ГУСТО СИТО У РУКАМА УДРУЖЕЊА: На конурсу за врхунски допринос националној култури признања ће добити 20 стваралаца
ПОСЛЕ осмогодишње паузе Министарство културе и информисања расписало је јавни позив за доделу признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина.
У јавности је већ само објављивање конкурса позитивно оцењено, а остаје да се види да ли ће бити акламације и после "густе" тријаже кроз које ће предлози проћи у репрезентативним уметничким удружењима, а потом и пред седмочланом стручном комисијом (именоваће је лично министарка Маја Гојковић), која ће избор свести на 20 награђених.
Правила игре овог конкурса прописује Уредба о ближим условима и начину доделе признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина (Влада је усвојила у фебруару прошле године), а до које се дошло после вишемесечних јавних сесија о критеријумима и процедури доделе.
Уредба предвиђа да свака уметничка област може да кандидује највише три ствараоца (а по једног представници мањина), а препознате су - 22. Од књижевног стваралаштва, преводилаштва, муз ичког стваралаштва и интерпретације, ликовне уметности, примењене и визуелне уметности, дизајна и уметничке фотографије, преко филмске, позоришне уметности, опере, уметничке игре, дигиталног стваралаштва, архитектуре, превођења стручних и научних текстова, извођења музичких, говорних, артистичких и сценских културних програма, истраживање и заштите наслеђа (покретног, непокретног и нематеријалног), филмске и ТВ делатности, до научноистраживачког рада у култури, библиотекарства, издаваштва и продукције програма.
- Уредба је исправила многе неравнине које су се дешавале при ранијим доделама и дала репрезентативним уметничким удружењима могућност да активније учествују у процедури награђивања - каже, за "Новости", песник и преводилац Драган Мраовић, који је био члан Радне групе МКИ за израду предлога Уредбе, додајући како се неће дешавати, као у ранијим изборима, да пред комисију дође и по 500 предлога. - Сама удружења преузеће одговорност за селекцију на својим интерним комисијама. Тако ће, рецимо, књижевници УКС и СКД заједно моћи да предложе три аутора.
Мали број кандидата у сваком "ресору" ће, према мишљењу саговорника, омогућити квалитет и више се неће дешавати да нека удружења предлажу и више од 50 уметника, од којих је већина испод нивоа награде.
Поред услова да су остварили право на пензију, кандидати, према Уредби, морају да испуне и критеријум да су допринели развоју културних вредности у земљи, односно њеној међународној афирмацији, као и да су добитници најзначајнијих награда и признања. Листу утврђују удружења, а реч је о републичким наградама за посебан допринос, наградама за животно дело, стручним наградама са међународних фестивала, наградама са фестивала од републичког значаја, стручним наградама удружења, локалним наградама и друштвеним признањима, као и другим стручним међународним и домаћим наградама и признањима.
- Механизам нове уредбе је такав да неће више моћи да прођу кандидати "естраде", или да их накнадно Влада предложи директно, што је раније изазивало највећу буру - тврди Мраовић. - Министарство је овог пута радило прецизно и благовремено, па су репрезентативна удружења добила већ на дан објављивања огласа сва детаљна упутства за рад.
Рок за предлог кандидата је 30. новембар. Иначе, од 2007. до 2013. додељена су 503 национална признања, а тренутно их прима 231 уметник-пензионер. n
УЗ НОВАЦ, ВАЖНА И ПОВЕЉА
НАЧИЊЕН је мали технички пропуст, да се у Закон о култури унесе да се признање не састоји само од новчаног износа, већ и од повеље, па ту повељу није могуће додељивати док се не изврши та допуна - примећује Мраовић. - Било је планирано да повељу ретроактивно добију сви који су имали то признање, а да се новим добитницима уручује на посебној државној свечаности. Верујемо да ће и то бити регулисано у блиској будућности.
НИСУ "НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ"!
ПРЕМА мишљењу Драгана Мраовића термин који се одомаћио за ова признања -"националне пензије", нанео је огромну штету угледу уметника:
- У једном тренутку је ПИО, ни крив ни дужан, добио 7.000 протестних писама пензионера, а сваки тај допис морао је бити примљен и регистрован - објашњава. - То признање се не добија у ПИО, нити се награда исплаћује из ПИО фонда, јер није никаква пензија.
Препоручујемо
ВРАЋАЈУ СЕ НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ: После осам година уметницима опет признање
01. 11. 2021. у 18:39
УРУЧЕНА ПРИЗНАЊА ЗЛАТНИ БЕОЧУГ: Добитници дају светлост очима (ФОТО)
22. 09. 2020. у 01:24
РЕКОРДНА ПОДРШКА: Маја Гојковић о инфраструктури у области културе
23. 07. 2021. у 16:02
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)