ЗАШТО УЉЕ ОПЕТ ПОСКУПЉУЈЕ: Цена прошле године порасла за око 25 одсто

Ј. Субин

18. 02. 2021. у 11:12

УКОЛИКО буде наставио да поскупљује овом брзином, литар сунцокретовог уља би ускоро могао да кошта и 200 динара. У новембру прошле година најскупља литарска флаша зејтина била је 145, а сада, у појединим радњама је и 179 динара.

ЗАШТО УЉЕ ОПЕТ ПОСКУПЉУЈЕ: Цена прошле године порасла за око 25 одсто

Архива

Стручњаци кажу да су разлози за раст цене уља различити. На њу утиче вредност сунцокрета као сировине, све веће трговачке марже, али и чињеница да његово поскупљење диктира раст цена палминог уља на светском тржишту.

Према подацима Министарства трговине, просечна цена у јануару прошле године је била 121,8 динара, док је сада прешла 150 динара.

Просечна цена "дијамант" уља је 154,99 динара, док је "искон" - 152,99 динара. Најскупљи је "витал", који у једном трговинском ланцу достигао цену од 179,99 динара! "Полетеле" су и цене робних марки које трговински ланци сами пакују, па су због тога углавном повољнији од оних које на рафове стижу из највећих уљара. Зејтин је код њих у новембру био од 130 до 140 динара, а сада је у просеку око 145 динара.

Директорка Удружења "Жита Србије" Сунчица Савовић рекла нам је да поскупљење уља не може да се посматра само на нашем тржишту, јер је то берзанска роба и цена зависи искључиво од међународних берзи.

ВН

- Последње три недеље постоји тренд раста цена сунцокретовог уља искључиво због поскупљења палминог уља, који је параметар за одређивање цене - објашњава Савовић. - Можда је то тешко разумети, али је то један од главних разлога поскупљења. Уз то и сама сировина је берзанска роба. Сунцокрет и уљана репица код нас трају два до три месеца и то се одмах распрода, зато и не чуди што сад скоро да и нема сунцокрета на тржишту. Последњих месец дана не расте само цена биљног уља и сунцокрета, већ оно што је неуобичајено је да су поскупеле пшеница, кукуруз и соја, као и њихове прерађевине.

Како објашњава Савовић, велики потрошачи праве залихе, због пандемије. Примећен је већи извоз свуда у свету, као и увоз у земље које су велики потрошачи.

Уз све то, поједини стручњаци истичу да добрим делом на цену утичу и саме уљаре, али и трговци са својим маржама.

- У овом тренутку снабдевеност тржишта сунцокретовим уљем је добра и засада не постоји бојазан да ће доћи до поремећаја на тржишту - рекао нам је Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине. - Србија има довољно уља да подмири потребе домаћег тржишта и да покрије извоз у редовним количинама. Додуше, имамо у виду да је током прошле године јестиво уље поскупело за 25 одсто.

Према речима Кандића, главни разлог за поскупљење уља је слабији род сунцокрета код највећих светских произвођача, који је очекивано довео до раста цена сировине у односу на претходну жетву. Такође, прошле године је и у Србији род сунцокрета био нешто слабији него раније, тачније за око девет одсто лошији него у 2019. години.

МАЊЕ ПОСЕЈАНИХ ПОВРШИНА

ПОВРШИНЕ под суцокретом из године у годину се смањују. То утиче и на сам принос. У 2020. имали смо род изнад очекивања, око 654.000 тона. Ипак, две године раније он је износио 759.500 тона. Како нам је испричала Савовићева, из Србије је до краја јануара извезено 104.380 тона сунцокрета, а увезено 17.547 тона. Приноси по хектару у Србији су око три тоне.

МИНИСТАРСТВО ПРАТИ СИТУАЦИЈУ

У ГОДИНИ пандемије повећана је тражња за пољопривредно-прехрамбеним производима у свету, што стимулише извоз, а то је уједно изазов и за Србију која је значајан произвођач - истиче Кандић. - Држава ће, у оквиру својих надлежности, обезбедити уредну снабдевеност тржишта и ценовну стабилност за потрошаче да не би дошло до поремећаја због повећане глобалне тражње. Будно ћемо пратити ситуацију на тржишту у наредном периоду. Уколико дође до поремећаја у погледу снабдевености, неки од механизама државе су да омогући бесцарински увоз, интервенише из робних резерви или да донесе привремене мере заштите тржишта, у смислу ограничавања висине цена и маржи за основне животне намирнице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”