ШАНСА ЗА ВЕЋИ "МИНИ-ШЕНГЕН": Састанци у САД могли би значајно да утичу на економско повезивање региона
ИДЕЈА председника Александра Вучића о стварању "мини-шенгена" на Балкану подразумева западнобалканску верзију јединственог тржишта и требало би да омогући слободно кретање робе, људи, услуга и капитала.
После састанака у Вашингтону извесно је да ће се, осим Србије, Северне Македоније и Албаније, овој иницијативи придружити и Приштина.
"Мини-шенген" није политичка унија, нити "нова Југославија", већ идеја која би требало да омогући неометано уживање четири слободе житељима региона. Осим значаја који би мини-шенген имао за економију и запошљавање, младима би омогућио да олакшано путују и да у региону који карактеришу национализми, раде на разбијању стереотипа и предрасуда.
Вучићева идеја о јединственом тржишту има подршку САД и Немачке
Председник Србије је пројекат регионалног повезивања назвао "најбољим што се десило у региону у последњих тридесет година".
- Нема више рата и масакра, уместо тога нека врста Скандинавије за сиромашне. Можемо постати европска машина привредног раста.
ЦЕФТА ПЛУС ПЛУС
НОВА "економска унија", коју многи називају и "ЦЕФТА плус плус", подразумева и договор о уклањању граничних и царинских баријера и формирању јединствених граничних прелаза. Процене су и да би заједнички наступ региона према трећим тржиштима омогућио годишњи економски раст члановима "мини-шенгена" од минимум 7-8 одсто, а повећало би се и интересовање страних инвеститора за улагања.
На првом састанку у Новом Саду, у октобру 2019. председник Вучић и премијери Северне Македоније и Албаније Зоран Заев и Еди Рама договорили су принципе ове иницијативе. После месец дана уследио је нови састанак на Охриду, а затим још један, прошлог децембра у Тирани. Том састанку присуствовао је и црногорски председник Мило Ђукановић, али се ова земља није придружила "мини-шенгену".
Званичници Србије, Северне Македоније и Албаније у више наврата су рекли да су и Сарајево и Приштина добродошли да се прикључе "мини-шенгену", али лидери косовских Албанаца су овај позив упорно одбијали. Због тога је дошло и до захлађења односа између председника привремених институција у Приштини Хашима Тачија и албанског премијера Раме.
Најутицајнији светски играчи, попут САД и Немачке, подржали су идеју о снажнијем економском повезивању региона, на којој шеф српске државе већ годинама инсистира.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)