ЈАЈА СРЕЋНИЈИХ КОКА ТРИ ПУТА СКУПЉА: Начин узгоја носиља утиче и на сам квалитет добијеног производа
КОКОШЈЕ јаје из органског узгоја је најскупље. У трговинским ланцима кошта 37 динара, а требало би да буде и квалитетније од других. Три пута је јефтиније јаје добијено од кокошака које су затворене у кавезима, и за њега треба издвојити 12 динара.
Услови у којима живе коке носиље утичу на производ који дају. Стручњаци кажу да су оне које шетају срећније од оних у кавезима. Ипак, обележавање начина узгоја на паковању јаја и кодова на самом производу многе потрошаче збуњује, јер не разумеју шта тачно значи.
Како објашњава Јелена Петковић из Ветеринарског специјалистичког института у Јагодини, уколико је наведено да су јаја из кавезног узгоја, то значи да кокошке живе затворене.
- Ово је најмање хуман начин да се узгајају и најјефтинија је производња, па би требало таква да буде и крајња цена - наводи Петковићева. - Јаја су из слободног узгоја када коке носиље шетају по отвореном простору, неком ограђеном дворишту. Подни узгој значи да се налазе у неким објектима, али нису у кавезима, већ се слободно крећу и имају гнезда у која лежу јаја.
Код органског узгоја, како наводи, храна која се користи морала би да буде произведена по принципима ове пољопривреде без коришћења било каквих пестицида, хербицида и адитива. И те коке се слободно шетају, нису у кавезима.
- Носивост код таквог узгоја није висока, колико може да буде када се примењују неке витаминско-минералне смесе и зато су та јаја најскупља - каже Петковићева.
Она истиче да без обзира на начин узгоја свако јаје које се нађе на тржишту мора да буде безбедно. Постоје, како наводи, програми мониторинга и ту се насумично узимају узорци и шаљу се на испитивање.
- Коке носиље не смеју да се третирају хормонима, нити да се лече, а уколико су на терапији, забрањује се промет њихових јаја док то траје и не прође каренца - наглашава наша саговорница. - Јаје не сме да има остатке ветеринарских лекова, средстава за заштиту биља, хербицида, пестицида и слично. Морају да буду свежа, максималан рок употребе је 28 дана и да су сакупљана и пакована у одабраним објектима.
Велики произвођачи јаја имају обавезу да наведу све податке и ознаке предвиђене Правилником о квалитету овог производа чија примена је почела прошле године, док мали произвођачи то не морају.
ОЗНАКЕ
КОД на самом производу садржи податак о начину узгоја кока, држави порекла и објекту у коме се узгајају носиље. Јаја из органског узгоја имају број 0, из слободног 1, из подног узгоја 2, а кавезни је означен бројем 3. У промету може бити само А класа и она је класирана у четири групе према тежини.
Препоручујемо
ПРОЛОНГИРАНА ОБАВЕЗА ЗА ПРОИЗВОЂАЧЕ КОНЗУМНИХ ЈАЈА: Још три године за нове кавезе
23. 12. 2020. у 16:56
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)