ВИШЕ ОД ПОЛА ВЕКА КАНТАКУЗИНА ЈЕ У МОМ ЖИВОТУ: Драго Кекановић, српски писац из Загреба, добитник "Београдског победника"
ИСПУЊАВАЈУЋИ "колико лепу толико и часну задаћу првонаграђеника прве, новоустановљене награде `Београдски победник`", у среду уручене његовом издавачу, српски је писац Драго Кекановић у својој поруци читаоцима у Србији открио занимљиву чињеницу о самом смислу награда, спознату кроз реакције српских читалаца у Загребу:
- Било их је, није да није, али се сада догодило оно што досад није: оно мало преосталих наших душа које срећем на загребачким улицама, почело ме је називати победником већ кад се "Приврженост" нашла на попису изабраних наслова; за њих већ тада није било никакве сумње да смо сви победници!
Кекановић је, за "Новости", објаснио да није могао да дође у Београд јер из здравствених разлога није смео да буде вакцинисан, те је издавач Чедомир Вишњић из "Просвјете" у његово име примио признање. Лауреат је у видео - обраћању приликом проглашења добитника награде у Свечаној сали Скупштине града Београда истакао да му то што је први добитник "Београдског победника", за роман "Приврженост" - значи управо исказивање привржености.
Очекивао је Кекановић, како вели, да ће бити у ужем кругу за награду, а обрадовало га је и што су одреда јака имена и врхунски критичари из жирија у роману "нашли" и оно што он као аутор и не зна - њега је, каже, водила прича, средњовековна, барокна.
* Одакле занимање баш за тај део историје и за личности попут кћерке деспота Бранковића Катарине Кантакузине?
- Моја јунакиња била ми је суседа, ушла је у мој живот пре више од пола века - онога часа кад сам спознао да са свог балкона на каптолском брегу гледам у прозоре банске и грофовске палаче на гричком брду, где је живела Катарина. Ту, на Тушканцу у Загребу, играла су се и умирала њена деца, а у цео роман убацио сам и једну лепу љубавну причу. Прича је то и о старом Загребу, Илици у којој је текао поток, Мандушевцу и напросто нисам могао да одолим да не напишем тај роман. Иако толике године касним, Кантакузина је сада овде међу нама.
* Радња води од Смедерева до Цеља, где је Катарина била грофица Цељска након удаје за Улриха II, који је погинуо у опсади Београда 1456. Касније је кренула на дуг пут, а сахрањена је у данашњој Северној Македонији. Колико уопште знамо о том периоду?
- Много чему од онога о чему пишем историја није посветила пажњу. Пуно је ту било ствари које ми нису биле познате пре него што сам почео да пишем роман који је компонован у 33 поглавља. Сва неопходна истраживања ишла су у таласима, а имао сам помоћ сина који ми је доносио материјале, преводио са словеначког, немачког, латинског.
* Колико данашње генерације могу комуницирати с романом који нас води у средњи век?
- Мислим да могу. Па и у жирију су били млади људи и показало се да они знају да читају. А историјске романе можете писати само на два начина, један је да се бавите политиком, а то ме није интересовало. Други је начин да направите неку врсту забавног штива за народ. Свако ко је прочитао мој роман каже: "Па зашто ниси написао мало више".
* То занимање за историју у својим делима има и Умберто Еко, видите ли ту неку везу?
- Еко се бавио отприлике истим периодом, али ме је занимао и приступ Добрила Ненадића у "Доротеју". Кренуо сам неким путем између њих двојице. Неким својим путем.
* Прво издање у Загребу је на ћирилици. Знају ли уопште данашњи грађани Хрватске ћирилицу?
- Следеће издање требало би да буде у Србији и то на латиници. Тако би се латиница из Србије "увезла" у Хрватску, да људи овде могу да прочитају. Ето, то је мој заобилазни пут до читаоца. Трагично, али је напросто тако. Ствари напросто стоје тако и ту се ништа не може. Мени је мој најбољи пријатељ у Загребу рекао да чита ћирилицу, али да си мора након што нешто прочита "преводити". Заборавили су људи, тридесет година нема у Хрватској ћирилице.
* Шта сада радите и припремате?
- Спремам једну причу, након овог посла који је био предугачак и подразумевао повратак у свет и време у коме је све било другачије, од мера надаље. А не смете да грешите, јер ће вас дочекати историчари. Био је ово велики излет, а сада радим на краћим стварима, ништа велико. Напросто сам у таквој животној ситуацији, али сам и задовољан што сам "Приврженост" дотерао до краја.
ПОВЕЗУЈЕ ВРЕМЕНА И ПРОСТОРЕ
ЗА ПРВОГ "Београдског победника" конкурисала су 162 наслова, а жири у саставу Предраг Петровић, Слађана Илић, Наташа Анђелковић, Петар Пијановић и Весна Тријић, између романа из најужег избора "Деца" Милене Марковић, "Ноћна пројекција" Ота Хорвата и "Приврженост", одабрао је потоњи Кекановићев. Они истичу да, градећи раскошну слику позног средњег века на прелазу у ренесансу, "Приврженост" повезује просторе смедеревске и београдске тврђаве, старог Дубровника и Жиче, Цеља и загребачког Грича, успевајући да евоцирањем далеке прошлости проговори о савременим и универзалним искуствима лутања, опстајања и памћења.
Примајући награду, директор "Просвјете" Чедомир Вишњић је истакао да је "Београдског победника" понео "Србин из Загреба, што наравно у одлучивању није било важно", те да верује да ће у будућности "награда бити сретно и успешно утемељена у привржености вредностима националне и европске културе и књижевности".
ПОБЕДА КУЛТУРЕ И КЊИЖЕВНОСТИ
"БЕОГРАДСКИ победник" је победа свих нас, победа Београда јер се сврстао у ред градова у свету који награђују књижевност и додељују књижевне награде - рекао је у среду Горан Весић, заменик градоначелника, истичући да је нова књижевна награда победа свих који су учествовали у њеном стварању, одборника Скупштине града, директорке БГБ Јасмине Нинков и њених сарадника, Секретаријата за културу и градског секретара Ивана Карла и заменице председника Скупштине града Андрее Радуловић, чланова жирија, те свих номинованих писаца и издавача, али пре свега победа културе и књижевности.
Весић је навео да ће се Град старати да награда, која се састоји од статуете вајара Зорана Кузмановића, дипломе и 10.000 евра у динарској противвредности, буде редовно исплаћивана, а у среду ју је званично "предао на старање" партнерској Библиотеци града Београда, чија ју је директорка Нинков и уручила (.М. Н. М.)
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)