СРБИЈА ДОБИЛА ПОХВАЛЕ УН: Наша земља међу првих 10 земаља које су почеле имплементацију IGIF

Novosti online

28. 08. 2020. у 16:13

СРБИЈА се нашла на листи првих 10 земаља које су почеле имплементацију Интегрисаног оквира за управљање геопросторним подацима (IGIF) Уједињених нација и Светске банке, а конференција „Дигитализацијом до развоја за одрживу будућност у Источној Европи“ коју је Републички геодетски завод организовао у Врднику од 18. до 20. септембра 2019. године оцењена је као један од 15 глобално најважнијих догађаја на свету у овој области.

СРБИЈА ДОБИЛА ПОХВАЛЕ УН: Наша земља међу првих 10 земаља које су почеле имплементацију IGIF

Фото Н. Фифић

Похвале Републичком геодетском заводу стигле су са „Десете пленарне седнице експертске комисије Уједињених нација за глобално управљање геопросторним информацијама – UNGGIM“, која је одржана 26. и 27. августа 2020. године, а представник Србије у раду комисије и једини из региона југоисто-источне Европе, био је мр Борко Драшковић, директор Републичког геодетског завода.

Током заседања разматране су различите теме и усвојен је низ важних стратешких докумената и извештаја за ефикасну земљишну администрацију и управљање геопросторним информација. Најважнија тема овогодишњег заседања је Интегрисани оквир за управљање геопросторним подацима (IGIF) чију израду воде Уједињене нације и Светска банка.

Похвале које долазе од Уједињених нација показују да дигитализација и реформе које се спроводе у Републичком геодетском заводу, уз подршку Светске банке кроз пројекат „Унапређење земљишне администрације у Србији“, постижу резултате који се препознају на највишем светском нивоу и усаглашени су са глобалним правилима за катастарско-картографске системе 21. века.

На седници UNGGIM разматрани су и будући трендови и оквир Уједињених нација за ефикасну земљишну администрацију. Одлучено је да се формира „Глобални центар изврсности за геодетски референтни оквир“. Успостављена је јача сарадња са групом експерата Уједињених нација за географска имена. Велика пажња посвећена је интеграцији геопросторних, статистичких и других информација као и примени геопросторних информација у ефикасном управљању земљиштем и кризним ситуацијама.

Закључци и смернице ће бити примењени у оквиру активности Републике Србије на изради Регистра ризика, еПростора и других важних пројеката.

Сва усвојена документа као и релевантне информације се налазе на линку http://ggim.un.org/meetings/GGIM-committee/10th-session/.

Услед глобалне пандемије настале због вируса Covid 19, овогодишње заседање реализовано је преко веб платформе Уједињених нација.

Експертска комисија основана је да обезбеди форум за координацију и дијалог међу државама чланицама УН, као и са релевантним међународним организацијама у вези са питањима која се односе на управљање геопросторним информацијама. Циљ Експертске комисије је да промовише и јача координацију и кохерентност глобалног управљања геопросторним информацијама, поставља норме, ради на развоју капацитета и кодекса глобалне праксе, као и на побољшању интероперабилности геопросторних података и услуга.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)