САША МИЛОШЕВИЋ МАРЕ: Фактор среће пресудан је у сваком успеху

Душан Цакић

18. 09. 2023. у 08:05

ЧУВЕНИ композитор, текстописац и аранжер, председник - премијер и стални члан жирија у најгледанијој музичкој емисији на овим просторима "Никад није касно", чија нова девета сезона је почела синоћ, у недељу, 17. септембра на ТВ Прва, уметничким ауторитетом, карактером, харизмом и непосредношћу даје посебан печат овом шоу програму, који је за мале екране везао милионе гледалаца.

САША МИЛОШЕВИЋ МАРЕ: Фактор среће пресудан је у сваком успеху

Фото: Зоран Кузмановић Муња

За "ТВ Новости" Маре не крије задовољство због новог дружења са певачима и колегама у новој сезони. Музичар открива да ли и колико је срећа пресудна за успех, на који начин проводи слободно време, као и колико и шта музика значи у животу његове породице.

Фото: Зоран Кузмановић Муња

*Синоћ, у недељу 17. септембра, на ТВ Прва почео је нови, девети циклус емисије "Никад није касно". Да ли се осећа адреналин и узбуђење, и какви су нови кандидати?

- За време аудиције чуо сам већину кандидата. Са Жиком и комплетном екипом могао сам одмах да констатујем да ће сезона бити оштра, у смислу конкуренције. Што се тиче првих наступа кандидата, имамо у виду њихову трему која се види када изађу на сцену, међутим, сигуран сам да ће и са тим изаћи на крај. Има доста кандидата који наступају и раде, те са оним померањем граница на 40 за жене и 45 година за мушкарце, добили смо доста млађих певача, у најбољим су годинама.

*Може ли се на самом почетку видети ко има потенцијал да буде на врху и да направи каријеру?

- То се увек назире, али и то не мора да значи. Појављивали су се певачи који су на почетку једва пролазили, а касније дошли до изражаја, што кроз избор песама, што кроз ослобађање на сцени. Код неких је трема фаталан фактор.

*Која је чар, односно мука оцењивање кандидата?

- Није лако. Мени је први круг тежак, као и финале. Највећи страх кандидати имају од тога да не прођу тај први круг и оду у други. То ми је разумљиво, зато што у првом кругу имамо шест такмичара и од њих један неће проћи даље, и сви се плаше да не буду баш тај један. Што, наравно, није ништа страшно, јер свако од њих се појави у емисији и има трајни видео-запис (снимак) на "Јутјубу".

*Шта вам најлакше, а шта најтеже пада при оцењивању учесника?

- Најлакше је када певачи добро певају. Најтеже ми је када морам да бирам између три или пет добрих кандидата за пролазак у наредни круг.

Фото: Зоран Кузмановић Муња

*Како успевате да се емотивно не вежете за учеснике такмичења?

- Апсолутно сам и у функцији гледалаца док седим у тој фотељи и имам прилику да имам најбољи утисак о њиховом певању. Пустим их тако, па докле стигну сами. То је уређено неким космичким енергијама, реагујем слично као и публика и нормално је да ми се неки кандидати допадају више од неких других. Мој задатак са другим колегама је да на крају свега одлучујемо о њиховом певању.

*На телевизији делујете као смирен човек. Да ли сте заиста такви?

- Врло сам темпераментан човек. Свако темперамент исказује на свој начин. Доста се са тим "обрачунавам", или исти "пуштам" када стварам и правим музику. Радим различите жанрове и ту ми је добра прилика да га покажем и на тај начин. Много радим, па сам често на "резерви". Можда због тога изгледа да сам смирена особа, али сам доста и уморан (смех).

*Колико је фактор среће био заслужан за успех који сте постигли?

- Фактор среће је неизоставан у сваком успеху. Нема ту полемике, јер ако погледамо успехе наших спортиста, жреб и сличне ствари, није свеједно да ли је овај или онај противник. Нажалост, много талентованих људи не добије праву прилику да уради нешто како најбоље може, или се за то недовољно чује. Власник сам много песама код доста извођача које се "никада" нису чуле, из простог разлога што није било довољно снаге певача, или у маркетиншком смислу да се уради промоција до краја. Дешавало се да песма код неког певача "не прође" како треба при само објављивању, али након двадесет година касније песма постане једна од најпопуларнијих. Такође постоје примери где "прави певач" не отпева песму у "правом тренутку". Срећа је незаобилазна у овом послу, рад се исплати, али некада треба имати "коњске живце" да би добио праву шансу. Мој пријатељ и партнер Млађан Динкић и ја направили смо канал на "Јутјубу" Free zone ("Фри зон" - "Слободна зона") и радимо рикавере песама које сам ја радио, а неке он. То су нумере које су певали неки извођачи, а ми ћемо те песме "обући и пресвући" у ново рухо и поново их издати. Њих ће певати популарни млади певачи у новом аранжману, па чак и неки познати глумци.

Фото: Архива

*У вашој богатој каријери уписано је и да сте урадили и документарни филм "Од Хана до Кана". Шта вас је мотивисало да га снимите?

- Склони смо да присвајамо ствари, посебно оне добре. Пошто сам музичар и када је конкретно труба у питању, парало ми је уши како се стално понавља да смо "ми измислили трубу". Нисмо измислили трубу, и кроз филм сам објаснио. Као и неке друге ствари трубу смо увезли када смо увезли и шљиву, за коју такође тврдимо да је наша. У то време сам снимао са Бобаном Марковићем који ми је причао о снимању филма "Андергаунд" и о рађању нашег стила трубе на европском и светском тржишту. Захваљујући Емиру Кустурици и Горану Бреговићу, који је захтев редитеља преточио из оне чувене песме из "Андерграунда". Тада се дешава рађање српске трубе на светској сцени. Она је само преточени стил које је свиран у Србији тог времена на разним другим инструментима. Ромски оркестри су наставили да свирају оријент, а Ужичани су свирали кола и музику која краси Шумадију. Том западном и јужном трубом "мучио" сам се годину и по дана, али са великим задовљством.

*На који начин проводите слободно време?

- Волим да читам. Има доста тога што нећу стићи да прочитам, и много је тога што нећу чути да постоји. Трудим се да сваки слободан тренутак проведем са децом и са породицом.

*Јесте ли строг отац?

- Нисам. Мој однос са синовима је такав да верујемо једни другима. Најстарији, Огњен, који ускоро пуни двадесет три године, до сада ниједном, ни он моје нити ја његово поверење нисмо потрошили, чак ни начињали. Тако ће бити док сам жив и са њим, као и са Луком и са Вањом.

Фото: Милена Анђела

*У чему слушате синове, односно у чему вас они не слушају?

- Син сам двоје сјајних родитеља који нису били спремни за дете као што сам био ја. Прво сам желео да будем голман, нисам имао њихову подршку, па сам хтео да се бавим музиком, такође ни ту нисам имао одобравање. Себи сам обећао да ћу се, када постанем отац, трудити да слушам своју децу, и све ове године то чиним. У томе је највећа тајна мог успеха и подржавам их у њиховим часним жељама и идејама. Претпостављам да у свему томе има и генетике, али и васпитања.

*Колико музика има места и значаја у њиховим животима?

- Сва тројица су музикални. Нико не свира ниједан инструмент. Нижу музичку школу је завршио најстарији. Другог сина интересује "техничка" страна музике, у смислу тонца или продуцента, али то је то за сада.

Фото: А. Крстовић/ПРВА

*Лето које је сада иза нас, како сте искористили и да ли и где сте се одмарали?

- Са породицом у Будви. Било је нерадно лето, имали смо довољно времена да будемо заједно и испланирамо следећу годину и које ствари бисмо спровели у дело, јер то користимо као један озбиљан породични камп.

*За шта никада није касно у животу?

- Никада није касно да учините све да будете лично бољи. То није касно ни последњег дана живота. Имам много примера око себе, почевши од својих родитеља, рођака, пријатеља, од којих сам много тога научио, да увек може да се учини нешто да будемо бољи. То се "књижи" као да радимо нешто за себе, али тада највише радимо за све и свет око себе. Када смо себи бољи, бољи смо и околини.

БОНУС ВИДЕО:

САША МИЛОШЕВИЋ МАРЕ: Сцена чини чуда, ту се види потенцијал да ли је победнички

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“