ТРАДИЦИОНАЛНО ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ВИДОВДАНА У АНДРИЋГРАДУ: На празник отварање изложбе "Србија и Срби - трајање и памћење"
У ОКВИРУ традиционалног обележавања Видовдана, у Галерији "Петар Лубарда" у Андрићевом институту, 28. јуна 2021. године у 19 часова, биће отворена изложба "Србија и Срби – трајање и памћење" коју је приредио Државни архив Србије. Изложбу ће отворити директор Андрићевог института Емир Кустурица, а уводну реч одржаће директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић.
Фото: Државни архив Србије
Изложбу чини избор докумената која сведоче о најзначајнијим догађајима из историје Србије и српског народа од 14. до 20. века. Поставка обухвата документа из различитих епоха – из историје српске средњовековне државе, периода под османском влашћу, затим из времена борбе за ослобођење, обнову и изградњу српске државе, као и из година стицања пуне независности и трајања два светска рата. На изложби ће бити представљен и историјат Срба у Трсту, а изложена су и поједина документа из историје Срба у Дубровнику.
Уводни део изложбе чини текст Иве Андрића о значају архива и архивских докумената.
Изложба ће бити отворена до 31. августа 2021. године. Аутори су: Јелица Рељић, Александар Марковић и Мирослав Перишић.
Препоручујемо
"АМЕРИЧКИ ЖИГОЛО" КАО СЕРИЈА: Снима се римејк култног филма из 80-их
25. 06. 2021. у 15:46
ЧУВАР СЕЋАЊА НА ТЕШКО ДОБА РАТА: Весковић: Српска култура се одужила значајном аутору
25. 06. 2021. у 14:34
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)