КОШМАРИ КАО ПУТОКАЗИ: Уз дела, на 58. октобарском салону у Културном центру представљена и "Библиотека сањара"
ДВА пута је славни дански уметник Олафур Елијасон сањао да је умро, док је у сну Марине Абрамовић, њен брат Велимир купио атомско склониште у Амстердаму од неког Јерменина.

Фото КЦБ
Награђивани британски визуелни уметник и филмски редитељ, Стив Меквин, записао је: "У мојим сновима; сањам да се брише сећање сваки пут кад видим, помиришем, чујем и окусим лепоту. Радост је понављање."
Узбудљиве ноћне догађаје, али и размишљања о самој природи сна, значајних светских визуелних стваралаца, прикупили су и објавили у једној књижици, уз 48. Бијенале у Венецији, Франческо Бонами и Ханс Урлих Обрист. Ово дело тренутно је изложено у Културном центру Београда, у "Библиотеци сањара", једном од експоната изложбе "Сањари", 58. Октобарског салона.
Оно је заправо кључно међу презентованим насловима, јер је пресудно утицало на кустосе Иларија Марота и Андреу Бачини, при избору теме за актуелну ликовну сморту, открива, за "Новости", Весна Даниловић, дугогодишња уредница програма КЦБ.
- Књиге изложене у "Библиотеци сањара" су део приче о процесу настанка изложбе 58. Салона, како са аспекта кустоса, тако и позваних уметника - објашњава саговорница. - Део овогодишње поставке нису само физички изложени радови, већ и текстови наменски писани за Салон. А у овој библиотеци, као и библиографији и филмографији из каталога изложбе, налазе се дела на која реферишу кустоси и уметници.
На једном великом столу тако су изложене Библије и друге верске књиге, класици светске књижевности, од Дантеа до Бекета, савремени романи, радови о климатским променама, па социолошки, атрополошки, економски наслови, али и они који се баве технолошким достигнућима... Уз сваку стоји картица са именом оног на чија размишљања је књига утицала.
- Сви ти разноврсни аспекти којима се разрађује тема о сањарењу, крећу се од оних поетичних, топлих, до застрашујућих, кошмарних, футуристичких визија - додаје Даниловићева.
- Дијапазон је заиста широк, а поглед на будућност у највећем броју случајева застрашујући, да не кажем катастрофичан.
У овој библиотеци велики број наслова је на страним језицима, а изложени су и на нашем језику, како они давно преведени и објављени, тако и актуелна издања. Те књиге као "хватачи", али и иницијатори снова, требало би да употпуне разумевање дела са поставке.
- Савремена уметност зато није толико питома и лако сварљива, јер је изузетно опомињућа, указује на мрачне стране нашег тренутка и онога што нам се можда и спрема - прича саговорница.
- Визуелна уметност посебно у томе предњачи. Бит уметности јесте да неке појаве и феномене детектује, наговести, наслути пре науке, пре чињеница, пре онога што добијамо у елаборатима и озбиљним анализама.

РАД Јена Сутела, Фото КЦБ
А на питање колико је, као и у сновима, то што је узнемирујуће и лековито, Весна Даниловић одговара:
- И окрепљујући и узнемирујући снови су лековити. Понекад у сновима налазимо, условно речено, нека разрешења, али оно што је у њима и добро и лоше, јесте то што их заборављамо.
КЉУЧ ЗА РАЗУМЕВАЊЕ СВЕТА
БИБЛИОТЕКЕ су чудесна места разумевања света, или стварања конфузије у разумевању света - каже Весна Даниловић. - Оне су део човекове интиме, можда више него било који други, данас доступни и модерни медији комуникације. Ова библиотека је "физичка".
Припадам генерацији која је навикла на физичке књиге и библиотеке, од којих смо се мало одвикли, посебно у јавном простору. На овој изложби, та библиотека-експонат пружа посетиоцима све услове - светло, књиге, столице, букмаркере, да себи направе мало уживања и нешто прочитају.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)