„VOLKSWAGEN“ СЕЛИ БУДУЋНОСТ У КИНУ: Немачкој остају откази
КРИЗА у Volkswagenu и немачкој ауто-индустрији више није тема за затворене састанке.
Фото Shutterstock
Она је постала видљива, опипљива и све тежа. Док се у Волфсбургу најављује укидање 35.000 радних места до 2030. године, компанија улаже три милијарде евра у кинески Хефеј, прву локацију где Volkswagen развија комплетне моделе без надзора из централе. Преседан који говори више него иједан званични извештај.
Хефеј, град од десет милиона становника, претворен је у ново развојно језгро јер се Волксwаген нашао под притиском какав није доживео од свог оснивања. Кина данас продаје 13,4 милиона електричних аутомобила годишње, док Европа остаје на слабих 3,9 милиона. Ко жели да опстане, мора да игра по кинеским правилима, а не по немачком обрасцу из прошлог века.
Volkswagen је изгубио оно што га је годинама држало над водом – сигурно кинеско тржиште и велике профите. Истовремено, америчке царине притискају резултате, европска потражња пада, а кинески произвођачи преузимају иницијативу брзином коју ВW не може да прати. Генерални директор Оливер Блум делује уморно, а компанија делује као да стално касни за самом собом.
Ни Ауди није изузетак. Пет нових модела за кинеско тржиште током друге половине 2025. године звучи амбициозно, али делује више као покушај да се умири тржиште него као нова стратегија. У исто време, групација тоне у губитке од преко милијарду евра, пре свега због Порсцхеа, чији су трошкови продужавања живота моторима са унутрашњим сагоревањем постали огроман терет.
Volkswagen данас више не личи на лидера европске индустрије. Личи на компанију која покушава да пронађе излаз док јој се зидови руше. Хефеј је замишљен као нови почетак, али за сада изгледа као потез из нужде.
Прича о Volkswagenu делује познато. Када се деценијама живи од старе репутације, а занемари се тржиште које се мења из дана у дан, завршетак је увек исти. Компанија која је некада симбол поузданости трпи последице сопствених грешака. Критика је једноставна – Volkswagen није закаснио у Кини због конкуренције, него због сопствене тврдоглавости. Када гигант заборави да се прилагођава, тржиште га немилосрдно подсети ко води игру.
(Српски угао)
Препоручујемо
МЕДИЈИ ОБЈАВИЛИ: Ове америчке компаније планирају заједно да купе имовину "Лукоила"
08. 01. 2026. у 00:30
СКОЧИЛА ЦЕНА ЗЛАТА: Порасла преко 4.400 долара по унци, поново иде на рекорд
07. 01. 2026. у 22:33
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (0)