КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Велики роман о историји и љубави

Слађана Илић

08. 02. 2022. у 17:33

КЊИГА Драге Кекановића "Приврженост" историјски је, пикарски и љубавни роман.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Велики роман о историји и љубави

Фото: Приватна архива

Приповедач Дамјан из Стона, соколар на Двору Бранковића, а потом духовник Катарине Кантакузине Бранковић, који је стицајем приватних, друштвених и политичких околности много путовао и живео на различитим местима: Стон, Дубровник, Цариград, Смедерево, Жича, Цеље, Загреб, Вараждин, Хиландар, на крају постаје калуђер који предосећајући скори долазак смрти, своју причу приповеда иноку Димитрију, а намењује је свом пријатељу из детињства, дубровачком архивару.

Та прича садржи српску историју 15. века у којој увиђамо сву сложеност позиција припадника породице Бранковић, њихове дипломатске потезе и велике личне жртве у настојању да се очува држава.

Те жртве детаљно и сликовито оличене су у судбини Катарине Кантакузине Бранковић, удате као веома младе за грофа немачког царства Улриха II Цељског, с циљем да се Србији обезбеди потпора Окцидента. Она је централни лик у роману, лепа је, паметна, одана, практична и доследна. Као један од најупечатљивијих и највећих примера њене доследности јесте чињеница да је и након удаје остала у православљу.

Тврда у вери, али и у дужности, љубави и болу, у честим одсуствима свог мужа, склоног путовањима, авантурама и женама, управљала је великим областима и богатством, и присећала се, нарочито у Загребу, тренутака некадашње среће, времена љубави и радости које је на том месту проводила са синовима. И док је њен однос са синовима обележен топлином и благошћу, однос са ћерком обојен је одсуством блискости које проистиче из велике мајчине патње за умрлим синовима.

То је тек један од веома сложених сегмената сенчења психолошких портрета јунака у овом роману. У њему можемо видети како свака од улога у којима се пре свега јунакиња налази условљава њено понашање, односно приморава је да осетљивост и отвореност потисне у други план, уколико не и у неки даљи и дубљи.

Све што важи за Катарину, важи и за приповедача, сада већ хиландарског монаха. Зашто?

Зато што су Кантакузина и он читавог живота били у љубави и што својим случајем, вазда невиним, платонским, прећуткиваним и истинитим сведоче да постоји вечна љубав између мушкарца и жене која се не мења и да је не могу помутити ни страшни историјски ни лични удеси ни избори.

Фото Приватна архива

Но, осим судбина властеле и обичних људи, поданика, у једном изузетно тешком историјском тренутку и питања љубави, роман практично показује велике културолошке разлике између хришћанског Истока и Запада. Те разлике огледају се у поимању дужности, љубави, истрајности, у односу према жртвовању, као и према предрасудама. И док православна Катарина пуног срца плаче над Апостолом који је дала да се у Вараждину препише 1453/1454 године, са жељом да је у њеном трајном одсуству из домовине упамти њен православни род, над Апостолом који је важна богослужбена књига која представља до данас најстарију сачувану ћириличку књигу насталу у Хрватској, у Загребу инквизиторски муче и спаљују жене које бивају оптужене да су вештице.

Осим што је "Приврженост" Драге Кекановића велики роман о историји и љубави, о жени и њеној изузетности, о њеној сложеној улози у свим друштвеним, политичким и породичним околностима, осим што је језичка ризница која садржи и лексику српског 15. века, као и дубровачку лексику, он је, попут "Проклете авлије", али и других Андрићевих, па и Екових дела, велика прича о причи и причању, о писаном трагу, оном који једино остаје иза ништавног човека, као и о томе како су љубав и смрт вечни и како о њима вреди писати увек и изнова.

(Књига награђена "Београдским победником" за роман године)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији