МОЋНА ПРИЧА О ОТПОРУ И БОЛУ: Сећања једне од првих партизанки и вођа отпора у Аушвицу у филму Марте Попиводе вечерас премијерно на Белдоксу

А. ПОПАДИЋ

11. 09. 2021. у 08:08

ПОСЛЕ светске премијере на 50. Фестивалу у Ротердаму и учешћу и наградама на престижним фестивалима широм света, српску премијеру у домаћем такмичарском програму Белдокса вечерас ће, у амфитеатру Музеја Југославије, у 20 часова, имати филм Марте Попиводе "Пејзажи отпора".

МОЋНА ПРИЧА О ОТПОРУ И БОЛУ: Сећања једне од првих партизанки и вођа отпора у Аушвицу у филму Марте Попиводе вечерас премијерно на Белдоксу

Фото Промо

Реч је о својеврсном путовању кроз сећања антифашистичке боркиње Соње (97), једне од првих партизанки у Србији, која је била и међу вођама покрета отпора у Аушвицу.

- Соња коју ћемо упознати преко екрана, као слика и као тело је крхка старица, у 10. деценији живота. Она је у исто време нежна, сталожена и лепа особа, али и особа која у том свом телу носи изузетну причу о антифашистичкој борби и самоорганизацији, солидарности и отпору, као и болна искуства како је то у рату изгубити своју велику љубав, бити лишен слободе и мучен, и како је то убити човека - објашњава, за "Новости", Марта Попивода.

По њеним речима, тај контрапункт који у филму постоји између Соњине живописне и моћне приче о отпору и њеног крхког тела данас упућује нас да обратимо пажњу на старе око нас, у друштву које их је у великој мери отписало.

- Већ од првог сусрета, схватила сам да је Соња моћна приповедачица, да њене приче креирају слике у мојој глави, као да читам филмски сценарио. Желела сам да дам простор тим вербалним сликама или сценама сећања, како смо их косценаристкиња Ана Вујановић и ја касније назвале. Отуда долази редитељски поступак враћања на пејзаже где су се одиграли догађаји из Соњиних прича и како они изгледају данас. Мислим да нам ти пејзажи, као сведоци догађаја, говоре о времену које је протекло, о телима која су некада прошла тим путем заједно са Соњом, о једној борби за бољи свет која и даље траје и којој се морамо прикључити.

Последњих година, па и деценија, додаје Марта, сведоци смо ревизионистичких приступа историји и сећању, као и брисања комунизма као покретачке снаге антифашизма.

- То се дешава у Србији, у бившој Југославији и шире у Европи и доводи до јачања радикално десних дискурса и фашизације друштва. У јавној сфери остало је јако мало од тековина за које су се борили Соња и њене другарице и другови. Само друштвено уређење отишло је у потпуно другом смеру, у правцу компетиције насупрот солидарности, све радикалније класне сегрегације и брисања идеје социјалне правде. Живимо у неолибералном капитализму и индивидуалистичком друштву које чини да се осећамо сами, као и да смо сами криви за све невоље које нас сналазе. Кад кажем "невоље" мислим на незапосленост, недостојанствен живот чак иако радимо, неадекватну или скупу здравствену заштиту и образовање - објашњава Попивода.

Ипак, наглашава Марта, јављају се неке нове снаге, критички и левичарски дискурси који нас терају да се сећамо да је другачије друштво могуће и да се запитамо да ли овако желимо да живимо:

- То питање имала је и Соња на почетку своје приче. Оно је фундаментално јер нас води ка политизацији и борби.

Инспирација и опомена

У ДРУГОМ светском рату Србија је, наглашава Марта, неспорно била на правој страни, на страни антифашистичке борбе.

Фото М. М.

- Чињеница је да су ту борбу водили превасходно комунисти и да су после рата креирали друштво које није било савршено, али се заснивало на принципима антифашизма, антиимперијализма и интернационализма. То друштво тежило је једнакости свих људи, родној равноправности и укидању класне сегрегације. Оно је изнедрило неке од најпрогресивнијих политичких идеја и пројеката 20. века, као што су Покрет Несврстаних и радничко самоуправљање. А ми то данас можемо узети као инспирацију и опомену!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (1)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор