ШТА СВЕ МОЖЕ ДА ПОКАЖЕ МАТЕЈЕВ ТЕЛЕФОН? Стручњаци откривају какви подаци могу да се спасу из уређаја који је пет месеци био у води
ПОТРАГА за Сплићанином Матејом Перишем, коме се 31. децембра 2021. током прославе Нове године у Београду изгубио сваки траг, коначно је обустављена после пет и по месеци, након што је његово тело пронађено у Дунаву, код Ада Хује.
Обдукција је разрешила мистерију о начину наступања Матејеве смрти и утврђено је да се двадесетседмогодишњи Сплићанин утопио у леденом Дунаву, али главно питање - зашто је уопште те ноћи Матеј оставио пријатеље, истрчао из клуба и потом ушао или упао у воду, може добити одговор након анализе његовог телефона, пише "Блиц".
"Картица може да се спаси и са ње могу да се извуку подаци"
Према речима судског вештака Бранислава Благојевића, оно што је за почетак најбитније јесте у каквом стању је телефон који је пронађен заједно са телом, те да ли има неких механичких оштећења на истом.
- У 99 одсто случајева у којима сам ја радио са таквим или сличним телефонима, од телефона не остане ништа, посебно ако је овако дуго у води. Ипак, картица може да се спаси и после толико времена, и са ње МУП може да очита податке, посебно оне од последњих неколико дана који ће, и те како, значити у истрази - прича Благојевић.
Када је о самим картицама реч, судски вештак Миле Петровић објашњава да се њиховим испитивањем баве одређене научне институције, те да сама процедура траје око три месеца.
- Картица се може очистити од блата, воде, свега. Сама процедура траје око месец дана, међутим, судећи према притисцима медија и целокупне заинтересоване јавности, вероватно ће у случају Матеја то трајати и краће - прича Петровић.
За саму истрагу пронађеног Матејевог телефона битне су и базне станице које прате кретање корисника паметних мобилних телефона, па ће и оне бити узете у обзир приликом расветљавања овог случаја.
- Подаци са базне станице су јако прецизни, са њима нема грешке. У Београду имамо неколико хиљада базних станица, тако да, где год да се налазите, бићете лоцирани, а то нема везе са тим да ли сте наш или страни држављанин. Ове базне станице региструју око 60 параметара, најбитнији су они који се баве саобраћајем, док су у случају Матеја вероватно проверени и сви остали - говори Благојевић, док Петровић сматра како ће и сама физичка оштећења која су у моменту проналаска била присутна на телефону доста тога рећи о случају и смрти Сплићанина.
Мобилни оператери имају снимљене разговоре, позиве, поруке...
И док је садашњи проналазак мобилног телефона огромна ствар када је даља истрага смрти Матеја Периша у питању, велику улогу играју и сами мобилни оператери који су у обавези да чувају податке са телефона корисника у временском периоду од три године.
- Мобилни оператери имају много да кажу у оваквим случајевима, и њихове услуге могу да буду од виталног значаја. Они су ти који имају податке о позивима, порукама, имају снимљене разговоре за протекле три године - говори Перовић.
МУП је пре неколико месеци саопштио да су са базних станица прикупљени подаци о кретању Периша кобне ноћи, и последњи сигнал његовог телефона ухваћен је баш код Великог ратног острва, што је и у почетку истраге његовог нестанка указивало на то да је Сплићанин завршио у води. Стручњаци за телекомуникације кажу и да је готово сигурно да је МУП од оператера набавио и све поруке и позиве које је Периш примио и послао критичне ноћи. Ови подаци, међутим, до данас нису представљени јавности.
- Мобилни оператери су вероватно већ одавно доставили све те разговоре, поруке и позиве, као и друге податке које поседују тужилаштву. Моје мишљење је да се о њима и даље не говори у јавности како не би дошло до ометања истраге, док морамо да имамо у виду и то да се ради о хрватском држављанину, и да је у истрагу укључен и Интерпол. У другачијим околностима, ситуација би свакако била транспарентнија, док је овако све јако нејасно - наводи Благојевић.
БОНУС ВИДЕО:
"УГЛЕДАЛИ СМО ГА С БРОДА" Капетан брода: Видели смо да је тело у фази распадања
Препоручујемо
ВРАЋАМ СИНА У ЊЕГОВ СПЛИТ Потресне речи Ненада Периша: "Ово је најгори дан у мом животу"
19. 05. 2022. у 21:25
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)