ДА СЕ ИЗБЕГНУ ЗЛОУПОТРЕБЕ ПОДСТИЦАЈА ПО ХЕКТАРУ: Измене правилника о остваривању права на подршку државе

Донет је Правилник о изменама и допунама Правилника о начину остваривања права на основне подстицаје у биљној производњи којим се прецизно уређује правдање подстицаја по хектару.

ДА СЕ ИЗБЕГНУ ЗЛОУПОТРЕБЕ ПОДСТИЦАЈА ПО ХЕКТАРУ: Измене правилника о остваривању права на подршку  државе

Ратари нису претерали са употребом хербицида, Фото Ј. Ј. Баљак

Министарство пољопривреде подсећа да основни подстицај остаје 18.000 динара по хектару.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић рекао је да новац који држава даје за подстицаје треба да буде директно усмерен у пољопривредну производњу.

- Наш циљ је да средства стигну до људи који раде и производе, и да сваки динар државне подршке буде уложен у сетву и унапређење биљне производње, уз спречавање сваке могуће злоупотребе - поручио је Гламочић.

Средства ће бити исплаћивана директно на рачуне пољопривредника, али уз обавезу да се у целости оправдају рачунима за репроматеријал након исплате.

Како је истакнуто, корисници подстицаја дужни су да примљени износ покрију рачунима за набавку семена, садног материјала, минералног ђубрива и средстава за заштиту биља.

Прихватљиви су рачуни издати у периоду од 1. августа 2025. до 31. јула 2026. године, а исплаћени подстицај потребно је оправдати најкасније до 31. јула 2026. године.

Електронске фактуре морају бити у XМЛ формату, а фискални рачуни морају садржати број пољопривредног газдинства (БПГ) или ЈМБГ (ако је реч о физичком лицу) или Матични број (уколико је у питању правно лице).

За ову годину прихватљиво је и уношење ПФР броја са рачуна, додаје се у саопштењу.

Уколико корисник не оправда целокупан износ, дужан је да сразмерни део средстава врати, у складу са законом.

Јавни позив за подстицаје по хектару биће расписан у понедељак, 2. марта, а исплата ће се вршити одмах по добијању и обради захтева.

То значи да ће се средства исплаћивати већ током трајања јавног позива, који ће бити отворен месец дана, и да пољопривредници неће чекати завршетак јавног позива да би добили новац.

Правилник ће бити објављен у данашњем издању Службеног гласника, а ступа на снагу наредног дана од дана објављивања.

Како је наведено, правилник ће бити доступан и на званичном сајту Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз ове бонусе добродошлице без услова