КРЕВЕТ СТИЖЕ ЗА ЧЕТИРИ МЕСЕЦА Потрошачи некад чекају од 60 до 120 дана! Касни роба која није на лагеру

Е. Б. Т.

24. 11. 2020. у 13:29

СИТУАЦИЈА са пандемијом искомпликовала је и испоруку купљеног намештаја, па се дешава да грађани некада морају на жељени комад да чекају чак четири месеца.

КРЕВЕТ СТИЖЕ ЗА  ЧЕТИРИ МЕСЕЦА Потрошачи некад чекају од 60 до 120 дана! Касни роба која није на лагеру

FOTO: Depositphotos

Како за "Новости" објашњавају произвођачи, они се од почетка ширења вируса корона суочавају са проблемом набавке репроматеријала из иностранства. Тапацирани намаштај је у лошијој позицији од плочастог, јер више зависи од добављача. Неколико потрошача, који су се се обратили нашој редакцији, изненадили су се када су покушали да купе гарнитуре које нису на лагеру и сазнали да ће морати да чекају 120 дана да стигну до њиховог дома.

Снежана Митић из сектора продаје компаније "Симпо" каже да се дешава да касни испорука репроматеријала због околности које прате пандемију.

- Ми то одмах предочавамо купцу и са њим у договору све радимо, трудимо се да они буду задовољни - истиче Митићева.

- То се односи на такозвану робу продату унапред која није на лагеру, али је у нашем асортиману. На пример, имамо гарнитуру "париска ноћ" у црвеној боји, а купац хоће црну кожу и тада се помера рок испоруке. То може да буде од 30 до 60 дана или од 60 до 90 дана, све зависи који материјал је у питању.

УДРУЖЕЊЕ: ДА СЕ ЈАСНО НАВЕДЕ РОК ИСПОРУКЕ

ЗАКОН о заштити потрошача омогућава да купац наведе други рок за испоруку робе од прописаног и он треба да буде јасно наведен у уговору или поруџбеници - објашњава Младен Алфировић из Националне организације потрошача Србије.

- Ако се тај термин не испоштује, потрошач може да прихвати накнадни рок за испуњење уговора.

Он додаје да је законом прописано да је продавац дужан да робу преда у року од 30 дана од тренутка закључења уговора, ако нешто друго није уговорено.

У тој ситуацији, како наводи, купац плаћа одмах 50 одсто цене, а другу половину приликом доставе робе. Неки произвођачи се довијају да испоштују старе рокове испоруке, који се крећу од три до пет дана, у зависности од салона намештаја. Таква је ситуација у компанијама "Јела" из Јагодине и "Форма идеале", где се, како нам кажу, ништа није променило.

НОВАЦ ЗА ТРИ ДАНА

У МИНИСТАРСТВУ трговине напомињу да продавац мора да испоручи робу најкасније у року од 30 дана од дана закључења уговора, али да се тај рок може мењати ако је унапред уговорен.

Ако трговац не испоручи робу у року, дужан је да у року од три дана од дана раскида уговора врати потрошачу износ који је уплатио.

- Ми смо преузели на себе притисак због проблема са набавком репроматеријала - истиче Никола Ружичић, пи-ар менаџер "Форме идеале".

FOTO: Depositphotos

- То решавамо тако што инвестирамо у веће количине сировине него што нам је тренутно потребно. Преузимамо тај притисак на себе, да купци не би трпели, јер кашњење са испоруком може негативно да се одрази на продају.
Српски произвођачи намештаја су се од укидања ванередног стања, од маја, у приличној мери вратили нормалном функционисању, али одређени проблеми и даље постоје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ТЕЖЕ ОДГАЈАТИ ЋЕРКЕ ИЛИ СИНОВЕ? Научници дали одговор - ево које маме и тате ће драстично брже остарити