IN MEMORIAM - ПРОФЕСОРКА - ВЕЧНО МЛАДА: Одлазак Наде Милошевић Ђорђевић
У ОВИМ тегобним годинама, док по нашим телефонским именицима све чешће остају бројеви оних чији глас нећемо више чути, одлазак академика Наде Милошевић Ђорђевић није погодио само породицу и пријатеље, него и колеге, бивше студенте, све који су се са њом макар једном срели.

Фото Архива
Јер, како је спонтано, искрено рекла колегиница из бројних генерација бивших бруцоша српске Катедре: "Професорка је била вечно млада".
После професора Војислава Ђурића, Вида Латковића и Владана Недића, заједно са професором Радмилом Пешић, наставила је предано изучавање народне књижевности на путу "којим се у таквим пословима креће модерна наука", како је научни допринос Наде Милошевић Ђорђевић оценио Предраг Палавестра. Одбранивши магистарски рад (1962) и дисертацију (1970) на Катедри за југословенске књижевности (сада српску књижевност са јужнословенским књижевностима) Филолошког факултета у Београду, ту је 1963. као асистент започела универзитетску каријеру. Бирана је у сва звања за предмет Народна књижевност, да би 2003. била изабрана за дописног, а 2012. и редовног члана САНУ.
Све то време је, заправо, проф. Нада Милошевић Ђорђевић, ненаметљиво и са урођеном отменошћу, обављала вишеструку културну и научну мисију. Повезивала је, у оба смера, српску баштину са светом. Приближавала је нашим научним круговима савремене светске приступе народој књижевности. Као врсног зналца у фолклористичким областима уважавали су је страни научници, колеге и њени професори, које је поштовала, и студенти, којима је предавала и била узор. Достојно и достојанствено представљала је српску традицију и културу у свету, као члан међународне асоцијације Folklore Fellows при Финској академији наука, Европског друштва културе, Међународног друштва за изучавање народне прозе, оснивач и члан Савета међународног часописа Oral Tradition.
Знање, енергију и труд улагала је и на челу институција од националног значаја, као један од оснивача и управник Међународног славистичког центра на београдском Филолошком факултету, председник Савета, управник матичне Катедре, члан Друштва за српски језик и књижевност, Вукове задужбине, председник Одбора за народну књижевност САНУ. Била је члан редакција Прилога за књижевност, језик, историју и фолклор, Анала Филолошког факултета, зборника Међународног славистичког центра, уређивачких одбора "Српске енциклопедије" и "Студија о Србима", уредник "Данице", рецензент, чија је реч гарантовала квалитет публикација.
Као професор по позиву и Фулбрајтов стипендиста предавала је у САД, на европским универзитетима, а у нашој средини подстицала је генерације младих да упознају сопствено наслеђе и остану поштоваоци српске традиције. Истицала је, без патетике, да је народна књижевност наша аутентична класика, коју су тако доживљавали најзначајнији ствараоци са ових простора, а истоветно оценили европски ауторитети - од Грима, Гетеа, Мицкјевича до Шмауса и Геземана.
Штампана пре пола века, дисертација проф. Наде Милошевић Ђорђевић (Заједничка тематско-сижејна основа српскохрватских неисторијских епских песама и прозне традиције) остаће незаобилазно научно штиво за све проучаваоце српске традиције. Књига садржи 19 монографија о заступљеним мотивима у народној књижевности. Обимна штампана и рукописна грађа повезана је са теоријским приступима фолклору, уз скрупулозно уважавање претходника и завидно познавање савремених научних токова.
Из богате библиографије издваја се и књига "Радост препознавања" (2011). О сложеним везама народне књижевности са литературом средњег века сведоче студије, тематски везане за Немањиће и Косовски бој, два упоришта постојања и очувања националног идентитет, битна за "српско битије и име", како је то још 1814. означио сам Вук. Као поштовалац Вуковог рада и његов настављач у модерним временима, књигу "Казивати редом" (2002) посветила је Вуковом месту у науци о фолклору, указујући на поетику самог стварања.
Срдачан саговорник, одмереног опхођења, фолклориста светског угледа, проф. Нада Милошевић Ђорђевић била је заговорник адемског реда, какав данас постоји само у анегдотама. На себи својствен начин умела је да повеже старе и вечите вредности са најновијим научним токовима. Зато ће је њени студенти, док их буде, памтити као вечно младу, а кад сећања избледе, одолеће времену духовна задужбина академика Наде Милошевић Ђорђевић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)