"БАГДАЛА" У НОВОМ РУХУ: Редизајниран угледни часопис
ПРВИ број "Багдале", часописа за књижевност, уметност и културу, запловио је далеке 1959. године "с једрима од жуте касапске хартије" у српској периодици.

Фото Промо
Иза "Летописа Матице српске" припада нашим најстаријим часописима. Иза њега јављаће се "Градина", "Кораци", "Повеља", "Ток", "Бдење", "Исток", "Мајдан", "Развитак"... Његов издавач "Књижевни клуб Багдала", који је убрзо формирао издавачку кућу, изгнездио је многе генерације писаца, а његову културну и књижевну мисију у унутрашњости Србије Добрица Ћосић је назвао покретом.
После првих уредника Бранислава Л. Лазаревића и Добрија Димитријевића, потом Љубише Ђидића и Милоша Петровића (који је четири деценије уређивао часопис), поново се враћа Љубиша Ђидић, који је довео часопис у ново рухо.
У новом ликовном дизајну, новог формата и неким новим рубрикама и колор-прилозима, часопис доживљава још једну ренесансу. У 2023. години, која носи на својим плећима континуитет са 536. бројем по реду, часопис је окренут оном естетском бдењу које вредносно изједначава како кроз српску и домаћу књижевну реч, тако и ону преводну, негујући уз устаљене традиционалне рубрике и неке нове: "баштину", "сећања", "из ранијих бројева", "музичку" и "ликовну" сцену.
Нови број "Багдале" доноси нове песме Матије Бећковића (лауреата "Багдалине" награде "Прстен Деспота Стефана Лазаревића" за 2023. годину) уз његов пригодни есеј "Слово љубве, Господе!", као и пригодни есеј Јована Делића "Слово о Слову љубави". Михајло Пантић пише о књизи "Бања" Јовице Аћина. Витомир Теофиловић и Радомир Андрић у рубрици "сећања" пишу о Адаму Пуслојићу уз његове преводе песника из књига које је прва објавила "Багдала": Марин Сореску, Петра Стојка, Никита Станеску, Ангел Думбравеану.
Поезију објављују Благоје Баковић, Жељка Аврић, Слађана Ристић, Веселин Мишнић, Душица Ивановић, Горан Ибрајтер, Милица Миленковић и Каја Панчић Миленковић. Прозу - Борис Лазић, Фрања Петриновић и Милан Тодоров, а есеје Александар Чотрић, Гордана Влаховић и Милан Р. Симић. У освртима о новим књигама пишу Даница Андрејевић, Бисерка Кошарац, Марија Јефтимијевић Михајловић, Драган Марковић, Синиша Ристић и Александар Б. Лаковић. У "музичкој уметности" Гордана Крајачић, у "ликовној" Марија Стојадиновић, док у "баштини" Вељко Стамболија открива рукопис Радослављевог јеванђеља из времена Ђурђа Бранковића.
Вредно је напоменути да се насловна страна са сликом Милића од Мачве уклапа са текстом Владислава Ристића о Лазаревом граду и цркви Лазарици, као и фото-документација о догађањима на свечаном уручењу "Багдалине" награде "Прстен деспота Стефана Лазаревића" Матији Бећковићу.
Препоручујемо

БЕСЈЕДА О КОСОВУ: У српском језику постоје две речи препознатљиве у целом свету
04. 07. 2023. у 14:19

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)