ЗА СТАН У БЕОГРАДУ КУЋА У ЧИКАГУ: Последњих година се све више грађана Србије одлучује да купи некретнине у иностранству и издаје их
КУЋА на обали Атлантског океана, апартман са погледом, недалеко од плаже Егејског, Јонског или Средоземног мора, делују као недостижан сан. А многе ће изненадити да би такве некретнине у Грчкој, Турској, па и Америци могли да замене за панчевачку гарсоњеру, или стан у Раковици.
Док је просечна цена квадрата у Београду, у новоградњи, око 2.000 евра, двособан стан у Орланду, на Флориди, где је Дизни ворлд, кошта 110.000 долара. Гарсоњера у бугарском ски-центру Бањско кошта 400 евра по квадрату, а на Копаонику - пет пута више. Луксузни апартмани са погледом на море у Алањи или солунској регији су од 40.000 до 70.000 евра, а некретнине у Београду на води стижу и до 8.000 евра! Јефтинији су чак и они на Мајами Бичу.
Не чуди онда што је за многе грађане Србије, последњих година, улагање у некретнине у иностранству постало озбиљан бизнис. Све чешће постају власници тапија у омиљеним летовалиштима, недалеко од Солуна или на обалама Медитерана, па чак и Атлантског океана. Процедура је врло једноставна.
- Само ове недеље имали смо четири муштерије из Србије, одакле је чак 70 одсто наших купаца - каже Амира Левић, агент некретнинама у Турској. - Најинтересантније је што за куповину, осим новца, треба још једино пасош. Уз то, плаћа се власнички лист, који је око четири одсто цене некретнине. После потписивања уговора, добија се за седам до десет дана.
Како каже, раскошно опремљени, пространи станови у Алањи, у близини мора, са базенима, саунама, фитнес центрима у зградама, могу се пазарити за 600 до 1.200 евра по квадрату. Скупља од тога је староградња у Нишу и Крагујевцу. Дуплекси са два купатила и више од 100 квадрата, углавном су до 70.000 евра. Према речима Левићеве, последњих неколико година скочила је цена станова у Истанбулу од 1.500 до 3.000 евра. Али и даље се одлични станови продају испод београдског просека.
ПАЗАРЕ ХАЛЕ И ПРОДАВНИЦЕ
ЈЕДНОСПРАТНА кућа у турском летовалишту Дидим, у егејској регији, може се купити за 35.000-60.000 евра, а мања локал је од 110.000 до 140.000 евра. Наши у Турској купују не само станове, већ и пословне просторе. Спортска дворана у центру Анталије кошта 30.000-50.000 евра. Цене канцеларија у Истанбулу почињу од 140.000 евра.
Када је Грчку пре десетак година погодила јака економска криза, цене некретнина на мору пале су на 500 евра, па је на хиљаде Срба покуповало апартмане по ценама шупа и гаража у Београду. У Лептокарији постоји Нишка улица, јер је тамо чак 35 Нишлија купило станове, које данас успешно рентирају.
- Готово да нема зграде у туристички популарним местима солунске регије без власника из Србије - каже Ана Павлица Мајоров из агенције за некретнине у Грчкој. - Интересовање је и даље велико, а током пандемије купопродаја се обављала уз овлашћења. Квадрати на Касандри и Ситонији су нешто скупљи, док у солунској регији, у Пареи, 136 квадрата у два нивоа кошта свега 63.000 евра. Имамо пример луксузно опремљеног стана у Агија Тријади од 62 квадрата за 79.000 евра.
Да није компликовано купити кров над главом ни у Америци, каже агент за некретнине из Ниша Славиша Пешић.
- За своје клијенте смо проналазили повољене станове широм Америке - каже Пешић. - Од пристојних станова до луксузних кућа, које коштају 270.000 долара. Интересантан је и пример станова на Флориди од око 60 квадрата за неких 100.000 долара. Куће у центру Чикага могу да се пазаре за 200.000 долара.
ДРЖАВЉАНСТВО
УСЛОВИ за куповину некретнине у Турској су да површина земљишта у власништву страних држављана не може прелазити 30 хектара, а ако износ премашује 250.000 долара, странац има право на држављанство. За поседовање некретнина у Грчкој потребни су само - пасош, новац и добра воља.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)