ОГРОМНА ПОТРАЖЊА ЗА БЕРАЧИМА МАЛИНА: Овако се крећу дневнице
СЕЗОНА бербе креће за три седмице, а за један дан у малињаку каткад може да се узме и до 6.000 динара.

Фото Д. Миловановић
Траже се радници за брање малина, у Гучи, околини Ариља, Косјерића, Ивањице, Љубовије и Бајине Баште, селима у околини Чачка и Ужица... Стан и храна махом су обезбеђени.
Дневница, у просеку, од 4.000 до 6.000 динара (без обезбеђене хране). Управо тако изгледају огласне стране ових дана, али и вапаји малинара који тврде да им се чак и, поред слабијег рода ове године, на такве огласе тренутно не јавља превише радника. Сезона бербе креће половином јуна. Осим неповољних временских прилика које су и те како утицале на овогодишњи род, па ће он бити испод просека, власници малињака жале се и на то да многи користе прилику да оду из земље, чиме се понуда сезонске радне снаге рапидно смањује. Малинари из околине Ариља упозоравају да су хонорари за берача у последњих неколико година у односу на цену малине прилично високи. Прошле године су дневнице биле од 4.000 до 4.500 динара, а већ сада се изнад тог износа, с тим што власници парцела под овим воћем истичу да још не знају каква ће бити цена малине.

Mалинари истичу да су радови у малињацима, али и на плантажама купина и осталог јагодичастог воћа већ почели, али радне снаге нема довољно. Због тога ће за брање бобичастог воћа морати да буде ангажован сваки члан домаћинства. Кажу да посао није баш лак, ради се по десетак сати, сваки дан, али је ипак у сезони веома добро плаћен. Проблем је исти као и лане, млади нису заинтересовани за такве послове, а старији нису довољно продуктивни, што је такође проблематично.
Иначе, тренутно, сезонски радници у Србији највише имају посла у грађевинарству, где су често и највише ангажовани у раду на црно, подаци су Инспектората за рад, али илегалног рада има и у услугама смештаја и исхране, трговине, производње прехрамбених производа... Рад на црно у пољопривреди се организује тако што одређени број радника добије посао на неколико недеља, уз дневнице и обезбеђен смештај и три оброка, али без било каквог уговора о раду. Тако остају и без свих радних права, а дневнице зарађују код газда пољопривредних имања које инспектори рада често и не стигну да обиђу.
(Политика)
Препоручујемо

НАЈПРОДАВАНИЈЕ УРПКОС ВЕЛИКОЈ ЦЕНИ: Грађани највише купују ово воће
27. 05. 2025. у 09:19

ПЛАВИ ДРАГУЉ СРПСКОГ ВОЋАРСТВА: Вредност извоза прешла 30 милиона долара
25. 05. 2025. у 09:15

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (0)