КО СУ БИЛИ "РАТНИЦИ ОБЛАКА": Алберт Лин, један од најпознатијих светских ТВ истраживача, у походу на "Тајне изгубљених градова"
ЊЕГОВО средње име Ју-Мин на мандаринском језику значи "Дете универзума". И као да му је оно и одредило судбину.
Алберт Лин , по професији инжењер информатичких технологија, по животном опредељењу и путу који је одабрао је путник, авантуриста, истраживач, научник, хуманиста, филантроп...
Неко ко је, пре отприлике деценију и по, у само неколико дана продао све што има, и спавајући у аутомобилу, кренуо у мисију која је од тог дана смисао његовог живота.
Авантуру откривања највећих тајни и мистерија света започео је са првим кораком, потрагом за гробницом Џингис Кана, инспирисан причом која му је заувек променила будућност и учинила да пожели да му уместо виле у Калифорнији дом буде управо универзум. Онај на који га је ненамерно, али помало судбински определио његов отац астрофизичар назвавши га Алберт Ју-Мин Лин. Несвакидашњи приступ у разоткривању заборављених и скривених историјских локација широм света, који укључује коришћење савремене технологије - од сателита и радара, до дронова и робота, Лину је још 2009. године донело награду "Авантуристе године" удружења Национална географија. Од тада, Лин снима десетине документарних серијала за овај канал, поставши и једно од његових заштитних лица. Пресудан догађај у његовом животу била је саобраћајна несрећа 2016. године, када је у жељи да спасе себе и свог сувозача у превртању теренског возила квад, покушао ногом да се одгурне од земље. Нажалост, то га је коштало десне ноге која је смрскана до кука. Ипак, његова снажна животна енергија са овом трагедијом није се угасила. Лин ускоро добија роботску протезу која му омогућава да се врати на терен и настави са својим походима на неоткривена блага света. Један од његових најновијих серијала је и документарац "Тајне изгубљених градова: Алберт Лин" који на каналу Национална географија премијерно почиње да се емитује 10. децембра (недељом у 22.00), а Лин нам у ексклузивном интервјуу открива куда ће нас одвести његова најновија авантура.
- Пред нама је шест нових прича, које су и за мене шест нових поглавља у мом животу.
Важно ми је да напоменем да ми је овај серијал остварио неке од жеља о којима сам размишљао на почетку своје каријере. Сваки сегмент је невероватно путовање које ћу памтити читавог живота. Од потраге за једним од најмистериознијих престоница древних Маја, такозваним градом пирамида Паленке, чији се остаци данас налазе у мексичкој регији Чијапас, преко истраживања пустиња Судана, у којима је песак сакрио престоницу античког народа Куш, који је владао целим Египтом до разоткривања заборављене арабијске цивилизације Маган у данашњем Оману. Била је то највећа империја бронзаног доба, a о њој се данас ништа не зна, истиче овај одважни истраживач на почетку разговора. Међу дестинацијама које су се, такође, нашле на Линовом списку у овом серијалу је и Перу, у чијим је високим планинским венцима Алберт трагао за мумијама "ратника облака", затим је ту прича о шкотском племену Пикта које је одолело целом Римском царству, и за крај чувени светски истраживач води нас у подводну потрагу за изгубљеним градом Кананита, семитског народа из ког су потекли Јевреји, Феничани, Моабити и Аморити.
Која од свих ових прича је за вас била најупечатљивија?
- Тешко је издвојити само једну. Оно што је основ сваке од ових авантура је то да смо захваљујући овом серијалу први пут после неколико хиљада година крочили тамо где савремени човек још није био. За мене је то био најснажнији утисак. Без обзира на сву технологију, и на податке са терена који нам након што их унесемо у рачунаре, дају ширу слику о локацији на којој смо били, за мене је тај тренутак када сам тамо и када гледам призор који су пре мене гледали људи пре две хиљаде година, оно што ме покреће и што у мени буди најснажнији доживљај. Рецимо, у епизоди у којој у Андима трагамо за "ратницима облака", древним Чачапоја краљевством које је било старије од народа Инка бар 1.000 година, био сам у ситуацији која је дорасла само сценарију неког филма о Индијани Џонсу. Висио сам са литице, пењући се ка врху брда, све време размишљајући да ли је ово тренутак када ћу због само једног погрешног корака поново изгубити ногу, када сам забацивши руку ка горе, под прстима одједном осетио длаке. Успевши се за још пола метра схватио сам да је предамном мумија стара бар читав миленијум. Тај тренутак је, заиста нешто што не можете да заборавите.
Зашто је баш народ Чачапоја једна од ваших највећих истраживачких страсти?
- Због њиховог порекла, за које се сумња да није било индијанско. У срцу Амазоније и усред континента којим су пре доласка Европљана владали само индијански народи, пронаћи аутохтоно становништво високих и светлопутих људи, и то за читав миленијум старије од ниских црномањастих Инка, Маја и Астека, за мене је енигма која ме прогони целог живота. О њима се ништа не зна. Назив су им дале Инке, јер су Чачапоје живеле у утврђеним градовима високо у брдима Анда. Занимљиво је и то да су европски освајачи по доласку у Јужну Америку савез против осталих индијанских племена склопили управо са "ратницима облака". Њихова ДНК структура нема сродну на јужноамеричком континенту, баш као што се ни о њиховом језику и пореклу апсолутно ништа не зна. А плашим се да ће то и остати тако, будући да је ову цивилизацију, до последњег припадника, збрисао најскупљи дар који су са собом донели Европљани, а то су - богиње.
Свака од ваших мисија наликује неком узбудљивом акционом холивудском филму.
Узбуђење, међутим, са собом носи и опасност. Страхујете ли некад за свој живот када се упустите у неку од ваших авантура?
- Готово увек. Баш у овом серијалу, у епизоди у којој у Судану трагамо за престоницом народа Куш, сусрео сам се са једном од животно најопаснијих ситуација у мојој каријери.
Наиме, следећи траг кроз пустињу у једном тренутку улетели смо у гнездо црних шкорпиона који важе за најотровније на свету. Било их је на стотине, где год сам се окренуо били смо окружени шкорпијама. Чини ми се да је то био први пут у каријери да сам се запитао: "Побогу, Алберте, шта ће ти ово у животу"?
Ипак, то су неки од тренутака због којих сте и заволели ваш позив?
- Тако је. Често имам сумњу у то шта је од онога што проживљавам стварност, а шта је једна од епизода из филмова о Индијани Џонсу. Уз те филмове сам одрастао, а сада их живим, и то је за мене најневероватнији део овог путовања. Баш у овој серији проживео сам једну од тих епизода. Били смо у Мексику, истражујући град Паленке. Спустили смо се у једну од пирамида која важи за свето место. Свуда око нас били су записи који су нам приповедали причу стару хиљаду година, причу о великој пирамиди која се налази усред система језера око којих је никао град Паленке. У центру те пирамиде био је отвор кроз који је, како каже легенда, земља дисала. Пратећи уске ходнике у којима је било јако загушљиво и пуно влаге дошли смо до малих врата у облику троугла. Оно што нас је сачекало иза њих нико није могао ни да сања. Била је то огромна дворана испуњена сталактитима кроз чије је средиште вијугао аквадукт. То је тренутак у ком се запитате да ли је иједно од достигнућа савременог света упоредиво са оним што су градиле древне цивилизације. Када смо на крају оно што смо видели у пирамиди испричали једном од локалаца он нас је повео ка великом брду које је стајало окружено језерима. Попели смо се на врх, а наш пријатељ нас је повео до окна на највишој тачки. Нагнуо сам се изнад те рупе, а снажно струјање ветра умало ме није оборило са ногу. Био је то невероватан осећај.
Тада смо схватили да је цело то брдо у ствари огромна пирамида о којој смо читали.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)