ИСТОРИЈСКИ ТРИЛЕР О УБИСТВУ КНЕЗА МИХАИЛА: "ТВ Новости" на снимању серије "Што се боре мисли моје", редитеља Милорада Милинковића у Ваљеву
ГУРАЈУЋИ тешка дрвена колица са металним кантама млека, бакалин је срдачно поздравио мушкарца средњих година, са црвеним фесом на глави, у чакширама и дугачком капуту, који се, док је ходао, ослањао на штап са необичним рукохватом. Продавцу је нешто по свему судећи "масно" промрмљао кроз зубе, те наставио да, храмајући и поштапајући се, прелази улицу поплочану каменом, по којој је било обиље триње и остатака сламе...
"Одлично! Купљено!" - прекинуо је тишину глас редитеља Милорада Милинковића, после ове, више пута поновљене сцене која приказује излазак полицајца Ђорђа Чогурића, кога глуми Милош Тимотијевић, једине неисторијске личности у будућој серији и филму радног назива "Што се боре мисли моје", о атентату на кнеза Михаила Обреновића. Екипа је четири дана снимала у старој трговачкој чаршији Тешњар у Ваљеву, како би се што верније приказала епоха у којој се радња одвија. Иза пројекта стоје "Телеком Србија" и продуцентска кућа "Бомбона" из Београда. Уз играни филм, предвиђено је да серија садржи пет епизода по 50 минута, по сценарију Милорада Милинковића и Драгољуба Стојковића.
- Тумачим фиктивну личност, полицајца који се труди да случај реши пре него што се догоди убиство кнеза Михаила Обреновића - каже глумац Милош Тимотијевић. - Чогурић је један од ретких ликова који није историјски, улога је веома узбудљива, вишеслојна, захтевна. Атентат на кнеза Михаила веома је узбудљив наратив, серија и филм биће више трилер него историјска драма, зато сам ову улогу и прихватио. Једва чекам реакције публике која, сигуран сам, неће остати равнодушна када буде гледала "Што се боре мисли моје".
Филм и серија говоре о периоду живота кнеза Михаила Обреновића непосредно пре и за време атентата. Кнез Михаило владао је Србијом од 1939. до 1842, те од 1860. до 1868. године. Убијен је у Кошутњаку, 29. маја 1868. године. Написао је песму "Што се боре мисли моје", по којој је пројекат и назван.
- Пре Ваљева, снимали смо сцене у Кошутњаку, где се атентат на кнеза и одиграо, Рајачким Пимницама код Неготина, у Вранићу, на Петроварадину, Карловцима, али у целој Србији практично нема локације попут Тешњара, у којој могу да се сниме кадрови из прошлих времена, а да се не гради комплетна сценографија - каже редитељ Милорад Милинковић. - То је био разлог доласка екипе у Ваљево и то је био пун погодак, јер је амбијент одличан. План снимања води нас потом у војвођанске дворце, чији ће раскошни ентеријер да дочара епоху кнеза Михаила Обреновића.
Уз главне глумце - Драгана Мићановића који тумачи кнеза, Наташу Нинковић која игра Анку Константиновић, у серији и филму појављују се и Небојша Дугалић, Милош Тимотијевић, Александар Срећковић Кубура, Тамара Крцуновић, Зоран Цвијановић, Олга Одановић... Такође, млада глумачка гарда - Јана Ивановић, Лука Грбић, Стојша Ољачић, те Ваљевац Александар Марковић.
На сету се поново зачуло "Тишина!". Снимана је сцена уласка полицајца Чогурића у - јавну кућу! Наспрам приземне, паду склоне, уџерице, камера "хвата" иследника који је, иако храмајући, жустро сишао из фијакера и брзим ходом, као да је настојао да га нико не примети, упутио се ка радњи с црвењим фењером. Закуцао је на врата неколико пута, док их није отворио високи, намргођени младић. Оштрим погледом, као да је полицајца запитао куда се жури...
- Државни посао не може да чека - одговорила је уз осмех и уз заносни поглед према придошлици оскудније одевена девојка, по свему судећи пријатељица ноћи која је, појавивши се на вратима, прекратила својеврсни дијалог погледима Чогурића и безименог младића крупног стаса.
Тешњар, иначе, одавно привлачи филмаџије. Почетком шесте деценије прошлог века, редитељ Жика Митровић у овом делу Ваљева снимао је кадрове чувеног филма "Марш на Дрину". Следили су "Рафал у небо", "Ужичка република", "Народни посланик", "Вране", "Ивкова слава", "Шешир професора Косте Вујића"...
Уз учешће статиста из града на Колубари, многи Ваљевци, поготово најмлађи, са посебном пажњом пратили су снимање сцена.
БОРБА ИЗМЕЂУ ПЕСНИКА И ДРЖАВНИКА
- СЦЕНАРИО за филм и серију је веома добар, фантастичан, тако да се ни једног тренутка нисам двоумио да прихватим улогу кнеза Михаила Обреновића - каже за "ТВ новости" Драган Мићановић. - У питању је врхунски политички трилер, који приказује последњих неколико дана кнеза Михаила и успешно сједињује историјске чињенице и причу која прати измишљене ликове. Ту је и борба између песника и државника, те око љубавнице и будуће веренице Катарине, која је потресала тадашњу Србију. Време које приказују серија и филм може се посматрати и из данашње перспективе, а то најбоље говори реченица коју у разговору са конзулом једне државе изговара кнез Михаило, да је "све ово један велики успех за земљу која живи на оваквој ветрометини".
ОСТРАШЋЕНИ ПРОТИВНИК ОБРЕНОВИЋА
- ТУМАЧИМ лик Косте Радовановића, вођу завереника и човека који је убио кнеза Михаила Обреновића - каже Александар Срећковић Кубура. - То је врло острашћени противник династије Обреновић, што из политичких, што из личних разлога. Овом пројекту привукао ме је, пре свега, веома добро написан текст, који се, поред историјског аспекта самог атентата, на врло добар, драмски узбудљив начин, бави и личним, емотивним аспектом живота кнеза Михаила у последњим данима његове владавине, као и врло компликованим политичким околностима тог времена у Србији. С обзиром на то да ова тема, у драмском, играном смислу, готово није ни обрађивана, сам пројекат је још занимљивији и значајнији. Све у свему, у односу на до сада снимљен материјал, очекујем веома добар и едукативан филм, односно серију.
Препоручујемо
БЕОГРАД "ГЛУМИ" ЛОНДОН: Серија "Госпођица Скарлет и Војвода" снима се у Србији
25. 08. 2021. у 11:14
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)