МИРИНА СУДБИНА КАО РЕКА: Британски редитељ Метју Самервил о документарном филму "Сава"

А. ПОПАДИЋ

15. 09. 2021. у 16:11

ПРЕМИЈЕРНО на Белдоксу приказан је занимљив документарни филм "Сава", младог британског редитеља Метјуа Самервила, о људима који живе дуж најдуже реке у бившој Југославији.

МИРИНА  СУДБИНА  КАО РЕКА: Британски редитељ Метју Самервил о документарном филму Сава

Фото П. Митић

Водич кроз ово документарно путовање, започето пре шест година, је нараторка, недавно преминула глумица Мира Фурлан.

- Тражио сам неког ко би био "глас реке", неки снажан глас, али истовремено и неко ко је лично повезан са Савом, са тим простором. Чуо сам за Мирину судбину, њене комликоване везе са овим регионом и схватио да је њена прича изузетно симболична и да се савршено уклапа у филм, јер потенцира антинационализам и слави природу. Када сам јој послао мејл, одмах је пристала. Рекла је да може без двоумљења да потпише своје име уз изјаву да је природа важнија од национализма - открива, за "Новости", Метју Самервил.

Текст који изговара глумица коју и даље оплакује цео регион резултат је заједничких разговора и договора, писаног сценарија и Мирине импровизације. "Моја плућа се надимају. Ја сам жива. Ја сам Сава!", одзвања са екрана глас непрежаљене глумице.

- Била је заиста невероватна особа. Дала је толико тога филму. Постоји сличност између тока реке и емоционалног путовања, њене личне приче. Било је доста симболике у томе. Провели смо три године припремајући се, причајући и сарађујући на филму, све док једног дана није све престало. Када смо чули за њену болест уследило је неколико тешких месеци током којих смо се надали и веровали у Мирин опоравак, све док почетком године нису стигле најтеже вести.

Идеју да сними филм "Сава" добио је када је пре неколико година аутомобилом дошао на новосадски Егзит.

- Када сам се вратио са фестивала, гледао сам на мапи куда сам све пролазио, које реке сам прешао. Тако сам схватио да Сава извире у Словенији, тече кроз Хрватску, Босну и Херцеговину и у Србији се улива у Дунав. То ми се учинило као добра метафора, река која повезује просторе иначе веома подељене - објашњава Метју.

Прављење филма потрајало је шест година, јер је аутор хтео да прича буде аутентична, па се озбиљно посветио истраживању.

- Мислим да сам прве слике о сукобу у бившој Југославији видео још као дете, 1995. године.

Верујем да су ми баш те слике биле у подсвести када сам одлучио да снимим филм.

Фото П. Милошевић

Упознајући људе дуж тока Саве схватио сам да је прича о бившој Југославији много комплекснија него што већина људи у мојој земљи и данас мисли. Нисам желео да се мој филм фокусира на тај сукоб, али, нормално, током припрема морао сам много тога да истражим, да научим. Вероватно је зато требало шест година да направимо овај филм, да ставимо акценат на реку која повезује људе, на очување природе. Ако желимо светлу будућност, то је нешто око чега морамо да сложимо. Треба да се боримо за очување природних ресурса, културно самоочување, а не национализам - закључује Самервил и најављује да за следеће лето планирају путујући биоскоп дуж тока реке, са посебним пројекцијама филма "Сава" на местима где је сниман.

МАНСКИ О ГОРБАЧОВУ

СПЕЦИЈАЛНИ гост овогодишњег Белдокса је познати руски редитељ Виталиј Мански, који се београдској публици представља са најновијим остварењем "Горбачов: Рај".

- Горбачов је био са мном онакав каквог га видите на филму. Задивљујуће је како је човек који је некада владао половином света успео да се врати нормалном животу. Размишљао сам о тачки драме у коју сам ја ушао, а она се састоји у томе да је тај човек дао слободу својој земљи, а доживео је да се та земља одрекла слободе - поручио је Мански који је јуче, у оквиру фестивала, учествовао у јавном разговору са славним српским синеастом Желимиром Жилником.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)