СРПСКА ПОЛИЦА: Оно што је било у плавим корицама остало је као трајна вредност

Драган Лакићевић, главни уредник СКЗ

19. 04. 2022. у 17:35

ЗА 130 година, Задруга је прошла кроз више епоха - држава и поредака, културних миљеа. Свака епоха обележила је Задругу, а Задруга сваку епоху.

СРПСКА ПОЛИЦА: Оно што је било у плавим корицама остало је као трајна вредност

Биста Вука Караџића, гусле и знак Српске књижевне задруге, Фото М. Анђела

И кад је друштво било најдаље од Задругиних програма и вредности - друштво је морало да рачуна на те вредности - било да их хвали или оспорава - и у књижевно-естетском и у идејно-политичком смислу.

Дешавало се и то да је Задруга највише нападана кад је афирмисала, откривала и систематизовала највеће вредности - доба "Србљака" и доба "Историје српског народа" у 10 томова. Од ње се тражило и то да не буде историја свих Срба, где год да они живе у тој историји, него историја Србије (у границама социјалистичке републике); и да се не заврши са 1918. годином, како је Одбор са академиком Радованом Самарџићем на челу био замислио (и остварио), него да се продужи на историју НОБ-а, с намером да предочи своју историју и истину о Другом светском рату, која се ни до данас није разбистрила.

Као што су неки избори, критеријуми и књижевни печати великих писаца и критичара (рецимо, Богдана Поповића и Јована Скерлића) не само потрајали, него и остали као печат класичности, тако су и Задругини избори и печати "Змајевог знака на корицама" одређивали класику - стару и нову. Оно што је било у плавим корицама остало је као трајна вредност, јер се веровало и верује се Задругиним критеријумима, одборима, ауторима.

Првих триста наслова Задругиног Кола до Другог светског рата, и 460 наслова од рата наовамо представља својеврсну библиотеку - кућну и националну, српску и светску антологију. И да се више не шири, она је постигла свој циљ, а да у наредним деценијама објави све - до хиљаду наслова - не би било много за вредности светске и српске, старије и новије књижевности и науке... Треба замислити куће крајем 19. века, оне скромне, ратовима опустошене Србије и уопште српске породице, која у прикрајку држи збирку књига плавог "Кола" и тим се поноси: има чим да забави и поучи децу.

Задруга је увек умела да старе грешке поправља. У њој су цветали сви цветови, једино је непроменљиво српско писмо и вредности као што су Хомер, Шекспир, Монтењ, Достојевски, а на српској полици: Свети Сава, Вук, Доситеј, Његош, Андрић, Црњански, Десанка...

Ми у СКЗ не волимо сажаљења. Јавност је, по правилу, заинтересованија за Задругу кад је у невољама, него кад оствари какав успех или подухват - то им се чини рекламом... И старо сазнање да се успех не прашта... За СКЗ прилике никад нису биле лагодне, највише стога што је независна. Зависном се радије помаже - помаже онај од ког се зависи... СКЗ је, по природи и духу, независна - у избору управе и у избору дела, тема и аутора. Та је независност тековина многих деценија и часника који су уложили труд и памет да библиотека СКЗ буде лепа и свестрана.

Одмах по оснивању, Задругину Управу примио је у аудијенцију краљ Александар Обреновић. (Сачувана је захвалница СКЗ - краљу за подршку.) Постоји и податак да је црногорски краљ Никола ослободио поштарине издања СКЗ за своју државу. У летописима основних школа Црне Горе тога доба остало је записано које су Задругине књиге долазиле у школе по ондашњој Црној Гори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу