ПОГЛЕД ИСКОСА - Уметност као семе

Дејан Ђорић

23. 11. 2021. у 16:42

СЛИКАР Андреј Конопек (Београд, 1987) се између својих све учесталијих самосталних изложби у Данској и Немачкој поново представио београдској публици у малој, али престижној Галерији Дар Мар.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Уметност као семе

"Семе 1"

Изложио је слике и насликане објекте, доказавши да је после цртачких бравура успешно освојио слику, што многим сјајним цртачима не полази за руком. Изложбу је назвао "Семе", али ту биолошку, елементарну тематику не треба дословно схватити. Разигране форме на његовим радовима не само да се мешају, потичући концепцијски из прастарог, магијског и уметничког принципа метаморфозе, већ се доживљавају као живе, клијајуће, растуће, или у покрету као поскакујуће и гњечеће. Тако биљно семе као најмање видљиво полазиште природног живота надрасте у грање и животињске облике, са многим антропоморфним траговима. Семе се између осталог преображава и у кости прадавних иницијација (Данилов би рекао "Тотемски очишћена кост"). Са пореклом у култовима природних религија, шаманског погледа на свет и уметност, толико блиског ликовним ствараоцима, Конопек истражује слојеве органског и древног, митско порекло живота. Он је уметник који се бави примордијалним, који поставља кључна питања попут оних о вези човека и природе или повезаности уметности и живота.

У доба дигиталне надмоћи и извештачености екранске слике, која и физички води у болест, у време електронског муља сваке врсте и техно гуруа, уметност је у сенци технологије.

Конопек је стога нека врста ликовног контрареволуционара који опомиње и позива на повратак исконском. Није неки конзервативни традиционалиста, заклоњен иза свог сумњивог заната, већ жива стваралачка личност која ослушкује дамаре времена. Он тражи путеве изласка из кризе, зато је његово сликарство дубоко лично, доживљено и драматично, можда и мучно. Као и други млади уметници фантастичне вероисповести почео је у озрачју медиалних харизмата, али он није неки њихов сателит већ млади наследник, који наставља тамо где се временски природно прекинуло дело великих сликара. Његова линија је од првих цртежа и на већем формату била осетљива за унутрашње пориве једне изразите осећајности. На сликама скоро монохроматски решеним, боја је исто тако суптилно присутна, у траговима, као неки лавирунг, у тек назначеним пастелним тоновима, дискретно, у дослуху са цртежом. Драган Лубарда би рекао: "Све је нацртано осим сензибилитета". Реч је о једном од перспективних уметника, у кога колекционари већ улажу, који је освојио галеристе и публику.

Конопек открива у роботској ери семе као онтолошки и органски принцип и попут врача враћа точак историје и историје уметности на прастаро. Поједини познаваоци су писали о 30.000 година модерне уметности. Има ли у зори екологије ичег модернијег, актуелнијег и напреднијег од повратка на првобитно? То је одговор на све кризе па и на кризу уметности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године