ТРИ ПРЕДУЗЕЋА ПОНУЂЕНА НА ПРОДАЈУ: Министарство привреде ради на стратешком акту
У току су три јавна позива за продају капитала предузећа у приватизацији и то за "Крушик - пластика" АД Осечина, "ВПД Смедерево" ДОО и "Рибарско газдинство" АД Београд, а у међувремену надлежни интезивно раде на стратешком акту којим ће се регулисати политика државног власништва.
Фото: Принтсцреен
У Министарству привреде објашњавају да је главни циљ тог стратешког документа економично и оптимално управљање привредним друштвима чији је власник Република Србија.
-То ће се реализовати кроз централизовање власничких одговорности и надлежности, затим развој доследног оквира за власништво и управљање примењивог на сва државна предузећа, као и корпоративизацију јавних предузећа - прецизирају у надлежном Министарству.
Они истичу да ће радити на превазилажењу проблема који су се појављивали у досадашњој пракси, и то пре свега кроз израду анализе стања, идентификовање проблема и успостављање јединственог система за управљање у државним предузећима. Државна предузећа подразумевају сва привредна друштва у којима је Република Србија власник, укључујући и јавна предузећа.
Када је реч о приватизацији, након привременог успоравања приватизационих активности у 2020. години услед пандемије корона вируса, Министарство привреде очекује да ће се у овој години поправити тржишни услови и да ће се убрзати поступак приватизације.
Подсећају да је Министарство привреде у претходном периоду активно радило на смањењу броја предузећа у приватизацији и да је тај број смањен са преко 560 предузећа на 79, колико се тренутно налази у приватизационом портфељу. Од тога, за око 20 постоје сви услови да се објави јавни позив.
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)