УБИЈАО, МУЧИО И ЗЛОСТАВЉАО ВОЈНИКЕ ЈНА: Почело суђење Бранку Тунићу Албанцу за ратни злочин у загребачком логору „Ракитје“
У ОДЕЛЕЊУ за ратне злочине Вишег суда у Београду данас је почело суђење хрватском држављанину Бранку Тунићу Албанцу за ратни злочин у загребачком логору „Ракитје“ у септембру 1991. године.

Фото: ЕПА
Тунић се терети за убиство заробљеног војника ЈНА Марка Утржана (20) из Кикинде и мучење и злостављање још 16 заробљених војника ЈНА српске националности, који су тада били на служењу војног рока. Пошто није доступан српским правосудним органима Тунићу се суди у одсуству.
Председник судског већа Снежана Гаротић ишчитала је документацију која ће се користити као доказ у судском поступку, а бранилац Тунића по службеној дужности Андрија Марковић предао је суду првостепену и правоснажну пресуду Жупанијског суда из Загреба 1997. године и Врховног суда Хрватске 2001. године, којима је Тунић ослобођен за убиство Утржана. Суд је прихватио да изврши увид у те пресуде.
Тужилац је реаговао на ово и рекао да Хрватска није хтела да сарађује са нашим тужилаштвом у истрази, нити да достави иједан документ, па ни ове пресуде:
Сад смо их добили и видим да му је суђено за убиство у прекорачењу нужне одбране и ослобођен је. Нигде се не помиње ратни злочин, заробљеници, а логор називају склониште. Не помињу се ни други оштећени, већ само Марко Утржан, који је убијен. Дакле вођен је поступак за обично кривично дело и то тако да би се Тунић заштитио од међународне кривичне одговорности, а далеко од тога да је поступак био непристрасан. Штошта у њему није урађено, нису испитане особе из истраге, а кључни сведок је дао различите исказе.
Пуномоћник неколико оштећених Душан Братић доставио је судуском већу два документа, које је добио од судске управе из Хрватске. У првом из 2001. године се наводи да је Тунић као стражар био задужен службеним пиштољем, а у другом да су сви списи из тог предмета 2013. шкартирани. Други пуномоћник оштећених Александар Цвејић указао је да у хрватским пресудама пише да је Тунић у време кад му се судило био запослен у хрватској војсци, као и да ни један дан није био у притвору.
Суђење се наставља 18. новембра када ће бити позвани да дају изјаве мајка и сестра Марка Утржана Вера Утражан и Јелена Карановић.
Ухапштен и пуштен
ТУЖИЛАЦ за ратне злочине указао је да је Тунић ухапшен у Словенији 2020. године по потерници из Србије и пошто је хрватски држављанин о томе су обавестили Хрватску, која је истог дана отворила поступак против њега. Словенци су га зато изручили Хрватској, јер као чланица Европске уније има приоритет. Чим је стигао у Загреб Тунић је пуштен.
БОНУС ВИДЕО -УЧИНИЋУ СВЕ ДА НИКО НЕ ДОЖИВИ ШТО И МОЈА ПЕТРА: Мајка убијене девојчице из Вршца једва говори

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)