Научно-технолошки центар НИС-а – ризница иновација, технологија и кадра за будућност

Промо

12. 05. 2021. у 17:17

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе Републике Србије и министарка рударства и енергетике, Зорана Михајловић, градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, амбасадор Руске Федерације у Републици Србији, Александар Боцан-Харченко и покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај, Огњен Бјелић, посетили су данас Научно-технолошки центар (НТЦ) компаније НИС у Новом Саду.

Научно-технолошки центар НИС-а – ризница иновација, технологија и кадра за будућност

Фото: НИС

НИС је у протеклих пет година запослио више од 100 младих висококвалификованих стручњака у овом Центру, док је у истом периоду уложено више од 10,2 милиона евра у развој информационих технологија у НТЦ-у.

Фото: НИС

 

Гости су се упознали са основним правцима делатности НТЦ-а, који пружа научно-технолошку подршку у свим фазама истраживања и производње нафте и гаса, спроводи дигитализацију и развој иновација уз континуирано улагање у образовање  и развој нових знања и компетенција запослених у НТЦ-у.

Гостима су представљени најважнији пројекти Центра, а  упознати су и са плановима НТЦ-а када је реч о развоју IT инфраструктуре, новим пројектима у области информационих технологија, као и инвестицијама НИС-а у образовни систем. У оквиру посете гости су обишли и лабораторију за пријем геолошких узорака која послује у оквиру НТЦ-а, а имали су и прилику да упознају младе стипендисте НИС-а који своје прве професионалне кораке праве управо у домаћој највећој нафтној компанији.

Фото: НИС

Узимајући у обзир да високе технологије нису одрживе без улагања у образовање, науку и младе, НИС континуирано улаже у развој образовне инфраструктуре у Србији, а компанија сарађује са бројним домаћим и страним образовним и научним институцијама. НИС годинама стипендира талентоване ученике и студенте у оквиру програма „Енергија знања“ који, између осталог, има за циљ улагање у развој високообразованог кадра за потребе компаније. Тренутно је у Научно-технолошком центру НИС-а преко овог програма запослено 14 стипендиста НИС-а.

- Од кад сам именована за министарку рударства и енергетике, у октобру 2020. године, данас сам можда најпоноснија. Енергетика и рударство нису само истраживање и производња енергије и енергената, већ пре свега знање, које доносе млади људи који добијају стипендије, који се враћају у Србију и стварају вредност која се извози и ван граница Србије - рекла је Зорана Михајловић и додала да, уколико желимо као држава да будемо успешни и имамо привредни раст, то није могуће без улагања у знање, али и заштиту животне средине што је показано и прошле године, пуштањем у рад постројења Дубока прерада, чиме је послата важна порука да нема развоја енергетике без заштите животне средине.

Фото: НИС

Михајловићева је такође истакла да су односи Србије и Руске Федерације и пријатељство два народа и два председника, и заједнички пројекти, али и нераскидиве везе које се виде у тешким и кризним ситуацијама.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, навео је да су улагања у науку и знање један од приоритета у пословању НИС-а:

- Модернизација процеса и, пре свега, дигитализација, налазе се међу кључним принципима наше стратегије. Да бисмо остварили циљеве, да бисмо ишли не само у корак, већ и испред времена, улажемо у знање и науку, у младе стручњаке који та нова знања доносе у нашу компанију. Сарађујемо са школама и факултетима, стипендирамо младе талентоване људе, а онда их са задовољством дочекујемо као колеге - изјавио је Тјурдењев.

Фото: НИС

- Био сам у току са активностима НИС-а, али морам да кажем да сам више него изненађен и пун поноса, због начина рада ове компаније. НИС поклања велику пажњу људима, и знању, што сматрам и најбитнијим. Улагање у област образовања, научну сферу и обуке за запослене, показује да НИС Гаспром њефт мисли не само на свој развој, већ и на развој целе Србије. Задовољан сам што је НИС успео да обједини у својој делатности најважније сфере наше сарадње – енергетику, науку и образовање. Желим вам пуно успеха, захваљујем се нашим српским партнерима и желим нам свима успешан наставак сарадње и развијања наших билатералних односа - изјавио је амбасадор Руске Федерације у Србији, Александар Боцан-Харченко. 

Фото: НИС

Градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, рекао је да је Научно-технолошки Центар својеврсна фабрика знања, иновација, креативности, храбрости и  идеалног српско-руског споја:

- Посебно сам импресиониран, а имао  сам једном прилику, захваљујући компанији НИС, да угостим део студената пост дипломских студија који су после српских факултета одлазили на руске факултете и универзитете,   а оно што је  најлепше у целој причи је то да су се враћали у Србију.

Фото: НИС

Враћали су се да раде, да стварају нова добра и нове вредности и да Нафтна индустрија као део ове заједнице, друштва и  државе, буде још развијенија компанија, на задовољство руске стране, државе и грађана Србије - навео је Вучевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА КРСТОВДАН: Погледајте зашто је важно да се током овог празника радујете