КОМШИЋ ЉУТ ЗБОГ ЗЛОЧИНЦА ВРАЊА: Био иследник у логору у Горажду где су мучени одрасли и деца
ПОСЛЕ хапшења Едина Врања прекјуче на граничном прелазу Увац, на основу потернице због сумње да је као иследник у логору у Горажду, починио ратне злочине против српских заробљеника током 1993. и 1994. године, почели су дипломатски напади из Сарајева ка Београду.
Политичко медијску хистерију и салву увреда започели су хрватски и бошњачки члан Председништва БиХ Жељко Комшић и Шефик Џаферовић, наводећи да српске власти спроводе "прогон над грађанима БиХ, злоупотребљавајући принцип универзалне надлежности у процесуирању ратних злочина". Истакли су и да је циљ Србије ревизија истине о рату у БиХ и изједначавање зараћених страна.
Како су истакли у заједничком саопштењу, "у случају хапшења Врања, ако постоји основ сумње, све наводе треба да испитају правосудни органи БиХ, који имају обавезу да се укључе у овај случај и затраже његово изручење":
- Ако Србија одбије изручење биће послата недвосмислена порука да је Србија непријатељска средина за наше грађане.
Истовремено, на једном од босанских портала појавила се вест да је амбасадор Србије позван на разговор код Комшића, што је, како су истакли, наш дипломата Александар Ђорђевић одбио.
Међутим, шеф српског представништва, убрзо се огласио рекавши да овакве спекулације нису тачне.
- Дана 13. септембра у 10 часова, Амбасада Србије добила је позив, упућен од извесног г. Вулетића, са захтевом да дођем код Комшића на разговор у 11 часова. Тема разговора није помињана. Након што сам рекао да нисам у могућности да приступим на тако изненадан позив за састанак, двадесет минута касније позив је поновио шеф кабинета Комшића, уз напомену да може бити врло непријатно, јер ме позива председник, а ја нећу да дођем, те ће медији о томе писати. Наравно, тема састанка није помињана, већ сам позван да "пређем на кафицу" - објаснио је Ђорђевић и додао да су се око 11 часова на порталима појавиле вести да је одбио да дође на разговор, а у "вези са хапшењем одређеног лица у Србији".
Како је истакао, поштује земљу домаћина и напомиње да је "начин општења у дипломатским круговима врло прецизан, да протокол МСП БиХ одлично познаје и професионално спроводи, па је замолио запослене из кабинета Комшића да се обрате надлежним службама МСП БиХ".
- Нека са њима разреше своје недоумице, а не преко медија, јер као амбасадор нећу допустити да моју државу и мене лично било који политички чинилац злоупотребљава у личне политичке сврхе, кршећи при том све кодификоване узансе које регулишу дипломатски статус - закључио је Ђорђевић.
Министар вањских послова БиХ Бисера Турковић на фејсбук- страници је написала да је "нота већ упућена Србији". Појавила се и информација да је позвала амбасадорку Аиду Смајић на хитне консултације у Сарајево. Поједине партије попут Странке за БиХ тражиле су и повлачење амбасадорке.
Из Тужилаштва БиХ су поручили да су раније поступали против више особа због навода о ратним злочинима, почињеним над жртвама српске националности у згради ЗОИЛ-а у Горажду, 1993. и 1994. године. Подигнута је оптужница против више особа и суђење је у току, али је, против Врања 26. децембра 2018. донета наредба о непровођењу истраге.
Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске, за "Новости", каже да су реакције из Сарајева, а посебно из Тужилаштва БиХ претеране и да служе за прање биографија појединаца.
- Тужилаштво за ратне злочине Србије има своју документацију и ако је Тужилаштво БиХ против Врања обуставило истрагу то не значи да се, услед проналаска нових доказа, она не може поново отворити и оптужница подићи - рекао је Којић.
Иначе, како сазнајемо, Комшић је јуче обавестио наше Министарство спољних послова да неће доћи на обележавање доношења прве декларације Покрета несврстаних у Београду, у октобру, не наводећи разлог.
ДОДИК: ШТИТЕ ЗЛОЧИН НАД СРБИМА
СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је јуче да заједнички став Жељка Комшића и Шефика Џаферовића, поводом хапшења Едина Врања при уласку у Србију, показује да неће бирати средства да заштите злочин над Србима и да сачувају медијску истину о рату у БиХ.
- Њихова је правда да су Срби, Република Српска и Србија кривци, а Бошњаци жртве у рату и миру. Када једном напусте политику жртве и схвате да је тзв. Армија БиХ починила ужасне злочине над Србима и Хрватима у БиХ, можда још буде неко ко ће бити спреман на дијалог са Бошњацима - рекао је Додик.
ИСТРАГА ОБУСТАВЉЕНА И ПОРЕД СВЕДОКА
ВРАЊ је некадашњи високопозиционирани службеник Федералне управе полиције коју је напустио 2016. године када је постао директор једне приватне агенције за безбедност. Агенција за истраге и заштиту БиХ (СИПА) у фебруару 2014. године поднела је пријаву Тужилаштву БиХ против Врања и још 12 особа, међу којима је и тадашњи директор Дирекције за координацију полицијских тела БиХ у оставци Химзо Селимовић због ратних злочина над Србима на подручју Горажда.
Група је осумњичена за ратни злочин против цивилног становништва, против рањеника и болесника, заробљеника. Тада се наводи да су осумњичени током напада војних и полицијских снага такозване Армије БиХ у месту Стрмица, Међеђа и другим местима, а касније у згради горажданског ЗОИЛ-а, Селимовић и Врањ заједно са осталим припадницима такозване Армије БиХ, од 21. јануара 1993. до октобра 1994. године, учествовали у затварању, те психичком и физичком злостављању српских цивила и припадника Војске Републике Српске. Чак пет сведока је тврдило да су их Селимовић и Врањ испитивали, малтретирали, злостављали и тукли.
У изјави за сарајевски "Аваз" после хапшења рекао је: "са ратним злочинима имам везе као што имам са марсовцима".
ТУЖИЛАШТВО ГА ИСТРАЖУЈЕ ОД 2014. ГОДИНЕ
У ТУЖИЛАШТВУ за ратне злочине у Београду "Новостима" је речено да, имајући у види тренутну фазу поступка против Едина Врања, не могу још да откривају детаље из истраге. На наша питања када ће Врањ бити саслушан у тужилаштву и да ли можемо да добијемо информације да ли се и како бранио и детаљније податке какве је злочине и према коме све починио, из тужилаштва су нам одговорили да се кривични поступак против њега води од 2014. године. Врањ се терети за ратни злочин против ратних заробљеника у периоду од 1993. до 1994. године у Горажду у БиХ.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (5)