ДУЧИЋЕВ ЖИВОТ - ОТВОРЕНА КЊИГА: Изложбом у Галерији САНУ, почиње обележавање 150 година од рођења великог српског песника (ФОТО)
СВАКИ човек има у свом животу много планова, али нема него један циљ (...) Тим циљем стварно почиње човеков живот и њиме свршава, скоро у прецизан сат.
Док год циљ није остварен, човек постоји.
Ова мисао једног од најзначајнијих српских песника може се прочитати на поставци "Јован Дучић: Трагање за новим" у Галерији САНУ, којом ће отпочети обележавање 150 година од његовог рођења. Аутор изложбе која је обухватила остварен Дучићев циљ, кроз све животне промене и стваралачке досеге, од рођења до повратка земних остатака у родно Требиње, јесте академик, професорка Злата Бојовић, секретар Одељења за језик, а вечерас у 19 часова свечано ће је отворити Владимир Костић, председник САНУ.
Рад на поставци која одсликава најважније путеве и преокрете у раду, посебно оном књижевном, али и успешну дипломатску каријеру, путовања по свету... трајао је, према речима ауторке десет месеци. Суочена са мноштвом грађе о једној тако сложеној и значајној личности, определила се да изложбу конципира као књигу, са осам засебних поглавља.
- На почетку је представљена његова биографија са доста нових чињеница, до којих смо дошли током рада, истражујући по архивима, библиотекама - истакла је академик Бојовић, најављујући поставку у Галерији САНУ.
- Међу тим новим и кључним подацима је и датум када је тачно постао поданик Краљевине Србије, што је важно да би се разумели његови путеви у дипломатији, а и у стваралаштву.
Хронологију прате оригинална документа, изворни материјал - од прве објављене песме до најстаријих породичних и Дучићевих фотографија, али и лични предмети. У другом сегменту представљен је однос према Београду, за кога је песник био везан целог живота иако је ту остајао кратко, између две дипломатске мисије:
- Мало се зна да је 1908. године био уредник културне рубрике, како се то говорило хронике, у "Политици" - наставља ауторка изложбе.
- Држао је овде јавна предавања, ту објавио готово сва своја дела, па је чак и на књигама које је штампао у Америци, писало Питсбург - Београд. Међу новим појединостима је и да је пред крај живота купио кућу на Бановом брду. Никада се ту није настанио, иако је желео да му Београд буде место за коначни смирај.
Посебан одељак говори о Дучићу као члану САНУ, где је биран за дописног, а онда и редовног члана (потписници предлога су била прва имена наше културе - Богдан Поповић, Слободан Јовановић, Александр Белић, Ђорђе Јовановић, Урош Предић), а чак три централна дела изложбе су посвећена књижевном раду.
- Први смо којима је пошло за руком да дођу до свих првих издања његових књига и изложе их, и то захваљујући Библиотеци САНУ, али и сарадњи са Народном библиотеком, библиотеком у Требињу и другим нашим библиотекама - наглашава академик Злата Бојовић.
- Захваљујући богатој грађи у Архиву САНУ, уз низ дела смо могли да изложимо и оригиналне рукописе и коректуру. Ни на једној изложби неког писца до сада није виђен тако велики број сачуваних аутографа из свих периода рада.
Пред публиком ће се тако наћи рукописи песама, делова прозних дела - "Блага цара Радована", "Јутра са Леутара", али и путописне прозе - "Градови и химере", као и грађе за монографију о Сави Владиславићу Рагузинском и преписке са познатим личностима. Једна од тема изложбе су и његови савременици, које је назвао "сапутницима", међу којима су Иво Андрић, Бранко Ћопић, Вељко Петровић, Милан Кашанин, Исидора Секулић и други.
- Прегледајући његова издања уочили смо да је сваку књигу посветио неком од својих пријатеља, а не породици, или родбини - приметила је професорка Бојовић. - То нисам наишла ни код једног другог писца.
Тридесетогодишњи Дучићев дипломатски ангажман богато је илустрован оригиналним документима, указима, личним белешкама, одликовањима, фотографијама, а изложена је и његова амбасадорска униформа. У посебном одељку, посвећеном Требињу, стоје вредни предмети из Музеја Херцеговине, а реч је о личној колекцији уметничких дела и античке пластике, коју је поклонио родном граду.
На изложби ће се наћи и биста Јована Дучића, рад Ивана Мештровића, као и око 150 оригиналних докумената, фотографија, нота (партитура композиција на Дучићеве стихове) и предмета, као и велики број репродукованих експоната.
У раду на поставци, испред Галерије САНУ, учествовала је кустос Катарина Живановић, која је нагласила да је велики број институција изашао у сусрет организовању изложбе међу којима су Архив Југославије, НБС, Народни музеј, као и Музеј Херцеговине и Народна библиотека Требиње, чији предмети први пут гостују у Београду. Она је изнела и да су дизајн поставке урадили Озарија Марковић Лашић и Небојша Васиљевић, а музику специјално за ову прилику писао Александар Марковић. Филм о Дучићевом Требињу, који ће се приказивати током трајања изложбе, до 7. новембра, ауторски је рад Алумнија филолошког факултета у Београду, а посетиоци ће моћи на четири пункта и да слушају омиљене стихове и делове из Дучићевих прозних дела.
Свечана академија и научни скуп
ТОКОМ "Године Јована Дучића" у САНУ ће бити одржан научни скуп посвећен његовом делу и животу, 9. и 10. децембра, коме ће претходити свечана академија, 8. децембра. Зборник радова са научног скупа биће објављен следеће године. До научног скупа планирано је да се појави и књига "Јован Дучић - живот, дело, време", на српском и енглеском језику, а изложбу у Галерији САНУ прати, такође двојезични, студијски каталог.
Препоручујемо
АКАДЕМИК ВАСИЛИЈЕ КРЕСТИЋ: Милова антисрпска политика може довести до крвавих обрачуна
30. 08. 2021. у 21:54
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)