МИСТЕРИЈЕ РЕШАВА ПРВА ДЕТЕКТИВКА МОДЕРНЕ ЕВРОПЕ: "ТВ Новости" на сету друге сезоне "Госпођица Скарлет и Војвода", која се снима у Београду
ДА Србија последњих година постаје европски Холивуд, све је више потврда јер се тренутно код нас снима на десетине филмова и серија западне продукције.
О томе се не зна много, јер би веома брзо била отворена "сезона лова" на чувене глумце, мада не сумњамо да смо на корак од тог сценарија. Када вам градом прошетају Џони Деп, Данијел Крејг, Пирс Броснан, Бен Кингсли, Марк Хамил, Џон Кјузак, Џесика Ланг, Ралф Фајнс, Дејвид Боријаназ... тешко је остати равнодушан и макар не пожелети заједничку фотографију. Овај тренд се наставља тако да ћемо наредних месеци угостити и Кевина Костнера, Стивена Ланга, Гаја Пирса, а, како су "Новости" ексклузивно писале пре неколико месеци, у нашој земљи од јула борави и екипа познате британско-ирске костимиране серије "Госпођица Скарлет и Војвода". Вођени добрим гласом о одличним условима за рад и продуценти овог серијала изабрали су Србију, тако да ћемо другу сезону, сниману у нашој земљи, гледати највероватније од пролећа на каналу Епик Драма. "ТВ новости" су као једина екипа из медија ексклузивно посетиле сет надомак Београда и од продуцената сазнали да су веома задовољни условима и квалитетом домаћих експерата који су у кратком року остварили све њихове замисли.
Између Ирске, у којој је снимана прва сезона, и Србије, нема много додирних тачака.
Изузмемо ли предивну природу, коју за разлику од нас Ирци чувају, велику дијаспору и љубав према цигарама и алкохолу, у чему међу нашим земљама влада мртва трка.
Међутим, продуценткиње серије "Госпођица Скарлет и Војвода", Пети Ишимото и Рејчел Њу, одабрале су баш Србију за наследницу Ирске, где ће сместити наставак њиховог историјског трилера. Захваљујући томе, до фебурара 2022. домаћини смо и главним глумцима ове серије - Кејт Филипс, звезди "Круне", "Даунтауновске опатије" и "Бирмингемске банде", и Стјуарту Мартину ког смо гледали у серијама "Џејмстаун" и "Медичијеви". Како су нам Пети и Рејчел откриле у разговору, када су у јуну први пут размишљале о овој идеји биле су скептичне јер о нашој земљи нису знале ништа, а камоли о условима за рад. Међутим, само месец касније, приликом друге посете српском сету, њихове серије биле су пријатно изненађене. Баш као и ми на првом кораку у овом невероватном ТВ свету.
Са "Добродошли на наш сет" дочекале су нас насмејане продуценткиње, а ми смо од почетка овог дружења имали осећај да смо заправо у Лондону и то на крају 19. века у који је смештена радња "Госпођице Скарлет". Дамски шеширићи, дугачке хаљине, свилене мараме, шалови разноврсних шара и дезена, плетене корпице, ташнице, минђуше, брошеви, хиљаду детаља за којима би уздахнула свака жена из 21. века, промицали су око нас из свих праваца. Реку статисткиња на лондонској калдрми красили су и младићи чија су одела била комбинација строгих костима у којима сваки мушкарац делује као џентлмен, био он господин или пропалица, до класичних прња типичних за ниже слојеве британског друштва тог доба. Како сазнајемо од продуценткиња, већина ових момака и девојака су наши људи. Кастинзи за статисте расписују се готово свакодневно, а процедура, због ситуације са пандемијом корона вируса, је веома једноставна, али и ригорозна - на сет могу ући само особе које су претходно тестиране на корону и које се придржавају свих прописаних мера безбедности. Исти услови важили су и за нас. Управо због тога, открива нам Пети, за четири месеца снимања готово да и нису имали слујачева заразе.
Наше путовање 19. веком започели смо на периферији Лондона. Додуше, крај око Нотинг Хила данас је елитно језгро Лондона, али је у време када смо ми "боравили" у британској престоници био капија за овај урбани мравињак.
Бацивши поглед на сценографију улице која се пружала пред нама, и водећи рачуна да не "упаднемо" у кадар са Кејт Филипс која је у том тренутку снимала сцену, схватили смо шта је било то што је пресудило да "Госпођица Скарлет" из Ирске заврши у Србији. Сваки детаљ, од уличних лампи, преко зидова, у овом делу сета запуштених зграда у којима живе сиромашнији грађани Лондона, до излога малих трговачких радњи и завеса иза којих се крију мистерије које јури прва детективка модерне Европе, Елиза Скарлет, били су пресликани као из прве сезоне.
Пети нам открива да су у том погледу домаћи стручњаци превазишли сва њихова очекивања. Одушевила их је и брзина којом је цео сет био постављен, као и чињеница да је сет у Србији био готово дупло већи од оног у Ирској, а да граница буџета ни у једном тренутку није пробијена. А у грандизност оног што је изграђено на само неколико километара од Београда уверили смо се већ на следећем кораку када смо се на само неколико метара од блатњавог Нотинг Хила обрели у самом центру Лондона. Лево од нас била је детективска канцеларија Елизе Скарлет, низ улицу смо гледали на Скотланд Јард, а одмах прекопута био је ред класичних лондонских зградица из викторијанског доба. У једној од њих живела је и главна јунакиња серије. Таман што смо закорачили ка Пикадилију, скренули су нас ка шатору са редитељима у ком смо на екранима могли да "бацимо око" на сцену која се управо снимала. У кадру су били Елиза, Војвода и, ето изненађења - наш глумац Никола Булатовић. Којим поводом и о чему се радило у сцени не смемо да откривамо, али открићемо да он није једини српски глумац у овој британској серији. Значајне роле остварили су и Драган Мићановић, Миона Марковић, Франо Ласић, Дуња Стојановић, Ана Бретшнајдер, Вахид Џанковић, Емилија Станишић и многи други.
А затим је дошао тренутак да са лондонских улица закорачимо у ентеријере "Госпођице Скарлет". И тек ту смо озбиљно схватили величину овог пројекта. Цела једна индустријска хала величине оних у којима су се некада производили трактори за цео свет, сада је било смештено на десетине "боксова" који су дочаравали све могуће просторије које видимо у серији. Тако смо, шетајући од једног до другог, обишли пабове, парфимерије, драгуљарнице, канцеларије мистичног видовњака, госпођице Скарлет и Војводе, скокнули до кухиње у којој су на шпорету били спремни лонци за кување нечијег ручка, а кроз прозоре у дворишту се могао видети бели веш на жицама. Посетили смо и дом госпођице Скарлет, као и канцеларију њеног оданог помоћника Мосија, а обилазак Скотланд Јарда завршили смо како то ред налаже - у затворској ћелији. Видели смо и собу за саслушавање, и низ других просторија направљених посебно за сцене из друге сезоне, које се до сада још нису појављивале у серији. Да би се обишао цео сет серије, и то у протрчавању, без застајкивања, а пред очима су нам промицали разни детаљи - од шољице за кафу преко блиставо кристалног лустера, до прибора за писање на радном столу Вилијама Војводе Велингтона, потребна су нам била око три сата. За приче које прате све оно што иде уз рад на једној серији нису довољни ни дани разговора са Пети и Рејчел.
ШЉИВОВИЦА БЕЗ ПРЕМЦА
ЕКИПА серијала у Србији ће боравити до фебруара. Продуценткиње Пети Ишимото и Рејчел Њу откриле су нам да су од јула скоро све време биле у Србији, посветивши се у потпуности раду на серији. Времена за обилазак наше земље није било много, али је Пети, будући да је она та која је у овом тандему авантуристичког духа, искористила сваки могући тренутак да ужива у Београду. Међу омиљеним дестинацијама, које су се нашле и на њеном Инстаграм профилу, су Храм Светог Саве и београдска оаза Кошутњак. Жеља јој је да до краја снимања посети и Нови Сад, а за домаћу кихињу, поготово јела од купуса, има само речи хвале. Наравно, сваком добром оброку претходи аперитив, а као омиљени и Пети и Рејчел издвојиле су, наравно, шљивовицу.
Препоручујемо
ПОВРАТАК ЧУВЕНИХ ЊУЈОРЧАНКИ: Серија "И тек тако", од 9. децембра, на платформи ХБО ГО
04. 12. 2021. у 13:48
ИНСПЕКТОРИ НА ТРАГУ АПИСА И "ЦРНЕ РУКЕ": "Убиства у Бечу" у другој сезони стижу у Србију
21. 11. 2021. у 09:47
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)