СИМБОЛИКА ЗАВИЧАЈА И СВЕТЛОСТИ: Књижевно дело истакнутог српског писца Петра Сарића (1937-2023)
ОДЛАСКОМ Петра Сарића српска књижевност и култура изгубиле су свог најистакнутијег писца који је живео и писао на простору Косова и Метохије, истовремено и једног од наших најсамосвојнијих романсијера последњих деценија двадесетог и првих двеју деценија садашњег века.
Петар Сарић је својим прозним делом био изразити књижевни тумач живота и културе српског народа у завичајној Црној Гори, док је последњих животних деценија стекао глас одлучног борца за слободу и права свог народа на Косову и Метохији. Зато ће његова постојана личност и дубоко национално осећање остати трајан знак високих етичких вредности значајних представника српске културе нашег времена.
Почетак свог књижевног рада обележио је поезијом. У пет песничких књига подједнаку стваралачку концентрацију усмеравао је и према завичају и према свом новом животном простору - Косову и Метохији - у којем је провео цео радни и стваралачки век, најдуже као уредник у новинским и издавачким кућама у Приштини, да би после Нато бомбардовања наше земље отишао у Брезовицу на Шари да ту живи и ствара.
Паралелно с књижевном, моралну димензију своје личности потврђивао је и друштвеним и културним активностима, најгласније познатим "Отвореним писмом" које је у име српског чланства тадашњег Друштва писаца Косова и Метохије 1985. године упутио нашим и страним јавним личностима, у којем је детаљно представио тежак положај свога народа у родном простору српске културе и државности. На сличан начин реаговао је и емотивним изјавама када се Црна Гора 2006. одвојила из заједничке државе са Србијом и када је након две године, упркос противљењу већине свога становништва, признала Косово као државу. Резултат такве активности била је његова књига публицистичких текстова о Косову и Метохији И времену се затурио траг из 2015. године.
У књижевним делима Петра Сарића стварни или имагинарни простор у којем се, са изузетком првог романа, Великог ахавског трга (1972), највећим делом одвија садржина његових романа, сведен је на простор његовог завичаја у Бањанима, на граници Црне Горе и Херцеговине, у којем је рођен и у којем је провео детињство и младост. У њему су епска традиција, патријархална култура и њене етичке и обичајне норме умногоме одређивале не само судбину колектива, него и појединачне животне путеве његових припадника и њихове реакције на догађаје из непосредне стварности.
Оне су условљавале и избор тема у Сарићевим романима Сутра стиже Господар 1 и 2 (1979, 1981), Дечак из Ластве (1986), Петруша и Милуша (1990), Сара (2008), Митрова Америка (2012) и Клобук (2021), као и типове његових књижевних јунака, њихов језик, психологију, морал и поступке. Зато је стварност његовог завичаја у прошлости, која се у великој мери пројектује и на садашњост, кључна мотивациона тачка његових најважнијих књижевних остварења. Завичајни простор је, међутим, у његовој прози подигнут на један виши емотивни и семантички ниво, који јој је омогућавао веома висок вредносни стандард.
И друга Сарићева животна средина, Косово и Метохија, за њега подједнако важна као и завичајна, веома значајно је условила његов књижевни рукопис. На један начин је уграђена у његово прозно, на други у поетско дело. У његовом првом роману ту средину је, на основу укључених социокултурних појмова, могућно идентификовати као косовскометохијску. У роману Сара породична историја његових главних протагониста вуче корене из косовског простора, у Митровој Америци један од важнијих књижевних ликова потиче са Косова, док се у Клобуку, последњем Сарићевом роману, простор Метохије доживљава као симболични простор српске историје и културе.
Такође се трагични положај нашег народа у садашњем времену, с веома потресном животном причом, тематизује у његовој јединој објављеној приповеци, у Сахрани у Сушићу из 2015. године. С друге стране, готово цело Сарићево рано поетско дело, синтезом завичајног и доцнијег животног искуства, садржи пројекцију целине и природне повезаности националног простора и његове историјске традиције и симболике. То такође значи да је поетски потенцијал понесен из завичаја и осмишљаван у косовскометохијском амбијенту интегрисан у саму структуру његовог целокупног књижевног дела.
У њему су, поред завичајне симболике и културноисторијског значаја који је носио нови културни простор, посебно снажно деловали и неки посебни књижевни мотиви. Међу њима је изузетан значај имао мотив светлости. Светлост је у његовим романима, као и у поезији, поседовала не само поетску подлогу и симболику, него и важну садржинску и значењску димензију. Она је у многим романима, од Саре, чији први део је у наслову имао реч "светлост", преко Митрове Америке до Клобука, истовремено била и пројекција наглашене емотивности књижевних ликова, посебно женских, и визија њиховог сањаног будућег живота.
Непосредно повезана с тематским и симболичким оквирима Сарићевих романа јесте и њихова изабрана садржинска основа, у којој се највећим делом тематизују односи у породици и у њеним неписаним правилима понашања и мишљења, посебно у тренуцима у којима на њих почну да делују закони индивидуалних емотивних потреба и измењених социокултурних чинилаца, а у последњим романима и великих историјских потреса. У том контексту посматрана, проза овог писца, с великим наслагама нагонског и архетипског у себи, одиста се у појединим тренуцима могла поредити с прозом таквих аутора какви су били Бора Станковић, Иво Андрић или Миодраг Булатовић.
Зато се у неминовном сукобљавању индивидуалног и колективног, личног и ауторитарног, поготово што је индивидуално трајно обојено скривеном емотивношћу и подразумеваном етичношћу, налази једна од најважнијих садржинских и значењских основа Сарићеве прозе. Та проза је, међутим, прекривена веома динамичном и експресивном нарацијом и синтаксом, у којима су богатством језика и стила додатно осмишљаване све важније особине његовог прозног рукописа.
Препоручујемо
ПОПИН ЊЕГОШ: Студија о једној непрочитаној Васковој песми под насловом “Ловћен”
20. 09. 2023. у 06:25
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)