ТРАГОВИ У ДУШИ: О књизи Милорада Булатовићa
У ИЗДАЊУ "Арт принта" из Бањалуке изашла је прва збирка прича Милорада Миње Булатовића, симболичног имена "Са Мртвице и из равнице", која представља још једну "стиму", нашег суграђанина и завичајног живописца.
Булатовићева љубав посвећена је родном крају, Мртвом Дубоком, недођијама и сломовратима, из којих се и данас рађају чудновате приче, уз предсказања и легенде о времешним плаништацима ровачког племена и њиховим унуцима, будућим чуварима чести и поштења. То је стални и емотивни позив мајке високих планина, поклич дјетињства и престанак старости који траје увијек и испочетка. Сликовитошћу руши старе и подзиђује нове путеве, пишући прозу једноставног израза, разноврсне тематике, са новим ликовима и новим односима међу њима.
Збирка је подијељена на два дијела. Први дио "Приче са мртвице" доноси 15 врло успјелих прозних текстова који говоре о сиромашним и поштеним земљацима, неустрашивим борцима свих бојева од Бојане до Дрине, о женама трпијама, мајкама које су послије свих невоља и патњи успјеле да прехране породицу и да изведу на пут своју нејач.
Страсна жеља за Мртвицом, Вељим и Мртвим Дубоким, Ровчанима и Морачанима, који су три пута град Колашин отимали, је главни лајт мотив Булатовићевих јунака на голим и шиљатим ровачким кршима. Све те горштаке Булатовић је колонизовао и преселио у бачки Крушчић, дио непрегледне и прашњаве војвођанске равнице. Они ће тамо патити, копнити и чувати племенску традицију наслијеђену од својих предака. У нову постојбину стасавају и школују се вриједни и честити потомци, нови војвођански интелектуалци, који даље одоше у многе крајеве бивше Југославије, сачувавши коријене славних предака.
Други дио ове занимљиве збирке садржи осам кратких и топлих записа са индиферентном и споријом радњом, гдје су колонизовани Црногорци, пишчеви познаници, и даље њени јунаци. Од свих бих по свом језику и стилу издвојио приче "Конференција" и "Драгица".
Писац рељефно и убједљиво прича о својим поносним и сиромашним племеницима који настоје да изграде своја скромна кућишта на пољанама непрегледне Бачке, тјерани у сиромаштво и тежачење. Аутор пише чистим српским језиком, једром, живом и јасном реченицом. Зато се ово питко штиво радо и лако чита као ведри и духовити текстови Б. Нушића и Љ. Ненадовића.
Закључак. Књижевни пут М. Булатовића у сталном је напредовању, па очекујемо још његов понеки прозни текст, јер сам сигуран да ће привући пажњу не само љубитеља писане ријечи, већ и књижевне критике која га неће мимоићи.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)