МЛЕКО ОД ПАТЊЕ И ЉУБАВИ: Ко је Леонора Карингтон, од које je позајмљено име 59. Бијенала у Венецији

М. Краљ

01. 03. 2022. у 14:34

ЗА наслов овогодишње изложбе 59. Бијенала у Венецији (свечано ће бити отворено 23. априла), уметничка директорка, италијанска историчарка уметности, са пребивалиштем у Њујорку, Ћећилија Алемани, одабрала је име једне књиге британско-мексичке сликарке и књижевнице, музе и велике љубави Макса Ернста, надреалисткиње Леоноре Карингтон (1917-2011) - "Млеко од снова".

МЛЕКО ОД ПАТЊЕ И ЉУБАВИ: Ко је Леонора Карингтон, од које je позајмљено име 59. Бијенала у Венецији

Млада и стара Леонора Карингтон, Фото Википедија

Реч је о делу насталом према серији илустрација једне од најнеобичнијих уметница 20. века, првобитно започетих на зидовима њене куће у Мексику, а потом објављених у књизи прича. Кроз призму ауторкине имагинације, цртежи и приче се прожимају и заједнички описују магичан свет у непрекидним трансормацијама. За књигу, намењену пре свега деци, али и одраслима који се нису одрекли маште, кажу да је снолика колико то само снови могу бити.

Рођена у породици британског текстилног магната Харолда Карингтона и његове супруге ирског порекла Мори Морхед, као једина девојчица од њихово четворо деце, Леонора је четири пута била избацивана из школе. Једино ју је интересовало да учи о уметности, са чим се њен отац се није слагао, па је, уз подршку мајке, ипак отишла у Фиренцу и изучавала старе мајсторе. По повратку у Енглеску, отац је за њу имао друге планове: да је уведе у високо друштво, како би пронашла одговарајућег мужа, па је организовао у "Рицу" дебитантски бал на коме је била представљена краљу Џорџу Петом. Али, њене фасцинације су биле друге врсте, потпуно је опчинила прва изложба надреалиста у Лондону, 1936.

- Заљубила сам се у слике Макса Ернста, пре него што сам се заљубила у њега - испричала је једној рођаци сликарка, која је немачког уметника упознала на једној вечери.

- Захваљујући Максу стекла сам своје целокупно образовање, о уметности и књижевности.

Фото ЕПА

Он ме је научио свему.

За њим је кренула у Париз, али је Ернст био ожењен (жену је наспустио 1938. када су се он и Леонора преселили у Провансу). У француској престоници, која је тада била уметничка престоница света друговали су са Пикасом ("Типичан Шпанац, мислио је да су све жене заљубљене у њега. Ја сигурно нисам била али ми се допадала његова уметност"), Далијем, који ју је сматрао "најзначајнијом женом која се бави уметношћу", Бретоном...

Фото ЕПА

Уочи немачке окупације Француске, Ернст је интерниран, а Леонора уплашена и у дуговима, бежи за Шпанију не би ли му тамо издејствовала визу. Емоцинално сломљена завршава у душевној болници у Сантандеру. Њен отац шаље пословног пријатеља да је премести у санаторијум у Јужној Африци, али она успева да му готово филмски побегне кроз тоалет ресторана на пристаништву у Лисабону. Таксисти тражи да је води у амбасаду Мексика, где је радио њен познаник из Париза, Пикасов пријатељ Ренато Ледук, за кога се одмах удаје, не би ли побегла у Америку. У њеним мемоарима "Доле испод", остало је забележено и да је чекајући брод за Њујорк, сазнала да је у Лисабону и Ернст, кога су у међувремену хапсили и нацисти. И кренуо у емигрицију у САД, са својом бившом, али и будућом супругом, славном колекционарком Пеги Гугенхајм.

Фото Промо

У Њујорку је окончала после само неколико месеци брак са Ледуком и запутила се сама за Мексико, земуљу која ће јој донети потпуну личну и уметничку слободу, и шест и по деценија у сваком смислу плодног живота. Ту се удала за мађарског фотографа Чикија Вајса, са којим је добила двојицу синова - Габријела и Пабла - и доживеа дубоку старост.

Фото ЕПА

Спој људског и механичког

ПРЕМА речима уметничке директорке Бијенала "Млеко од снова" је и алегорија за један век који је извршио велики притисак на сваку појединачну судбину, па и Карингтонове, која се нашла у двоструком избеглиштву - склањајући се од нациста, а потом и у душевној болници.

- Била је објекат фасцинације и пожуде, али и запањујуће моћна и мистична фигура, која непрестано бежи од ограничења фиксираног идентитета. Када би је питали о њеном пореклу, Карингтонова је говорила да је она производ мајчиног сусрета са машином, из кога је настао бизаран спој људског, животињског и механичког, што је већим делом обележило њено писање и сликање - објашњава Ћећилија Алемани.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране