КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Песма о стварању
НОВА збирка Драгана Лакићевића "Плачем у тами" ("Партенон") својеврсна је песма о песми и стварању, о изнова читаним књигама, о драгим сликама.

Фото: Приватна архива
Истовремено то је и књига успомена и посвета, књига о љубави, смрти и болу, што можемо наслутити већ на основу самог наслова.
Самозатајно, док се креће по соби, по градовима или пак по сећањима на места на којима је био, која је волео, а с којих, извесно, никада неће моћи да оде, лирски субјект налази поводе за песму.
Најбројнији поводи за њу јесу суочавања с папиром, било да је реч о запису који је мало сведочанство свакодневице и, наравно, ефемерности, папиру из чије просењености се назире читав један живот, било да је реч о оном сложенијем, сусрету са белином и "тишином хартије" коју је потребно смислено испунити. Сусрет ствараоца с таквом белином и тишином, очигледно му подстиче целокупну меморију која је у спрези с његовим емотивним светом и која буди сва чула. Само ухо и око осетљивог читаоца и/или неког другог уметника осетиће и разумети симфонију стварања и експлозију боја које су произашле из пажљиво бираних речи, из њихових нијанси, из најпрецизнијег мерења значења и звучања.
Па ипак, насупрот рађању текве песме, постоје и оне које у самом ствараоцу већ дуго живе и које га, када се укажу, једноставно изненаде, али и на нешто важно подсете. "Рад" такве песме директно нас враћа искони и опомиње на то да она увек, у свакој прилици, у било којим околностима самостално живи и твори. Њена моћ је магијска. Она је чуварка - попут Велике Мајке. Она је истовремено своја. То видимо у њеном непрекидном, даноноћном оригиналном ткању нити језика. Но, песме јесу и свуда око нас. О томе сведочи девојка песма "у летњој хаљини мишје боје". Стваралац је ухватио њен тренутак бесмртности док налакћена "лежи као да уснива", као да "позира песнику". Њеној младости и лиричности не може ништа ниједна пандемија. Још једна песма чија вечност је неупитна јесте сама Вислава Шимборска - чије су "очи као речи".

Фото промо
Ипак, лирски субјект из збирке "Плачем у тами" бележи и неке другачије сусрете с песмама. На пример, са онима мртвог песника, пријатеља. Док их прекуцава и изнова бива у њима, уочава као се, пресењене ауром смрти, мењају, како и сама смрт, ипак, садржи у себи нешто лирско, нешто уметничко. Тај лиризам посебну ауру даје и сликама заувек отишлих сликара пријатеља и подразумева исто тако лиричну посвету - нимало лаку, али потребну.
Тражећи одмак од туге, ако постоји, или тек лутајући у времену у којем није лако, можда ни могуће, оздравити, уметник бива загледан у борове и брест... Његова туга се продубљује са очигледношћу нестанка руже, магнолије или пак "гостопримне госпође врбе / старе Београђанке". Затекли смо га у времену у којем све нестаје - осим песама: куће, баште, бунари, руже, култура сећања, идентитет..., у времену у којем "вене и нестаје народ" и у којем "се мења и смањује свет".
Ипак - остаће нешто након свега да "лелуја изнад сибирских шума", да лети високо изнад планина - за песмом и за мајком.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)