КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): Богата жетва пркоси ковиду

В. Н.

09. 02. 2022. у 09:52

ОД ДАНАС на страницама нашег листа објављујемо изборе 61 члана Великог жирија

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): Богата жетва пркоси ковиду

Фото В.Н.

СРБА ИГЊАТОВИЋ (Београд)

1. "ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ", Анђелко Анушић ("Службени гласник")

2. "ЧАСНИ СОНЕТИ", Обрен Ристић ("Православна реч")
3. OLTREMARE, Горан Лабудовић Шарло (Библиотека "Данило Киш", Врбас)
4. "РОМАН О БИЉАНИ",  Драган Лакићевић Лакас (CID)
5. "ГЕНЕРАЛ И ЛАСТА", Андрија Радуловић (УКЦГ)

Зачуђујуће, али књижевна продукција је и у другој години ковида била изузетно обимна: има добре поезије, занимљиве прозе, успеле есејистике. Аутор две романескне тетралогије, Анушић и у новом роману исписује трагичну повест Срба Крајишника индивидуализујући је и сплићући причу о егзодусу све до Холандије и фамозног хотела "Билдерберг". Ристић је од оног соја аутора што и певају, и мисле стихом. У нискама својих сонета он исказује властиту позицију у свету, али уједно говори и о удесу тога света на прагу његовог потонућа у постхуманизам.

Фото Приватна архива

Лабудовићева поезија која би да менталну, интелектуалну, сазнајну и сваку другу рутину одабаци и оспори, да засече у њу поетским хируршким резом и открије нам све богатство супротнина оностраности и другости. Врстан спој романа, биографије и документарне прозе остварио је Лакићевић бавећи се ликом и удесом списатељице Биљане Јовановић са којом је поделио "комад живота". У средишту поезије Радуловића је лирско ја што испитује и исписује васколики свет, различите културе и историје посвајајући их и истовремено претачући у језичку игру.

* * * * * * *

ГОРАН МАКСИМОВИћ (Ниш)

1. "МОДРЕ ЖИЛИЦЕ", Ђорђо Сладоје (Центар за српске студије, Бања Лука)
2. "ДНЕВНА ДОЗА НОСТАЛГИЈЕ", Здравко Миовчић (СКЗ)
3. "ЗРНО ШЕЋЕРА У СЛАНИКУ", Татјана Врећо ("Прометеј")
4. "ИСУСОВ ТРН", Слободан Јовић (СКЗ)
5. "О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА", Петар Матовић (КЦНС)

У свим предложеним књигама доминира тежња ка дубинском исповедању и прожимању књижевног израза са свакодневним животним радостима и патњама, као и са непосредном прошлошћу и садашњошћу, са традицијским и савременим доживљајем света у нама, света око нас и света над нама. При свему томе, издвојени аутори су посвећени истраживању нових књижевних поступака, било да се ради о кратким лирским песмама, поемама или прозним формама. Окренути су разоткривању иновативних значењских могућности језика, поготово креативном оживљавању архаичне, дијалекатске и савремене лексике. Суштинска пажња усмерена је на испитивање корена вечите супротстављености сила добра и зла у људском бићу и последицама које тај сукоб може да остави на свеколико хуманистичко искуство, било да је сагледано на историјском, индивидуалном или колективном плану.

Фото Приватна архива

Крајња уметничка порука почива на веровању у моћ књижевног надахнућа које ће својом снагом "одбранити" свет, али и на својеврсном прометејском принципу наде да у финалном исходу морају надвладати опште добро и човекољубље.

* * * * * * *

ЉИЉАНА ЛУКИЋ (Бијељина)

1. "МОДРЕ ЖИЛИЦЕ", Ђорђо Сладоје ("Центар за српске студије", Бања Лука)
2. "КЉУЧАОНИЦА", Ристо Василевски ("Арка")
3. "КРОЗ ИГЛЕНЕ УШИ", Ранко Павловић ("Арт принт")
4. "ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ", Анђелко Анушић ("Службени гласник")
5. "ЧАСНИ СОНЕТИ", Обрен Ристић ("Православна реч")

Сетним и меланхоличним тоновима, животне и метапоетске вредности, везаним за завичај и прохујало време, Сладоје гради лирски наратив, повезујући традиционално, које је у нестајању, и модерно, још неукорењено. Сачувавши архаичан језик завичаја,обликује низ интересантних ликова, којима даје хуморно обиљежје. Р. Василевски у новој књизи својих философема сабрао је мисли о универзуму, са полазиштем од стварног, овоземаљског до продора у несазнајно, мистично и зачудно.

Фото Приватна архива

Ово дело је потпуно самосвојно по својој садржини и форми. Р. Павловић, својим сонетима, који су нежни, продуховљени, са тананим преливима осећања и дубокомисленим значењима, обасјава нас универзалним људским поукама. Меланхолични акорди о пролазности живота, својим мисаоним и емоционалним еквивалентима, надјачани су оптимизмом. А. Анушић наставља тематику дела о Србима из Хрватске, фокусирајући се на избеглице у току "Бљеска" и "Олује". Вешто испреплетеним заплетима, уз коришћење бујног, колоритног језика, са примесама хумора и сатире, остварено је дело које, по својим хуманистичким порукама, допире до универзалних вредности. О. Ристић представља највиши духовни кодекс који прати песникову трагалачку жудњу за сазнањем и продором у несазнајно и недокучиво.

* * * * * * *

ЈОВАН ПЕЈЧИЋ (Београд)

1. "ИСУСОВ ТРН", Слободан Јовић (СКЗ)
2. "АГОН И МЕЛАНХОЛИЈА", Горана Раичевић ("Академска књига")
3. "НЕБО, ТАКО ДУБОКО", Весна Капор (СКЗ)
4. "КЉУЧ ОД КОСОВА", Бошко Сувајџић ("Албатрос Плус")
5. "ТРИК-РОМАН", Петар Милошевић ("Агора")

Није мудрост узвикивати и наметати. Васпоставити, изразити, показати - то је мудрост уметности и мишљења. У добу свеопште људске отпалости од слободе и лепоте, од истине, од себе, добу у којем живимо, сви су изгледи да ово древно, непролазно знање чувају и потврђују још само књижевност у најширем и философија у најужем смислу. При томе, етос стварања је онај уметнички, односно мисаони чинилац који свето и световно, игру и бол, веру и страх, љубав и смрт, апсолут и историју поставља као нужни услов, као највишу меру човекове моћи стварања и одбране света, такође личног самоостваривања.

Фото Приватна архива

Пред мерилом проистеклим из оваквог погледа лако отпадају дневне наруџбине и маркетиншке пирамиде "вредности", а остају дела уметничког и научног надахнућа. У години 2021. ову високу меру постижу својим делима: Слободан Јовић у поезији, Весна Капор и Петар Милошевић у роману, Горана Раичевић и Бошко Сувајџић у српској науци о књижевности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У НЕВЕРИЦИ: Луис Хамилтон се забавља са једном од најпознатијих глумица на свету, може мајка да му буде!