КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Кроз векове - на граници

Слађана Илић

03. 10. 2024. у 07:40

НОВИ роман Мирка Демића "Небеска диванхана" (Лагуна, Београд 2024), је роман о граници.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Кроз векове - на граници

Фото: Приватна архива

О сложености тог појма и разноликости њеног схватања и доживљавања сведочи шест паралелних прича које се унеколико додирују, али и разликују. Њихове додирне тачке заснивају се на универзалним истинама, дакле, на ономе што је непроменљиво и сасвим извесно, и што се у историјском циклизму, нажалост, потврђује, а то је да свако ново повлачење границе подразумева рушење оне која која јој је претходила и која се до тог тренутка некоме чинила праведном, а нова, неминовно, "почиње да призива нова прекрајања и доцртавања". Протезање било које границе увек условљава неслагање јер је повучена "на нечију корист и на нечију штету". С обзиром на то да живимо у земљи између Истока и Запада, али и у земљи и Истока и Запада, о чему је изврсно писао антрополог Бојан Јовановић (студија "Србија Истока и Запада"), дакле, увек на граници, кроз векове сведочимо каква је судбина људи условљена том чињеницом.

Фото промо

Различитост прича које чине ову књигу проистиче из перспективе јунака приповедача, као и из друштвенополитичког и социјалног статуса јунака о којима се приповеда. Немалу улогу у свему томе има и свака од култура којој јунаци припадају. На основу њихових судбина у прилици смо да разумемо како је изгледао свет 17. и 18. века на Балкану, али и знатно даље, од царског Беча до Стамбола. У језгру прича је конкретан догађај мир између Аустрије и Отоманске империје, склопљен у Сремским Карловцима 1699. године. По атмосфери, сложености историјских чињеница и догађаја, и позицијама јунака, иако је реч о другом приповеданом времену, овај роман у наше сећање призива свет једног другог романа - "Травничке хронике".

Читајући "Небеску диванхану" у прилици смо да уочимо линију, која никако није граница, а која сведочи о континуитету високоестетског стваралаштва о разликама. Поменућемо тек неколико значајних имена која јој припадају: Иво Андрић, Милош Црњански, Милорад Павић, Горан Петровић, Мирко Демић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ТЕЖЕ ОДГАЈАТИ ЋЕРКЕ ИЛИ СИНОВЕ? Научници дали одговор - ево које маме и тате ће драстично брже остарити