БРИГА О ЈЕЗИКУ: XIX конгрес Савеза славистичких друштава Србије
ОД 23. до 25. августа 2023. године на Филолошком факултету Универзитета у Београду одржан је XIX конгрес Савеза славистичких друштава Србије "Савремено проучавање српског језика и књижевности и других словенских језика и књижевности као матерњих, инословенских и страних".
Председник Програмског одбора XIX националног конгреса слависта била је проф. др Рајна Драгићевић, председник Савеза славистичких друштава Србије, а председник Организационог одбора Конгреса био је проф. др Вељко Брборић.
Организатори Конгреса били су Савез славистичких друштава Србије и Филолошки факултет Универзитета у Београду.
Одржана су три пленарна предавања на свечаном отварању Конгреса, два пленарна предавања на свечаном затварању Конгреса и осам секција на којима је прочитано по десет реферата. Другог дана Конгреса организована су два округла стола "Актуелни проблеми наставе српског језика и књижевности и "Актуелни проблеми наставе словенских језика у Републици Србији са по три уводна излагања и дискусијом. Трећег дана Конгреса одржана је изложба књига славистичких институција, а затим и представљање издања Савеза славистичких друштава Србије, Друштва за српски језик и књижевност Србије, Славистичког друштва Србије, Матице српске, Института за српски језик САНУ и Међународног славистичког центра. Учесници Конгреса били су слависти запослени у школама, на факултетима и институтима широм Србије.
На затварању Конгреса проф. др Рајна Драгићевић изложила је закључке и главна запажања о којима се расправљало током Конгреса.
Закључци и запажања са XIX конгреса слависта
Од општих тема у вези са српским језиком највише се расправљало о тзв. родно осетљивом језику.
Учесници конгреса сложно су стали против облигаторности употребе тзв. родно осетљивог језика и било каквог уплитања идеологије у норму српског стандардног језика.
Пажња учесника била је посвећена и питањима наставе Српског језика и књижевности, као и образовања уопште.
Истакнуто је да се мотивација и пажња ученика драматично смањује из генерације у генерацију.
Указано је на све већу потребу за информатичким (дигиталним) алатима и информационо-комуникационим технологијама у настави и науци.
Скренута је пажња на значај визуелизације наставних садржаја којима би се они приближили ученицима.
Указано је на значај игре и хумора у наставном процесу.
Наглашена је потреба за израдом школског речника јер су постојећи описни речници ученицима неразумљиви и скоро неупотребљиви.
Велика пажња посвећена је значају пројектне наставе, под којом се подразумева удруживање ученика приликом израде заједничких, обично интердисциплинарних пројеката, повезивања више различитих научних и уметничких области, поља и дисциплина.
Скренута је пажња на значај међународних пројеката и умрежавања наставника и ученика из Србије, региона и света путем интернет платформи.
Указано је на важност и ургентност институционалног и личног ангажовања на очувању, настави и промоцији српског језика и књижевности у иностранству.
Истакнута је потреба да се повећа број часова Српског језика и књижевности у основним и средњим школама (да би се наставни програми могли у целости реализовати).
Постоји потреба за реорганизацијом обавезних и изборних предмета у основној школи, путем којих би се могао повећати и број часова српског језика, што би довело до успешније реализације наставних садржаја, али и до развоја читалачких компетенција.
Чини се потребним да се у оквиру округлог стола понуди дискусија поводом новина у програмима књижевности у настави основних и средњих школа, а посебно поводом тога колико су одређена књижевна дела по темама, мотивима, стилу, проблемима којима се баве одговарајућа за узраст којем су намењена, као и колико у неким периодима образовања у односу на постојеће програме недостају дела која би још више подстицала стваралачке компетенције ученика и генерално позитивније сагледавање света.
Предложено је да се организује стручни скуп о такмичењима из српског језика и књижевности (са подтемама као што су методика и методологија израде тестова, рад наставника на припреми ученика за такмичење, праћење резултата награђених ученика након такмичења итд.
У вези са универзитетском наставом, примећено је следеће:
Расправа се водила о разлозима који су довели до драматичног пада броја студената на катедрама за српски језик у целој Србији.
Методика универзитетске наставе је веома запостављена и треба је развијати.
Примећено је да је озбиљно нарушено достојанство докторских студија и докторских дисертација и да су преко потребне озбиљне реформе у тој области.
Учесници су расправљали и о ситуацији у вези са другим словенским језицима.
У вези са словенским језицима у Републици Србији предложено је да држава осмисли стратегију у вези са наставом страних језика, како се не би форсирали неки језици на штету других.
Истакнути су различити облици проблема у међународној сарадњи због руско-украјинског сукоба.
Препоручујемо
БЕСЈЕДА О КОСОВУ: У српском језику постоје две речи препознатљиве у целом свету
04. 07. 2023. у 14:19
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)