ЗАГЛЕДАН У ЧОВЕЧАНСТВО: Скулптуре Николе Бувеа у галерији "Радован Трнавац Мића"
У ГАЛЕРИЈИ Интернационалног уметничког студија "Радован Трнавац Мића" у Ваљеву отворена је изложба 22 скулптуре направљене углавном од гвожђа и у комбинацији са каменом и дрветом, француског вајара Николе Бувеа.
Изложба Homo Tribalicus, уметника који истиче да ствара у свим природним материјалима, јер му је природа највећи извор инспирације, биће отворена до краја године.
Путовања по Европи, Африци, Северној Америци, сусрети са разним културама, људима и обичајима, оставили су снажан утисак на њега и дали му шири извор инспирација, које је применио у свом специфичном уметничком изразу. Похађао је Академију ликовних уметности у Карпантри, потом у Авињону. Поред вајарства, успешан је и у дизајну и позоришној сценографији.
Са породицом се преселио у Србију, у мирном банатском селу Милетићеву начинио је атеље и посветио се вајарству. Иако живи у Србији, од 2016. до 2019. године реализовао је, као унутрашњи дизајнер, нову радионицу "Артфер" у Француској. У селу Вилови, код Нове Вароши, лане је започео нови пројекат - "Парк скулптура", који још није завршен.
Поставку у "Трнавцу" чине дела која су својеврсна галерија портрета од далеке прошлости према далекој будућности. Загледан у човека и човечанство, Буве доноси лица оних који носе сав терет цивилизације. Његове скулптуре, како је речено, пуне су динамичних ритмова, као да их је нацртао оловком на папиру - истовремено су реалне и надреалне, експресивне и футуристичке. Даје доживљај света препун дилема, слутњи, бесмисла...
- Центар пажње је човек којим се аутор опет обраћа човеку - рекла је историчарка уметности Марина Цветановић.
- Сваки од њих је са изразом који осликава лепоту, равнодушност, ужас, или бол. Уметник је непогрешиво одредио суштину овим, тако драматичним, призорима. Ове скулптуре су амалгами не само материјала које уметник вешто обликује, већ и прошлости, садашњости и будућности човека.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)