НА ПОМОЛУ РЕШЕЊЕ ЗА ТУРИЗАМ: Договор о осигурању до краја недеље
ПРОБЛЕМ издавања осигуравајућих полица туристичким агенцијама и даље траје, а ове недеље се ствар мора пресећи, поручује директор Јуте Александар Сеничић.
Према његовим речима, он ће ових дана наставити преговоре са осигуравајућим кућама, у нади да ће се одговарајуће решење пронаћи до среде или четвртка. Проблем је ургентан, наглашава, додајући да туристичке агенције не могу више да чекају на нормализацију рада.
Сеничић за Б92. нет поручује да остаје при ставу да је најбоље привремено решење продужење полиса.
"Анекси на три месеца су најрационалнија опција и већина осигуравача су се позитивно изјаснили о томе, али мораћемо да сачекамо да се сви усагласе", појашњава наш саговорник.
Иако је прошле недеље министар туризма Расим Љајић најавио скорији крај проблема, наводећи два модела осигурања (банкарске гаранције и полисе осигурања које ће важити годину дана), први човек Јуте поручио је да је таква опција тешко изводљива за туристичке агенције.
"Ако погледате нови правилник који се тиче банкарских гаранција, јасно вам да је то најквалитетнија врста осигурања, али готово немогућа за спровођење у овом тренутку. Те гаранције су једноставно прескупе, агенције не могу да испуне наведене услове", наглашава Сеничић.
Будући да би продужавање полиса било само корак у решавању комплекснијег проблема, по формирању нове Владе морало би се размишљати на дуже стазе.
"Посматрајући ситуацију дугорочно, сматрам да би извесне промене требало да се начине у правилнику о гаранцијама, потом да се уведе боља контрола рада туристичких агенција, да осигуравајуће куће формирају реалније наплате, те да се креира пандан банкарским гаранцијама који би био прихватљивији. Он би се базирао на томе да се посматра промет туристичких агенција и да како расте он, тако расте и ниво гаранције. То није никаква непознаница, овакви системи већ функционишу у свету", објашњава он.
На питање да ли би неки од система који постоји у региону могао да буде имплементиран на наш туризам, Сеничић каже да регион већ неретко и функционише по принципу међусобног преписивања регулативе.
"Постоје, наравно, разлике. У Црној Гори, рецимо, за почетак посла потребно је издвојити око 15.000 евра за банкарске гаранције, у Хрватској је тај износ већи, између 25 и 30 хиљада. Оно што мислим да је важно за наш случај јесте да држава треба да одреди минималне вредности како за полисе осигурања, тако и за банкарске гаранције, а да оне, понављам, расту сходно расту промета агенција", каже он.
Ипак, и када се проблем осигурања оконча, остаје питање како ће туристичке агенције повратити интересовање људи за путовања.
"Нажалост, мало тога зависи од нас, ствари диктира епидемиолошка ситуација, а оно што ме брине јесте чињеница да нико не размишља о томе да ће све ово дуго трајати. Волео бих када бисмо на државмом нивоу успели да склопимо билатералне споразуме са другим државама са којима бисмо имали извесну сарадњу на пољу туризма. То би донело већи степен сигурности за све, а путници би могли да наставе да одлазе на жељене дестинације уз негативан ПЦР тест. У крајњој линији, могли бисмо да покушамо да ангажујемо и приватни сектор здравства који би помогао такав програм", закључује Сеничић.
Извор: Б92.нет
Препоручујемо
НАЂЕНО РЕШЕЊЕ: Три осигуравајуће куће спасавају туристичке агенције
10. 10. 2020. у 08:20
ДРАМА ЈЕ ГОТОВА! Решен проблем са туристичким агенцијама и полисама!
09. 10. 2020. у 09:13
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)