ПОРЕМЕЋАЈ НА ТРЖИШТУ ЕНЕРГЕНАТА: Цене нафте пале на најнижи ниво у последње три недеље

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 11. 2025. у 20:22

ЦЕНЕ нафте пале су данас за четири одсто, на најнижи ниво у последње три недеље, па се нафта Брент кретала у износу од око 63 долара по барелу, а америчка сирова нафта WTI (West Texas Intermediate) на око 58,8 долара по барелу.

ПОРЕМЕЋАЈ НА ТРЖИШТУ ЕНЕРГЕНАТА: Цене нафте пале на најнижи ниво у последње три недеље

Фото Shutterstock

Главни разлог за такав исход су страхови због раста прекомерне понуде, пренео је Трејдинг економикс.

Међународна агенција за енергију (ИЕА) упозорила је да је тржиште нафте све више неуравнотежено, са растом глобалних залиха и још већим очекиваним вишком.

Агенција је подигла прогнозе и потражње и понуде, па сада предвиђа раст потражње за 788.000 барела дневно ове године и 770.000 следеће.

Међутим, када је о понуди реч предвиђа се бржи раст, за 3,1 милион барела дневно ове године и 2,5 милиона барела следеће.

То би могло да доведе до вишкова од 2,4 милиона барела дневно ове године и четири милиона у 2026.

ИЕА је такође ублажила свој став о врхунцу потражње за нафтом, пројектујући раст потрошње до 2050. године.

Организација земаља извозница нафте (ОПЕК плус) у међувремену је задржала своју прогнозу потражње, али је истакла да је глобална понуда премашила потражњу за 500.000 барела дневно у трећем кварталу.

Додатни притисак на цене дошао је од виших прогноза производње у Сједињеним Америчким Државама и података који показују још једно повећање залиха, чиме су појачани страхови од глобалног вишка нафте упркос геополитичким ризицима и санкцијама руским произвођачима.

Танјуг

БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.

13. 11. 2025. у 15:48

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.

13. 11. 2025. у 18:15

Коментари (0)

ПАУНОВИЋ ЗАПАЊИО ЕНГЛЕЗЕ: Ево шта је селектор орлова поручио у Лондону пред Енглеска - Србија!