ДУЧИЋЕВ ЖИВОТ - ОТВОРЕНА КЊИГА: Изложбом у Галерији САНУ, почиње обележавање 150 година од рођења великог српског песника (ФОТО)

М. Краљ

07. 09. 2021. у 15:21

СВАКИ човек има у свом животу много планова, али нема него један циљ (...) Тим циљем стварно почиње човеков живот и њиме свршава, скоро у прецизан сат.

ДУЧИЋЕВ ЖИВОТ - ОТВОРЕНА КЊИГА: Изложбом у Галерији САНУ, почиње обележавање 150 година од рођења великог српског песника (ФОТО)

Фото И. Маринковић

Док год циљ није остварен, човек постоји.

Ова мисао једног од најзначајнијих српских песника може се прочитати на поставци "Јован Дучић: Трагање за новим" у Галерији САНУ, којом ће отпочети обележавање 150 година од његовог рођења. Аутор изложбе која је обухватила остварен Дучићев циљ, кроз све животне промене и стваралачке досеге, од рођења до повратка земних остатака у родно Требиње, јесте академик, професорка Злата Бојовић, секретар Одељења за језик, а вечерас у 19 часова свечано ће је отворити Владимир Костић, председник САНУ.

Рад на поставци која одсликава најважније путеве и преокрете у раду, посебно оном књижевном, али и успешну дипломатску каријеру, путовања по свету... трајао је, према речима ауторке десет месеци. Суочена са мноштвом грађе о једној тако сложеној и значајној личности, определила се да изложбу конципира као књигу, са осам засебних поглавља.

- На почетку је представљена његова биографија са доста нових чињеница, до којих смо дошли током рада, истражујући по архивима, библиотекама - истакла је академик Бојовић, најављујући поставку у Галерији САНУ.

- Међу тим новим и кључним подацима је и датум када је тачно постао поданик Краљевине Србије, што је важно да би се разумели његови путеви у дипломатији, а и у стваралаштву.

Хронологију прате оригинална документа, изворни материјал - од прве објављене песме до најстаријих породичних и Дучићевих фотографија, али и лични предмети. У другом сегменту представљен је однос према Београду, за кога је песник био везан целог живота иако је ту остајао кратко, између две дипломатске мисије:

- Мало се зна да је 1908. године био уредник културне рубрике, како се то говорило хронике, у "Политици" - наставља ауторка изложбе.

- Држао је овде јавна предавања, ту објавио готово сва своја дела, па је чак и на књигама које је штампао у Америци, писало Питсбург - Београд. Међу новим појединостима је и да је пред крај живота купио кућу на Бановом брду. Никада се ту није настанио, иако је желео да му Београд буде место за коначни смирај.

Посебан одељак говори о Дучићу као члану САНУ, где је биран за дописног, а онда и редовног члана (потписници предлога су била прва имена наше културе - Богдан Поповић, Слободан Јовановић, Александр Белић, Ђорђе Јовановић, Урош Предић), а чак три централна дела изложбе су посвећена књижевном раду.

- Први смо којима је пошло за руком да дођу до свих првих издања његових књига и изложе их, и то захваљујући Библиотеци САНУ, али и сарадњи са Народном библиотеком, библиотеком у Требињу и другим нашим библиотекама - наглашава академик Злата Бојовић.

- Захваљујући богатој грађи у Архиву САНУ, уз низ дела смо могли да изложимо и оригиналне рукописе и коректуру. Ни на једној изложби неког писца до сада није виђен тако велики број сачуваних аутографа из свих периода рада.

Фото Архива

Пред публиком ће се тако наћи рукописи песама, делова прозних дела - "Блага цара Радована", "Јутра са Леутара", али и путописне прозе - "Градови и химере", као и грађе за монографију о Сави Владиславићу Рагузинском и преписке са познатим личностима. Једна од тема изложбе су и његови савременици, које је назвао "сапутницима", међу којима су Иво Андрић, Бранко Ћопић, Вељко Петровић, Милан Кашанин, Исидора Секулић и други.

- Прегледајући његова издања уочили смо да је сваку књигу посветио неком од својих пријатеља, а не породици, или родбини - приметила је професорка Бојовић. - То нисам наишла ни код једног другог писца.

Тридесетогодишњи Дучићев дипломатски ангажман богато је илустрован оригиналним документима, указима, личним белешкама, одликовањима, фотографијама, а изложена је и његова амбасадорска униформа. У посебном одељку, посвећеном Требињу, стоје вредни предмети из Музеја Херцеговине, а реч је о личној колекцији уметничких дела и античке пластике, коју је поклонио родном граду.

На изложби ће се наћи и биста Јована Дучића, рад Ивана Мештровића, као и око 150 оригиналних докумената, фотографија, нота (партитура композиција на Дучићеве стихове) и предмета, као и велики број репродукованих експоната.

У раду на поставци, испред Галерије САНУ, учествовала је кустос Катарина Живановић, која је нагласила да је велики број институција изашао у сусрет организовању изложбе међу којима су Архив Југославије, НБС, Народни музеј, као и Музеј Херцеговине и Народна библиотека Требиње, чији предмети први пут гостују у Београду. Она је изнела и да су дизајн поставке урадили Озарија Марковић Лашић и Небојша Васиљевић, а музику специјално за ову прилику писао Александар Марковић. Филм о Дучићевом Требињу, који ће се приказивати током трајања изложбе, до 7. новембра, ауторски је рад Алумнија филолошког факултета у Београду, а посетиоци ће моћи на четири пункта и да слушају омиљене стихове и делове из Дучићевих прозних дела.

Свечана академија и научни скуп

ТОКОМ "Године Јована Дучића" у САНУ ће бити одржан научни скуп посвећен његовом делу и животу, 9. и 10. децембра, коме ће претходити свечана академија, 8. децембра. Зборник радова са научног скупа биће објављен следеће године. До научног скупа планирано је да се појави и књига "Јован Дучић - живот, дело, време", на српском и енглеском језику, а изложбу у Галерији САНУ прати, такође двојезични, студијски каталог.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”