МЛЕКО ОД ПАТЊЕ И ЉУБАВИ: Ко је Леонора Карингтон, од које je позајмљено име 59. Бијенала у Венецији
ЗА наслов овогодишње изложбе 59. Бијенала у Венецији (свечано ће бити отворено 23. априла), уметничка директорка, италијанска историчарка уметности, са пребивалиштем у Њујорку, Ћећилија Алемани, одабрала је име једне књиге британско-мексичке сликарке и књижевнице, музе и велике љубави Макса Ернста, надреалисткиње Леоноре Карингтон (1917-2011) - "Млеко од снова".

Млада и стара Леонора Карингтон, Фото Википедија
Реч је о делу насталом према серији илустрација једне од најнеобичнијих уметница 20. века, првобитно започетих на зидовима њене куће у Мексику, а потом објављених у књизи прича. Кроз призму ауторкине имагинације, цртежи и приче се прожимају и заједнички описују магичан свет у непрекидним трансормацијама. За књигу, намењену пре свега деци, али и одраслима који се нису одрекли маште, кажу да је снолика колико то само снови могу бити.
Рођена у породици британског текстилног магната Харолда Карингтона и његове супруге ирског порекла Мори Морхед, као једина девојчица од њихово четворо деце, Леонора је четири пута била избацивана из школе. Једино ју је интересовало да учи о уметности, са чим се њен отац се није слагао, па је, уз подршку мајке, ипак отишла у Фиренцу и изучавала старе мајсторе. По повратку у Енглеску, отац је за њу имао друге планове: да је уведе у високо друштво, како би пронашла одговарајућег мужа, па је организовао у "Рицу" дебитантски бал на коме је била представљена краљу Џорџу Петом. Али, њене фасцинације су биле друге врсте, потпуно је опчинила прва изложба надреалиста у Лондону, 1936.
- Заљубила сам се у слике Макса Ернста, пре него што сам се заљубила у њега - испричала је једној рођаци сликарка, која је немачког уметника упознала на једној вечери.
- Захваљујући Максу стекла сам своје целокупно образовање, о уметности и књижевности.

Фото ЕПА
Он ме је научио свему.
За њим је кренула у Париз, али је Ернст био ожењен (жену је наспустио 1938. када су се он и Леонора преселили у Провансу). У француској престоници, која је тада била уметничка престоница света друговали су са Пикасом ("Типичан Шпанац, мислио је да су све жене заљубљене у њега. Ја сигурно нисам била али ми се допадала његова уметност"), Далијем, који ју је сматрао "најзначајнијом женом која се бави уметношћу", Бретоном...

Фото ЕПА
Уочи немачке окупације Француске, Ернст је интерниран, а Леонора уплашена и у дуговима, бежи за Шпанију не би ли му тамо издејствовала визу. Емоцинално сломљена завршава у душевној болници у Сантандеру. Њен отац шаље пословног пријатеља да је премести у санаторијум у Јужној Африци, али она успева да му готово филмски побегне кроз тоалет ресторана на пристаништву у Лисабону. Таксисти тражи да је води у амбасаду Мексика, где је радио њен познаник из Париза, Пикасов пријатељ Ренато Ледук, за кога се одмах удаје, не би ли побегла у Америку. У њеним мемоарима "Доле испод", остало је забележено и да је чекајући брод за Њујорк, сазнала да је у Лисабону и Ернст, кога су у међувремену хапсили и нацисти. И кренуо у емигрицију у САД, са својом бившом, али и будућом супругом, славном колекционарком Пеги Гугенхајм.

Фото Промо
У Њујорку је окончала после само неколико месеци брак са Ледуком и запутила се сама за Мексико, земуљу која ће јој донети потпуну личну и уметничку слободу, и шест и по деценија у сваком смислу плодног живота. Ту се удала за мађарског фотографа Чикија Вајса, са којим је добила двојицу синова - Габријела и Пабла - и доживеа дубоку старост.

Фото ЕПА
Спој људског и механичког
ПРЕМА речима уметничке директорке Бијенала "Млеко од снова" је и алегорија за један век који је извршио велики притисак на сваку појединачну судбину, па и Карингтонове, која се нашла у двоструком избеглиштву - склањајући се од нациста, а потом и у душевној болници.
- Била је објекат фасцинације и пожуде, али и запањујуће моћна и мистична фигура, која непрестано бежи од ограничења фиксираног идентитета. Када би је питали о њеном пореклу, Карингтонова је говорила да је она производ мајчиног сусрета са машином, из кога је настао бизаран спој људског, животињског и механичког, што је већим делом обележило њено писање и сликање - објашњава Ћећилија Алемани.
Препоручујемо

"ХОД" ПО ЂАРДИНИМА: Изабран рад који ће нашу земљу представљати на Бијеналу
29. 11. 2021. у 09:28

КОНКУРС ВРАЋЕН ПОД ОКРИЉЕ МСУ: Нови комесар и Савет за Бијенале у Венецији
01. 10. 2021. у 11:08

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)