ЈАЈА СРЕЋНИЈИХ КОКА ТРИ ПУТА СКУПЉА: Начин узгоја носиља утиче и на сам квалитет добијеног производа
КОКОШЈЕ јаје из органског узгоја је најскупље. У трговинским ланцима кошта 37 динара, а требало би да буде и квалитетније од других. Три пута је јефтиније јаје добијено од кокошака које су затворене у кавезима, и за њега треба издвојити 12 динара.
Услови у којима живе коке носиље утичу на производ који дају. Стручњаци кажу да су оне које шетају срећније од оних у кавезима. Ипак, обележавање начина узгоја на паковању јаја и кодова на самом производу многе потрошаче збуњује, јер не разумеју шта тачно значи.
Како објашњава Јелена Петковић из Ветеринарског специјалистичког института у Јагодини, уколико је наведено да су јаја из кавезног узгоја, то значи да кокошке живе затворене.
- Ово је најмање хуман начин да се узгајају и најјефтинија је производња, па би требало таква да буде и крајња цена - наводи Петковићева. - Јаја су из слободног узгоја када коке носиље шетају по отвореном простору, неком ограђеном дворишту. Подни узгој значи да се налазе у неким објектима, али нису у кавезима, већ се слободно крећу и имају гнезда у која лежу јаја.
Код органског узгоја, како наводи, храна која се користи морала би да буде произведена по принципима ове пољопривреде без коришћења било каквих пестицида, хербицида и адитива. И те коке се слободно шетају, нису у кавезима.
- Носивост код таквог узгоја није висока, колико може да буде када се примењују неке витаминско-минералне смесе и зато су та јаја најскупља - каже Петковићева.
Она истиче да без обзира на начин узгоја свако јаје које се нађе на тржишту мора да буде безбедно. Постоје, како наводи, програми мониторинга и ту се насумично узимају узорци и шаљу се на испитивање.
- Коке носиље не смеју да се третирају хормонима, нити да се лече, а уколико су на терапији, забрањује се промет њихових јаја док то траје и не прође каренца - наглашава наша саговорница. - Јаје не сме да има остатке ветеринарских лекова, средстава за заштиту биља, хербицида, пестицида и слично. Морају да буду свежа, максималан рок употребе је 28 дана и да су сакупљана и пакована у одабраним објектима.
Велики произвођачи јаја имају обавезу да наведу све податке и ознаке предвиђене Правилником о квалитету овог производа чија примена је почела прошле године, док мали произвођачи то не морају.
ОЗНАКЕ
КОД на самом производу садржи податак о начину узгоја кока, држави порекла и објекту у коме се узгајају носиље. Јаја из органског узгоја имају број 0, из слободног 1, из подног узгоја 2, а кавезни је означен бројем 3. У промету може бити само А класа и она је класирана у четири групе према тежини.
Препоручујемо
ПРОЛОНГИРАНА ОБАВЕЗА ЗА ПРОИЗВОЂАЧЕ КОНЗУМНИХ ЈАЈА: Још три године за нове кавезе
23. 12. 2020. у 16:56
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)