УСАМЉЕНОСТ ЈЕ БОЛЕСТ НАШЕГ ВРЕМЕНА: Редитељка Оливера Ђорђевић уочи премијере комада "Феликс и Дорис" у Мадленијануму

В. СТРУГАР

08. 12. 2021. у 12:39

ИЗ Београда је Оливера Ђорђевић дошла на сцену суботичког Народног позоришта да постави једну представу (Апартман "А") - одмах је урадила две, добила место сталног редитеља, потом и уметничког директора.

УСАМЉЕНОСТ ЈЕ БОЛЕСТ НАШЕГ ВРЕМЕНА: Редитељка Оливера Ђорђевић уочи премијере комада Феликс и Дорис у Мадленијануму

Фото Н. Скендерија

Променила је адресу и на северу Војводине живи већ петнаест година, али и даље сарађује с театрима широм Србије. Недавно је у Мадленијануму обновљена њена представа "Коферче", а ускоро ће се појавити и нови наслов: премијера комада "Феликс и Дорис" је сутра на малој сцени ове куће.

- Није реч о класичној комедији. За разлику од оних водвиљских у којима се не може наћи дубља суштина, "Феликс и Дорис" је прича о двоје усамљених који нису у стању да се суоче са светом око себе, другим људима, онда ни са собом самима. То је болест нашег доба - истиче Оливера Ђорђевић.

- Брзо се живи, нема дубљег преживљавања ни лепог ни ружног... Без обзира на то што је комад Била Манхофа написан шездесет година прошлог века, тема је актуелнија него тада.

Људи живе сами у својим становима. И с короном, и без короне, тешко проналазе неког ко ће бити с њима. Двоје наших јунака су сами и због тога што не могу да прихвате истину о себи. Имати неког ко да вам помогне, велика је ствар.

На питање шта је условило (и без пандемије) "пошаст" усамљености савременог доба, редитељка одговара:

- Живот је постао веома убрзан, а с друге стране, све је много олакшано. Не морате никуд да идете ван своје дневне собе. Делује као благослов, а у ствари, велико је проклетство.

Кад сте у прилици да радите од куће, набавите све што вам је потребно, вежбате у соби, упознајете се преко интернета - зашто бисте изашли напоље? Живите илузију социјалног живота који реално не постоји. Заправо, ви сте у затвору.

"Не" постаје главна реч

- Раније су нас друштвене норме приморавале на брачне заједнице, значајну улогу имала је и финансијска зависност. Сад, кад не морате ни на шта да пристајете, много вам је лакше да одбијате ствари. "Не" постаје главна реч у животу: не могу ово, не могу оно, не занима ме, не морам. Не дајемо шансу ни себи ни другима. И тако остајемо сами - каже наша саговорница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)

ШАМАР ТРАМПУ ОД БЛИСКОГ САВЕЗНИКА Тражио коришћење базе за напад на Иран, стигао негативан одговор: Могли би да ударе и на вас!