ОДЛАЗАК ПИСЦА И ПЕСНИКА: Стеван Тонтић је био човек драматичне судбине, али и изузетног стваралачког опуса
У БОЛНИЦИ у Сремској Каменици јуче је, у седамдесет шестој години, преминуо истакнути писац Стеван Тонтић, човек драматичне судбине и изузетног стваралачког опуса.
Рођен 1946, основну школу завршио је у Лушти Паланци, средњу у Санском Мосту и Приједору, а студије филозофије са социологијом у Сарајеву. Почетком 1969. постао је главни уредник часописа "Наши дани", чији је трећи број био судски забрањен, а редакција распуштена. Следеће године објавио је прву збирку песама "Наука о души и друге веселе приче" која је овенчана тадашњом наградом "Младост" за најбољу дебитантску књигу. Радио је у културној редакцији Телевизије Сарајево, био секретар Удружења књижевника БиХ, а потом као уредник у издавачкој кући "Светлост", у којој је касније уређивао и часопис "Живот". Због неслагања са третманом неких српских писаца у "Великој едицији књижевности народа БиХ", 1984. даје оставку на уреднички посао да би се после три године вратио у исту кућу, али са новим руководством.
Био је међу првима који су се отворено крајем осамдесетих и почетком деведесетих супротстављао догађајима који су најављивали грађански рат. У збирци "Сарајевски рукопис" (1993) објавио је песме о ратним страхотама које су преведене на више језика. У биографији му је остало забележено да је одбио да служи у босанско-муслиманској армији због чега је натеран да копа ровове на првој линији фронта. Искључен је из чланства Удружења књижевника БиХ, у које се никад није вратио. Из Сарајева је средином јануара 1993. успео илегално да изађе и дође у Београд, одакле је крајем априла 1993, на позив немачких писаца и преводилаца, отишао у Берлин. У том граду ће као избеглица без запослења остати готово девет година. Прву подршку добио је од Фондације нобеловца Хајнриха Бела, у чијој кући је провео девет месеци.
На немачком језику објављено му је неколико дела, а имао је и књижевне вечери и сусрете у многобројним градовима. О њему је снимљено и више радио и ТВ емисија. Учествовао је 1995. на чувеном песничком фестивалу у Јерусалиму, а пет година касније на шестонедељној турнеји писаца по Европи. На Универзитету у Инзбруку држао је предавања студентима славистике, учествовао на књижевним сусретима у десетак земаља. У берлинском недељнику "Слободан дан" противно већини медија подржао је дело "Правда за Србију" Петера Хандкеа.
У време егзила у Немачкој, његова супруга је била у избеглиштву у Београду. Брачни пар се 2001. после повраћаја окупираног стана у Сарајеву из којег су нестали сви рукописи и библиотека, вратио у тај град. Како је касније објашњавао, у томе је видео неку врсту "обрнутог егзила". Од 2014. живео је у Новом Саду. Стеван Тонтић је објавио књиге песама "Наше горе вук", "Црна је мати недјеља", "Праг", "Ринг" као и неколико антологија. Добио је велики број најугледнијих награда као што су Шантићева, Змајева, Кочићева, "Хорст Бинека" Баварске академије лепих уметности, награду "Милош Н. Ђурић" за преводилаштво.
Датум и место сахране биће накнадно саопштени.
МОЋНО ПЕСНИЧКО ДЕЛО
УКУПНО књижевно, пре свега песничко, дело несумњиво учвршћује Стевана Тонтића у ред најостваренијих и најсамосвеснијих аутора српског језика са духом отворености других култура. Тонтић је остварио нека од најаутентичнијих места новије српске поезије о рату, али и религиозне поезије ововременог, против речима обузетог лирског сензибилитета - каже др Бојан Јовић, директор Института за књижевност и уметност.
Препоручујемо
УЗДРХТАЛО ОСЕЋАЊЕ СВЕТА: "Архипелаг" објавио нову књигу Стевана Тонтића
11. 08. 2021. у 12:29
ПРЕПОЗНАТЉИВ И САМОСВОЈАН ПЕСНИЧКИ ГЛАС: "Дисова награда" припала Стевану Тонтићу
17. 03. 2021. у 21:48
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)