ПУТОВАЊЕ У ПАМЕТНИЈИ СВЕТ: "Вечерње Новости" кроз конкурс за награду "Пјер" афирмишу младе карикатуристе

Драгана Матовић

07. 09. 2021. у 12:31

НАГРАДЕ су идеалан начин да се изађе из анонимности и истовремено добије на ауторитету.

ПУТОВАЊЕ У ПАМЕТНИЈИ СВЕТ: Вечерње Новости кроз конкурс за награду Пјер афирмишу младе карикатуристе

ИЗБОР Један од ранијих састава жирија, Фото Н. Скендерија

Оне, такође, додају неку врсту необјашњиве ауре која оснажује ауторе да стварају још боље, смелије и самим тим квалитетније. Награда "Пјер" је једна од таквих култних награда која је у стању да комплетно промени ток једне каријере, да јој да снагу, учврсти самопоуздање и у крајњој линији утиче на побољшање друштва у целини.

Ово је за наш лист, рекао један од наших најбољих дизајнера Славимир Стојановић Футро, који је већ неколико година у жирију за конкурс "Пјер" који организује Компанија "Новости".

Фото Архива

- У општој поплави површности, претенциозности и естетике без садржаја, поготово на друштвеним мрежама, карикатура је један од ретких видова креативног изражавања која може да гарантује пут у квалитетне дубине људске свести одакле израњамо, богатији, паметнији и способнији сагледавања шире слике, како живота и друштва, тако и нашег места у њима - каже Стојановић.

- Друштво које не дозвољава сопствену сатиру нема светлу будућност.

Карикатуристи својим изоштреним перима сликом осветљавају пут и служе као друштвени коректив без кога се лако склизне са пута транспарентности који је као цивилизацијска тековина привилегија сваке савремене демократије.

Рад Миодрага Павићевића награђен 2018. године, Фото Архива

 

Наши најпознатији карикатуристи кажу да им је награда, која носи име по карикатуристи Пјеру Крижанчићу, а коју наш лист додељује од 1967. године, отворила сва врата. То је био разлог да "Новости" пре седам година одлуче да дају шансу за афирмацију најмлађима, јер је "Пјер" био и остао жиг квалитета сваког карикатуристе. Петоро од шесторо досадашњих добитника Награде за најбољег младог карикатуристу потекло је из Радионице стрипа и карикатуре Дечјег културног центра Београд, коју води Мића Милорадовић. Конкурс за најбољу карикатуру "Пјер" отворен је до 10. септембра, а Милорадовић каже да ће овога пута послати десетак радова његових најбољих ученика.

- "Пјер" је и за нас старије карикатуристе најважнији конкурс у нашој земљи, а камоли за младе и неафирмисане ауторе - говори нам Милорадовић.

- Најталентованији полазници радионице могу да стану уз раме са професионалцима. Већина старијих полазника је завршила уметничке академије, а и сада имамо неколико веома талентованих младих цртача.

Растку Лулићу припало признање 2017. , Фото Архива

 

На конкурсу "Пјер" за младе ауторе претходних година награђени су Јана Адамовић, Александар Петрикановић, Урош Максимовић, Растко Лулић, Миодраг Павићевић и Филип Каран.

- Они су изузетно талентовани за карикатуру, али проблем је што немају где да их објављују. Моја генерација имала је нормалан развојни пут. Имали смо омладинску штампу.

Сада тога нема и зато се млади окрећу дизајну - каже Милорадовић.

- Хвала "Новостима" што су пружиле шансу младим, талентованим људима да се опробају на најпрестижнијем месту када је карикатура у питању. Ово им је добра шанса да изађу из анонимности.

Рад најбољег младог карикатуристе биће уврштен у званичну поставку овогодишњег "Пјера", биће штампан у каталогу, а награђени аутор постаће део породице најбољих српских карикатуриста.

На граници ризика

- КАРИКАТУРА, као и све уметничке дисциплине које садрже изражену комбинацију ликовног и наративног, једино функционише ако је на самој граници ризика - каже Футро.

- Ризик може бити везан за смелост, али и за добар укус, јер се лако склизне у баналност.

Најбоље карикатуре су оне које на вас као посматрача оставе утисак да сте у сусрету са њима постали бар за милиметар паметнији.

Славимир Стојановић Футро, Фото Н. Скендерија

 

Глобалне теме

- ИЗ године у годину аутори који се надмећу за "Пјера" обрађују углавном дневно-политичке догађаје који су на овим просторима непресушан извор инспирације - примећује Славимир Стојановић, члан "Пјеровог" жирија.

- Ти догађаји као да се међусобно, у свој својој тривијалности, боре који ће да заузме важније "историјско" место у муљу свакодневице, па самим тим те теме постају сличне, сувопарне и неинтересантне када се сагледају као креативна целина. Оно што може да се примети у последњих неколико година је да се аутори својим карикатурама окрећу ка глобалним темама као што су екологија или вирус корона и тиме покушавају да дају свој коментар за истински значајне планетарне изазове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove