ПУТЕВИ ИЛЕГАЛНИХ МИГРАНАТА КРОЗ СРБИЈУ: До 5000 евра по породици се узима за кријумчарење, тачно се зна ко се обогатио
КРИЈУМЧАРЕЊЕ илегалних миграната са десне на леву обалу Дрине, у БиХ, не стаје ни у хладне дане, када је река, и ледена, и велика и хировита, јер актери тог после не одричу се доброг ћара без рада, а несретни људи пута до Хрватске и даље у земље Европске уније, што је свакоме од њих и циљ и сан.
Само пре неколико дана, у удруженој акцији, полиција Србије, БиХ и РС, на Дрини, у рејону „Беле воде“, недалеко од граничног прелаза Трбушница и Компаније „МН“, ухапшено је шест кријумчара из околине Лознице и четворица њихових „колега“ из БиХ. Нешто само мало даље, код Брасине, у малозворничком крају, било је случајева и утапања кријумчара и миграната, али пребацивање не стаје.
Често се дешава, ако мигрантио сами крену на „босанску страну“ да их тамошња полиција заустави, па поново врати на обалу која припада Србији. Без локалних кријумчара мигранти тешко да могу да оду у жељеном правцу, а та услуга кошта и то „дебело“.
- Најновија је да мигрантима кријумчарији издају собе, у разним викендицама крај реке, које су, углавном, прављене без икаквих дозвола и сагласности, и наплаћују дан и до 5о евра, да чекају на сигуран превоз преко реке - каже наш упућени саговорник. - Сигурна „тура“ је кад се уговори посао са кријумчарима из БиХ, који одмах прихватају илегалне мигранте и возе их према Брчком, како би, на неком од могућих места, прешли и ту реку и ушли у Хрватску, земљу чланици ЕУ. Да све сигурно буде „босанско српска веза“ узима за ту услугу од 2500 до 5000 евра по породици, а од 1500 до 2500 за једног човека. Само превоз преко реке је 100 евра.
Како сазнајемо, кријумчари су прекаљени криминалци у том послу у који су увели и илегалне мигранте, који им доводе „на ноге“ несретне сународнике да их сместе и превезу, при чему и посредник добија 100 евра за породицу и 50 за једну особу. Свако ко би на своју руку да ради, а није у групу оних, на обе обале, у систему тог организованог криминала, треба да рачуна да ће бити пријављен полицији, јер не трпе „индивидуалце“ као конкуренте у тим работама у којима на несрећи људи згрћу огроман новац, који је већи, како неки кажу, чак и од продаје најскупљих наркотика.
- А, на Дрини се већ три деценије свашта „ваља“ од дроге, експлозива, разних акцизних роба, чак и аутомобила до људи - кажу наши саговорници, који су чести сведоци „дринске слике“. - Окорели криминалци и кријумчари, у међувремену, постају „угледни људи“ и „угледни бизнисмени“. Ланац се ојачава из године у годину. Тачно се зна ко се обогатио радећи најцрњи криминал на Дрини преко које су превожени илегално и људи које тражи Хашки тринунал. Све за паре. И то добре. Наравно!
Све је почело масовном илегалном есплоатацијом песка и шљунка. Корито реке је потпуно разровано, приобаље уништено, река проширена како би за пребацивање свега и свачега била погоднија. Иста слика у Србији и у сеседној Босни. Зна се добро да је ретко ко одговарао за силни криминал, који је оштетио значајно локалне и државне буџете у допринео стварању ружне слике у свету. Многе од илегалних шљункара од Љубовије до Лознице и Богатића постале су луке за криминал. О томе сви све знају, али ћуте, као и највећи могући број надлежних. Упорно и свих ових тридесетак година.
- Охрабрује сарадња полиција из две државе, али треба да се баве свим облицима криминала, да са собом воде и све могуће инспекције, јер се криминалци ваде када им „стану на жуљ“ да нису надлежни, јер је корито изменило ток, па је на многим местима на земља Србије, а користе их оних из БиХ за којекакве ствари и обрнуто - сматра наш један од најупућенији саговорника за ову област. - Криминалци су сарађивали и у време рата, а институцијама из две земље требале су године да постигну, садашњу, потребну сарадњу. Борба између добра и зла на Дрини је непрестана. Дрскост разних „пословних“ људи иде тако далеко да сматрају да до њихових кримиланих лука град и држава треба да асфалтирају путеви!
Многи људи, од Брањева, Белих вода, Горње Ковиљаче, Липничког Шора, Јелава, Лешнице и Новог Села, тобоже бежећи од короне, купују плацеве, не питају ни за цену, која и некадашњим дринским недођијама иде од 500 до 1000 евра по ари.Само наивни верују да су се сви одлучили за опуштање крај Дрине. Реч је, заправо, о намери да буду јатаци и вође мигрантима, да уђу у систем са локалним прекаљеним криминалцима у том послу, знајући да ће им се уложени новац брзо да врати.
Тачно се зна која група који део реке контролише. Сви се отимају да нађу везе тамо где не би смели да их имају. Некад се дешавало, кад им моћ ојача, да се хвале зарадама од тог посла, до сада, од око 100 хиљада евра. Велике паре нарочито згрћу мешетари код Јелава и Шора, који имају и викендице и луке и везе са криминалцима на Дрини. Стално су у тим викендицама, вероватно да „не трпи посао“...
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)