СУМАТРАИЗАМ У ФИЛОЗОФИЈИ КУЛТУРЕ: Књига Драгољуба Којчића
КАДА се заклопе корице књиге Драгољуба Којчића "Без буђења (есеји и друге форме)", "Прометеј", Euprogress, 2021, онај ко је читао Црњанског одмах ће асоцирати њен садржај са суматраизмом.
Реч је о особеном разумевању културне и уметничке историје у којој су преплетене личности са врха и из неприметних делова друштва; они који су познати у светској и српској култури са онима које нам открива аутор књиге "Без буђења", без кога ништа не бисмо знали о њима. Али није реч само о личностима разних улога и остварења. У низу од девет есеја, из више сазнајних и мисаоних перспектива, Којчић повезује догађаје, призоре и дела у простору и времену да би доказао да је суштина живота увек иста. Тако повезује руске племиће и приватни сусрет са нашом Ружицом Борисављевић, Санча Пансу, Брехтове приповетке; Џон Китс умире у Риму, а проповедник хришћанске вере страда од НКВД. Шта их повезује? Песника и испосника вере повезује смрт која је различита али једнака да означи крај живота.
Какво значење има чаша у размишљању о култури и уметности? Ево чаше у филму Андреја Тарковског, али чашу држи у здравици и Прока Натуралов, ево је у кафани, ено је код алкохолисаног Таре Брауна у Лондону о коме Џон Ленон пише песму А Day in the Life. У Шпанији наздравља Дон Едуардо Миура са Ферућом Ламборгинијем, у чије аутомобиле се сели дух бикова. За оне који чашу користе никакво. Али за онога који пише о њој има мистично значење средства за уметничко стварање. Она је део разнолике стварности у оку посматрача.
Којчић, у особеном културолошком суматраизму, посвећује посебну пажњу сликарству и музици. Уметност је тачка пресека и аутентично постојање. "Кроз уметност осећања постају највиши облици смисла." Оглед о сликарству Дамјана Ђакова је импресиван по дубини разумевања сликаревог света. Он је самосвојан сликар, а то се огледа у састојању елемента који није мимезис, ни стање свести. Којчић осећа мирис са његовог платна. Али он налази везу Ђакова и са Витгенштајном јер је "уверен да је вечност у садашњости". Има ту једна неостварена веза; штета је што гости салона Гертруде Стејн и Отолајн Морел између два рата нису погледале метафизичко сликарство Дамјана Ђакова. Није ли то веза сликара и његовог дела са сваком димензијом времена?
Идеју суматраизма откривамо, заједно са аутором, и у музици. Бојан Суђић у предговору уочава овакву идеју разумевања музике. "Само у једном поглављу, од прекобрдског довикивања пастира стижемо до Челибидакеа, Берлинске и Минхенске филхармоније, Фуртвенглера, преко Борхеса се лагано дотиче Баренбојм, па се излаже драма мало познатог Локшина, ту су Мравински, Рождественски, Баршај..." Није у суматраизму културе само класика, ту су и судбине Евелин Мек Хејл, Суад Хосни, Миурана Сукумарана и атентатора Луиса Пејна. Шта их повезује? Апсурдна веза смрти и лепоте.. У песми "Битлса" Lucy in the Sky With Diamonds преливају се боје и светлост, компонована је у години у којој је Денис Габор подарио људима холограм. Али Ленона је узбудио доживљај Питера Фонде о сазнању смрти. Ту је и Сакамотово музицирање на клавиру потопљеном у катастрофи Фукушиме. Све је то у тајновитом сагласју, пише Којчић.
Поглавље "Kриза кризe", заправо је рефлексија о борби аутентичног стваралаштва са експериментима који су сами себи сврха. Празнина се шири у човеково постојање. Велике су промене у класичној музици, од Бетовена, Вагнера преко атоналне музике, до експеримената Џона Кејџа. Слабљење доживљаја света видљиво је у сликарству. Нема великих романа. Криза је захватила и филм данас нема ни епигона Тарковског, Куросаве, Шлезингера. А политичка слобода се изметнула у слободу власништва и стицања. Криза захвата и уметност која нема естетску снагу да изрази ново технизирано искуство света.
Криза кризе улази у завршницу, појављује се као "одвајање човека од своје суштине".
Којчић, дакле, као филозоф суматраиста, повезује знања и доживљај, повезује лична животна искуства, читалачка, филмска, уметничка, књижевна дела кроз простор и време.
Он се креће кроз културне пределе, историјско време, приватне судбине, уметничка и научна дела, проучава бројне личности - Берђајева, Куросаву, Дон Кихота, Маљевича, физичара Паулија... све у трагању за смислом постојања.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (1)