МАЛА ИСТОРИЈА ЈУГОСЛОВЕНСКОГ РОКЕНРОЛА: Документарац "Педесет сентименталних" о пола века каријере Срђана Марјановића, 28. јуна, на РТС 2
ДОКУМЕНТАРНИ филм "Педесет сентименталних", сценаристе и режисера Милоша Марјановића, води нас кроз плодоносну и богату каријеру кантаутора Срђана Марјановића, који пола века трајања на музичкој сцени обележава и истоименим аудио издањем.

Фото Никола Ристић/РТС
У петак, 28. јуна, од 20.00, на РТС 2, кроз видео-снимке архива РТС, обиље музике и бројне изјаве саговорника и савременика, испратићемо несвакидашњу, занимљиву, узбудљиву - личну и професионалну причу о легендарном кантаутору, једном од најзначајнијих на овим просторима. О детињству, младости и првим новобеоградским игранкама, музичким фестивалима и југословенској рок сцени, у документарном филму говоре Срђанови пријатељи, реномирани рок критичари, новинари и публицисти, колеге музичари, али и сам Марјановић.
- Трудили смо се да не буде превише приче, али и да не изоставимо најважније догађаје. Ово није само филм о мом животу. Сарађивао сам са готово свим музичарима из оне старе велике земље, коју још увек волим. Многи људи из тог времена, који чине историју југословенског рокенрола су у филму. Има пуно нота, али ниједна цела песма, да не бисмо потрошили превише времена. Прича је занимљива и пред крај врло емотивна. Неки ће можда пустити и сузу, али таква је то музика, као и сам наслов филма - каже за "ТВ новости" Срђан Марјановић.
Кантауторским радом Марјановић се бави од далеке 1973. године, када је победом на Суботичком фестивалу скренуо пажњу на себе. Одсвирао је и отпевао велики број хитова: "Тражим", "Моја мала", "Иди", "Ми смо једно другом говорили ви", "Није ти се хтело", "Не веруј никоме", "Бебо не плачи"...

Foto: Zoran Jovanovic
Интересантан је податак да му је на првом албуму музичка пратња била легендарна ЈУ Група. Као музичар је годинама "крстарио" бившом Југославиом и Европом, са својим бендом "Пума", а гостовао је неколико пута и у некадашњем СССР-у. Захваљујући њему "Екатарина Велика", "Кербер", "Последња игра Лептира" и друге наше групе објавиле су своје прве албуме за РТВ Љубљану. За 72 године живота добио је многих награда, студирао је и журналистику, радио као новинар за познате часописе, те објавио четири веома успешна романа.
- Године заиста не бројим. Живим исто као са двадесет, још имам тај адреналин. Брине ме то што више немам пуно времена, а толико тога ми се и даље мота по глави. Добро је што ништа не морам. Сад више не "штедим", само "трошим". Доста сам се "суздржавао"! Сад треба да имам најбоље ципеле, најбољи капут, најбољи ауто и гитару, зато што је у мом пешчаном сату вероватно остало премало песка. Желим да ми сваки дан доноси радост - закључује Марјановић.
Препоручујемо

РОКЕРСКА ПРИЧА О МЛАДОСТИ: У Новом Саду промоција романа кантаутора Срђана Марјановића
21. 06. 2023. у 10:46

МУЗИКА СПАЈА ГДЕ ПОЛИТИКА РАЗДВАЈА: Сусрет Владе Калембера и Срђана Марјановића
01. 10. 2021. у 17:19

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"
РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.
10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем
ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.
10. 08. 2025. у 18:11

Овако изгледа кућа Милана Борјана која је демолирана: Лопов однео и снимач видео надзора (ФОТО)
"ХВАЛА полицији града Београда на брзој реакцији и сјајном односу према послу."
11. 08. 2025. у 09:52
Коментари (0)