СНАГОМ УМЕТНОСТИ КА БУДУЋНОСТИ: Завршница пројекта на пољима лаванде (ФОТО)
У УМЕТНИЧКОМ простору друштва „Пигмалион“ у Тамњаници, петоро уметника из Србије и Словеније на својим платнима пренеће своје виђење “будућности живота” како гласи назив заједничког пројекта две државе.

Фото: Ј. Ћ.
Током трајања пројекта 16 уметника је од маја до септембра у живописном амбијенту плантаже лаванде стварало своја уметничка дела. Уметници истичу да су задовољни окружењем у којем имају прилику да стварају али и што се након више од годину дана поново окупљају и имају прилику да се друже. Учесници треће колоније по одлуци селектора Кристине Пирковић (Србија) и Саше Врабича (Словенија) су Хелена Тахир, Јелена Шалинић Терзић, Арјан Прегл, Гашпер Цапудер и Жељко Ђуровић.
- Овакав простор је иначе нешто чиме се ја бавим у сликарству и цртежу. Ове планине и стене су један величанствени природни амфитеатар са погледом на, ако тако може да се каже, на нека три ланца, односно три групације. Ова раскош у осветљењу и у текстури, боји је оно што ме увек води у истраживањима а посебно у последњим неким циклусима који су везани за стену и планину тако да је ово је неко моје природно окружење - пуна је утисака уметница Јелена Шалинић Терзић која истиче да је сваки “делић овог југа носи нешто у себи од медитеранске бујности, раскоши и лепоте”.
Жељко Ђуровић из Србије и његов колега из Словеније Гашпар Капудер не налазе инспирацију за своја дела непосредно из природе али признају да им мир којим су окружени на колонији помаже да се уметнички изразе.
- Иако спадам у уметнике на кога место стварања не утиче шта ће радити јер ја радим то што сам замислио и градим своју поетику, у оваквом амбијенту мира и тишине уметник може само да се мотивише да опуштено ради и ствара - каже Ђуровић.
Oн подржава овакво окупљање уметника јер сматра да деловање без границе како је замишљено стварањем ЕУ не функционише на прави начин на пољу уметности.
-- Често излажем ван земље и моје је искуство да Француз купује дела француског сликара, Немац немачког, Аустријанац опет и тешко је померити те “границе”. Пандемија је још додатно све успорила на пољу уметности и искрено да вам кажем ја сам против свега што се ради код нас и Европи везано за пандемију и овај вирус који . То јесте пошаст, али мислим да су све мере све више политичке, а не медицинске и да је све отишло предалеко - каже наш саговорник.
Хелена Тахир је пуна утисака јер је први пут негде у Србији ван Београда и очекује да ова колонија обогати њено искуство. Пореклом је из Ирака и сматра да нам различитост, и то не само у уметности,може показати да пронађемо пут у будућност.
Препоручујемо

СЛИКАРИ ДЕЛА ДАРОВАЛИ: Ликовно духовно саборовање под Мајевицом
25. 08. 2021. у 21:07

ПОЧЕЛИ „ДУНАВСКИ ДИЈАЛОЗИ“: У Новом Саду излажу уметници подунавског региона (ФОТО)
08. 09. 2021. у 21:12

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)