НАШЕМ ТРЖИШТУ НЕДОСТАЈУ ЈЕФТИНИ СТАНОВИ: На цене некретнина, утиче и спора легализација, у којој су заробљене хиљаде одавно завршених зграда
ЦЕНЕ квадрата у Србији расту из месеца у месец. Према последњим подацима Републичког геодетског завода, просечан квадрат староградње, на нивоу читаве земље, коштао је 1.000 евра, док је у новоградњи био 335 евра скупљи.
Износи у престоници су значајно већи - најскупљи квадрати су се продавали и за - 9.194 евра.
Поједини верују да би тржиште кренуло у другом правцу када би се убрзала легализација, а у промет се вратили избачени станови.
Законом о планирању и изградњи забрањена је продаја нелегалних објеката. Са тржишта су тако новембра 2018. године искључене хиљаде квадрата без дозволе.
- Легализација би ослободила и активирала значајну понуду станова - истиче Горан Родић из Грађевинске коморе.
- Много је саграђено нелегално. Легализација је запела и то иде у прилог новим инвеститорима, који имају одобрења. Нелегални квадрати нису у промету. Милијарде евра вредне некретнине сада нису у понуди. Када би се то ослободило, дошло би до значајно веће понуде и цене квадрата би пале.
Папире добило 289.005 јединица
ПОПИС нелегалних објеката у Србији је показао да је стамбених скоро милион - 975.822. Гледано у процентима, скоро их је половина - 47 одсто. И још један одсто чине стамбено-пословни објекти. А легализација није на завидном нивоу. Досада је издато укупно 289.005 решења о озакоњењу.
- Води се збирна евиденција о броју издатих решења о озакоњењу, без обзира на врсту и намену објеката, која према достављеним подацима јединица локалних самоуправа за месец март ове године износи 289.005 издатих решења - рекли су нам у Министарству грађевинарства.
Слично сматрају и посредници у продаји некретнина. Иако се чини да градилишта ничу на све стране, мала је понуда за просечне купце у Србији.
- Легализација стамбених квадрата би растеретила мало тржиште некретнина - сматра и Предраг Девић из "Беоагента".
- И даље је више купаца него станова. Све док је тако, цене ће расти. Када би се убрзала легализација, смањио би се притисак на тржиште. Гради се, али нису то све квадрати доступни просечном купцу. Просечан купац и не размишља о Београду на води и другим ексклузивним насељима и зградама. Не размишља о квадратима од 2.000 до 3.500 и више евра. И то је баш то што недостаје. У Београду су то Звездара ка Миријеву, Жарково, квадрати који су јефтинији. Легализација би повећала понуду таквих станова. Пад цена не би одмах био велики, али би се полако осетио. Иначе, на сваких неколико месеци цене квадрата порасту за по неколико процената.
Те 2018. године просечна цена староградње у Србији је износила 900 евра, а годину касније 950 евра. Новоградња је са 1.180 евра по квадрату порасла на 1.320, до садашњих 1.335 евра.
Нови, скупи, станови утицали су и на вредност укупног промета - 3,6 милијарди евра је вредео 2018, 4,1 милијарду годину касније, а 4,2 милијарде евра лане.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)