МАЛЧАНСКИ БЕРБЕРИН СЕ НЕ ПРЕДАЈЕ: Одбија да прихвати доживотну робију - истиче да је болестан и неурачунљив

Ј.Ћ.

06. 08. 2021. у 11:32

НИНОСЛАВ Јовановић (48), правоснажно осуђен на доживотну робију због отмице и продуженог кривичног дела силовања чија је жртва била дванаестогодишња девојчица, поднео је ванредни правни лек на одлуку Апелационог суда којом је потврђена првостепена пресуда.

МАЛЧАНСКИ БЕРБЕРИН СЕ НЕ ПРЕДАЈЕ: Одбија да прихвати доживотну робију - истиче да је болестан и неурачунљив

Фото: Архива ВН

Како се види на порталу Вишег суда у Нишу, Јовановић је 2. августа поднео захтев за заштиту законитости против правоснажне судске одлуке о којем ће одлучивати Врховни касациони суд.

Злогласни „Малчански берберин“ тако назван због девијантне навике да своје жртве шиша пре силовања, ванредни правни лек поднео је лично, јер је са правоснажношћу првостепене пресуде изгубио право на браниоца по службеној дужности.

Захтев за заштиту законитости служи за отклањање незаконитости у судским одлукама које се редовним правним лековима не могу отклонити.

О захтеву одлучује Врховни касациони суд у већу од пет судија. Суд овај ванредни правни лек може одбацити, одбити га као неоснован или га усвојити, а одлуку преиначити у целини или делимично је укинути или само констатовати да је њоме повређен закон.

На шта се конкретно жалио серијски силоватељ није познато, али су највероватније у питању исти разлози које је и до сада истицао током првостепеног али и другостепеног суђења.

Тако је у жалби коју је поднео на првостепену одлуку Вишег суда донету 5. јануара,  навео да су му повређени право на одбрану и правично суђење јер су у првостепеном поступку учествовали тужилац и судије Вишег суда чије је изузеће тражио.

Захтевао је да другостепени суд укине пресуду Вишег суда те да му се поново суди.

Апелациони суд је требао да о његовој и жалби адвоката одлучује 24. јуна али је Јовановић, који је присуствовао седници, приликом објављивања састава петочланог судског већа, тражио изузеће судије Зорана Крстића због сумње у његову непристрасност.

Из тог разлога, седница већа је одложена за 5. јул. Међутим, Јовановић је пре нове седнице захтевао изузеће председника судског већа Мирјане Ђорђевић, јер је одбацила његов захтев за изузеће судије Крстића.

Затим је затражио изузеће и председника Апелационог суда и оба његова заменика јер су одбили захтев за изузеће Мирјане Ђорђевић.  Сви ови његови захтеви су одбачени. 

Такође, бранио се неурачунљивошћу али је вештачењем установљено да не пати од  душевне болести, душевне заосталости, нити привремене душевне поремећености.

Антисоцијални поремећај је последица структуре његове личности која се налази у међународној класификацији болести и поремећаја,али са форензичког становишта не спада у психијатријску болест.

Такође, неосновано је истицање оптуженог да пати од епилепсије, јер неурофизиолошки преглед није показао епилептичку активност – навео је Апелациони суд.  

Жалбом је оспоравано продужено кривично дело силовања.

Конкретно догађаји у селу Пасјача где је према наводима оптужбе, Јовановић извршио још једну присилну обљубу.

Нинослав  је тврдио да ти наводи нису тачни, те да дванаестогодишњакињу није тукао нити изгладњивао, већ да је о њој све време бринуо.

- Неосновани су наводи у жалби, јер је Јовановић пре оптужења признао радње који су обухваћени квалификацијом дела, а на главном претресу пред првостепеним судом покушао је да умањи кривицу и погодује својим интересима у погледу казне – навео је Апелациони суд.

Такође, постојање тешког дела извршеног према детету доказано је и исказом оштећене али и медицинским вештачењем.

Изјављивање ванредног правног лека не утиче на извршност правоснажне пресуде тако ће Јовановић одлуку Врховног касационог суда чекати у затвору.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова