"БАГДАЛА" У НОВОМ РУХУ: Редизајниран угледни часопис

В. Н.

12. 07. 2023. у 13:07

ПРВИ број "Багдале", часописа за књижевност, уметност и културу, запловио је далеке 1959. године "с једрима од жуте касапске хартије" у српској периодици.

БАГДАЛА У НОВОМ РУХУ: Редизајниран угледни часопис

Фото Промо

Иза "Летописа Матице српске" припада нашим најстаријим часописима. Иза њега јављаће се "Градина", "Кораци", "Повеља", "Ток", "Бдење", "Исток", "Мајдан", "Развитак"... Његов издавач "Књижевни клуб Багдала", који је убрзо формирао издавачку кућу, изгнездио је многе генерације писаца, а његову културну и књижевну мисију у унутрашњости Србије Добрица Ћосић је назвао покретом.

После првих уредника Бранислава Л. Лазаревића и Добрија Димитријевића, потом Љубише Ђидића и Милоша Петровића (који је четири деценије уређивао часопис), поново се враћа Љубиша Ђидић, који је довео часопис у ново рухо.

У новом ликовном дизајну, новог формата и неким новим рубрикама и колор-прилозима, часопис доживљава још једну ренесансу. У 2023. години, која носи на својим плећима континуитет са 536. бројем по реду, часопис је окренут оном естетском бдењу које вредносно изједначава како кроз српску и домаћу књижевну реч, тако и ону преводну, негујући уз устаљене традиционалне рубрике и неке нове: "баштину", "сећања", "из ранијих бројева", "музичку" и "ликовну" сцену.

Нови број "Багдале" доноси нове песме Матије Бећковића (лауреата "Багдалине" награде "Прстен Деспота Стефана Лазаревића" за 2023. годину) уз његов пригодни есеј "Слово љубве, Господе!", као и пригодни есеј Јована Делића "Слово о Слову љубави". Михајло Пантић пише о књизи "Бања" Јовице Аћина. Витомир Теофиловић и Радомир Андрић у рубрици "сећања" пишу о Адаму Пуслојићу уз његове преводе песника из књига које је прва објавила "Багдала": Марин Сореску, Петра Стојка, Никита Станеску, Ангел Думбравеану.

Поезију објављују Благоје Баковић, Жељка Аврић, Слађана Ристић, Веселин Мишнић, Душица Ивановић, Горан Ибрајтер, Милица Миленковић и Каја Панчић Миленковић. Прозу - Борис Лазић, Фрања Петриновић и Милан Тодоров, а есеје Александар Чотрић, Гордана Влаховић и Милан Р. Симић. У освртима о новим књигама пишу Даница Андрејевић, Бисерка Кошарац, Марија Јефтимијевић Михајловић, Драган Марковић, Синиша Ристић и Александар Б. Лаковић. У "музичкој уметности" Гордана Крајачић, у "ликовној" Марија Стојадиновић, док у "баштини" Вељко Стамболија открива рукопис Радослављевог јеванђеља из времена Ђурђа Бранковића.

Вредно је напоменути да се насловна страна са сликом Милића од Мачве уклапа са текстом Владислава Ристића о Лазаревом граду и цркви Лазарици, као и фото-документација о догађањима на свечаном уручењу "Багдалине" награде "Прстен деспота Стефана Лазаревића" Матији Бећковићу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)