ЛЕПОТА БЕОГРАЂАНКИ: Изложба фотографија посвећена браћи Јовану и Браниславу Ђорђевићу
ИЗЛОЖБА фотографија под називом "Београђанке 1960-2020", коју је осмислио Душко Вукић, отворена је прексиноћ у Галерији ОЗОНЕ"у Дорћол плацу.
Посетиоци ће до уторка, 12. октобра, бити у прилици да погледају поставку посвећену фотографима, браћи Јовану (1929) и Браниславу Ђорђевићу (1934-1995), члановима Фото - клуба Београд, који су на улицама главног града у деценијама иза нас својим објективима овековечили житељке главног града.
Вукић, за "Новости", каже да је на идеју да направи ову изложбу дошао када је упознао Бранку Наканиши, ћерку Јована Ђорђевића, која му је показала фотографије свог оца и стрица који су шездесетих и седамдесетих година прошлог века фотографисали суграђанке на престоничким улицама.
- Када сам видео све те дивне фотографије, решио сам да и сам забележим фотографије наших суграђанки у савременом времену - наводи Вукић за наш лист.
- Моје фотографије настале су током 2019. и 2020. године, које сам касније спојио са Банетовим и Јовановим и одлучио да од заједничких направим изложбу. Желео сам на овај начин да прикажем једну лепшу слику главног града, а у њему су најлепше управо - Београђанке.
Посетиоци на овим фотографијама, по његовим речима, могу видети и на које се све начине мењала мода, али и сам Београд.
- Ова поставка на својеврстан начин приказује и душу престонице. Какав је Београд био некада, а какав сад, с тим што су Београђанке одувек биле лепе - каже Вукић.
Бранка Наканиши истакла је да је њен стриц, Бранислав, највише фотографисао Београђанке, док је међу Јовановим фотографијама више било слика престоничких улица и архитектуре, али и житељки главног града:
- Мој отац и стриц фотографисали су још од почетка шездесетих година. Стриц се 35 година бавио темом лепих жена, које је називао пролазнице. Очевих фотографија Београђанки има отприлике око пет или шест стотина, а стричевих преко десет хиљада - наводи Бранка.
Музика и фотографија
ЈОВАН Ђорђевић је завршио Музичку академију у Београду 1957. године на Одсеку за композицију. Радио је као професор теоретских предмета у Музичкој школи "Станковић", где је касније постао и директор. Београд је Јовану био основна тема у периоду 1959-1969, када је за своје радове добијао и награде на Салону фотографије "20. октобар".
Бранислав Бане Ђорђевић био је професор клавира у Музичкој школи "Станковић".
Дипломирао је на Одсеку за клавир на Музичкој академији у Београду.
Најпознатији је по фотографијама Београђанки.
Излагао је од 1962. године, најчешће на Салону фотографије "20. октобар", а повремено и на домаћим и међународним изложбама - у Падови, Паризу, Будимпешти.
Међу наградама које је добио су и Плакете Скупштине града Београда за најбољег аутора Салона фотографије "20. октобар" 1983. и 1990.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)